Ruilverkaveling Walcheren, meer dan de som der delen door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY Land consolidation in Walcheren For the second time after world war II, the isle of Walcheren will be reallocated. It took 15 years of pre paration to develop a plan which satisfies both environmentalists and farmers. The recent voting, which said a definitive ,,yes" to the plan, may be important for the future of many other agricultural areas. The realization of the plan will require much (geodetic) work. Keywords: reallocation, profile. Trefwoorden: ruilverkaveling, reportage. Toetsing Ruilverkaveling is geen eenvoudige zaak. Het is al moeilijk om met zoveel verschillende belanghebbenden samen een redelijk compromis tot stand te brengen, maar er moet ook aan wat andere „buitenaardse" voorwaarden worden voldaan. Het plan moet aan een aantal regelingen worden getoetst, zoals de 4e nota ruimtelijke ordening (extra), de structuurnota's land inrichting, openluchtrecreatie, verkeer en vervoer, verder met de structuurnota landbouw, het meerjarenplan bosbouw, het natuurbeleidsplan, de 3e nota waterhuishouding en de nota „kiezen voor recreatie". Tenslotte moet nog rekening worden gehouden met het provin ciaal streekplan en gemeentelijke beleidsvoornemens. Geen wonder dat er vijftien jaar nodig was om dit plan voor te be reiden. „Tuin van Zeeland voor de tweede keer op de schop", luidde de kop van een kranteartikel in de PZC onlangs, daarmee voeding gevend aan de gedachte dat er weer een hoop natuur vernield zou gaan worden. Maar voorals nog ziet het ernaar uit dat de weinige plaatsen waar een schop ingaat, de weilanden zijn waar op verzoek van natuurbeheer wat oude veedrinkputten moeten worden hersteld, verdwenen greppels opnieuw moeten worden gegraven en vlak land weer hollebollig moet worden ge maakt. Ook zal hier en daar de bestaande drainage kapot worden gemaakt, omdat afvoer van water niet meer nood zakelijk is. De enkele stukken niet-egaal land die de vorige ruil verkaveling hebben overleefd, behoeven niet te vrezen voor drastische egalisatie, ze worden uitgeroepen tot beschermd gebied waar de natuur zijn gang mag gaan. 102 ha wordt aangewezen als zogenaamd reservaats- gebied dat door natuurbeheer in eigendom zal worden verworven. Nog eens 185 ha wordt als beheersgebied aangemerkt. Ook daarin staat het natuurbelang voorop en gelden beperkende bepalingen voor het gebruik. Gebieden waar de natuur zijn gang mag gaan. NGT GEODESIA 94 - 5 Het heeft wel het nodige overleg gekost binnen de Landinrichtingscommisie om tot dit resultaat te komen, want het accepteren van natuurontwikkelingsgebieden middenin de agrarische wereld werd door de agrariërs niet met gejuich begroet. Immers de boer wordt beboet als hij zijn onkruiden niet goed bestrijdt. Als diezelfde plantjes (die dan geen onkruid meer heten) op de kavel ernaast welig mogen tieren, geeft dat uiteraard proble men. In de Sint Laurenshoek werd daarvoor een op lossing gevonden: het natuurgebied wordt ingebed in een groter beheersgebied. Een soort spiegelei-constructie. Toch zijn de natuurbeschermers maar matig tevreden met het plan. Fred Twisk (in de PZC) denkt dat op lange termijn de natuur weinig met deze ruilverkaveling op schiet. Natuurlijk zijn er een paar leuke projecten, maar het zijn hele kleine op zichzelf staande stukjes. Niet ge noeg dus. Natuurgebieden worden uitgebreid. De landschapsbouwers hebben ervoor gezorgd dat er in het plan 268 ha nieuw bos zal worden ingeplant. De arge loze leek zal veronderstellen dat dit de natuur ten goede zal komen, maar daarover heeft Twisk zijn twijfels, met name wat betreft de bossen die onderaan de duinen zullen worden aangelegd. Die bossen met hun fiets-, 227

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 19