Fraaier landschap wandel- en ruiterpaden worden gewoon extra voorzie ningen voor de recreatie en daar heeft de natuur dus helemaal niets aan. Natuurbeheerambtenaar Bouke Bouman denkt er wat genuanceerder over. Natuurlijk kon het beter en het zou ook best ietsje meer geweest mogen zijn, maar wat onder deze omstandigheden is bereikt, is zeker de moeite waard als je in aanmerking neemt dat deze ruilverkave ling al vijftien jaar geleden is aangevraagd. Het Walcherse landschap geniet alom bekendheid om zijn fraaie structuur. De kronkelige, met windsingels be plante wegen slingeren zich over de oude kreekruggen door de polder van dorp naar dorp. Toch is er volgens de landschapsbouwers veel aan te verfraaien. Immers de bij de vorige ruilverkaveling aangeplante singels zijn van inferieure kwaliteit, slecht onderhouden en weinig geva rieerd. Meidoorn, es, iep en wilg vormen de hoofdmoot en juist die soorten worden nogal door ziektes bedreigd. De beplantingsstroken in de bermen zijn ook veel te smal, ze groeien aan de ene kant over de wegverharding en aan de andere kant de sloot in. Verbreding en vernieuwing is dus het parool. Walcheren zal nog mooier worden. De beplanting groeit de sloot in. Het landschap dat onder zware druk is komen te staan van de landbouw en de recreatie, is niet meegegroeid met dat veranderde gebruik. 307 ha bos en natuurgebied zijn er nu op Walcheren geteld, de ruilverkaveling zal het bos-areaal met 268 ha vergroten. Dat heeft nogal wat gespreksstof opgeleverd. De bosbouwers vinden dat echt niet veel, de boeren daarentegen vinden elke meter grond die met bos wordt beplant verlies, zeker als dat op goede grond gebeurt. Er wordt 268 ha goede grond opge offerd aan bos, zeggen ze, en voegen eraan toe dat de overheid en de natuurbeheerorganisaties proberen de natuur te stimuleren over de rug van de boeren. Bij bos aanleg is men echter ook gebonden aan het streekplan en dat voorziet in bosaanleg langs de duinen ter ver- 228 sterking van de recreatiemogelijkheden. En daar ligt juist veel goede grond. Ir. Wim van der Hoofd, hoofd natuurbeheer in Zeeland, rekent voor dat er maar 3% van het hele blok als bos wordt bestemd. Vergeleken met andere verkavelingen is dat, zeker gezien de functie die Walcheren heeft in de recreatie, maar zeer minimaal. Bovendien had de plaats waar de bossen nu terecht zullen komen, ook beter ge kund. In het oorspronkelijke plan waren ze loodrecht op de kust geprojecteerd, als lobben dieper het landschap in. Dat liep schipbreuk omdat daardoor te veel kavels werden getroffen waar een boerderij op staat. De bossen worden nu meer tegen de kustlijn gedrukt, wat land schappelijk minder mooi is. Jammer, zegt Van der Hoofd, met hetzelfde geld en dezelfde oppervlakte grond zou het beter hebben gekund. Hij vindt het ook een gemiste kans dat grote gemeenten als Middelburg en Vlissingen te weinig op de mogelijkheden van het ruilverkavelingsplan hebben ingespeeld. Voor natuur en landschap moeten dertien boerderijen worden verplaatst; of die verplaatsingen echt zullen door gaan, zal moeten blijken, want dat gebeurt op vrijwillige basis. Als die kostbare operatie niet doorgaat, is er even wel nog geen man overboord. Men heeft dan in ieder geval bereikt dat er voldoende grond is aangekocht door het BBL, want dat is voornamelijk aan die bedrijfsver- plaatsingen gekoppeld. Ir. H. Okma, inspecteur van de Landinrichtingsdienst, meent dat er alles aan is gedaan om het aantal mensen dat getroffen wordt door het plan, zo klein mogelijk te houden. Het algemeen belang heeft geprevaleerd. De agrariërs hebben in de loop van de voorbereiding wat teleurstellingen moeten incasseren, zoals de verslech terde regeling wat betreft de kavelverbeteringswerken, maar hij is er ook van overtuigd dat als Walcheren nu zou worden opgestart, er veel meer aandacht voor natuur en landschap zou worden gevraagd. In het plan zijn overigens de belangrijkste verbeterings plannen overeind gebleven, met name de verbetering van wegen, waterbeheersing, kavelconcentratie, boerderij- bouw en kavelaanvaardingswerken. Recreatie de lachende derde? Walcheren is van oudsher een vakantiegebied. Zee, strand, bossen en duinen, alsmede het Veerse Meer oefenen een grote aantrekkingskracht uit op de vakantie ganger. Volgens voorzitter mr. B. J. van Putten betekent Van oudsher vakantiegebied. NGT GEODESIA 94 - 5

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 20