Cultuurhistorie Ploegt de boer nog voort? de recreatie economisch voor Walcheren tweemaal zo veel als de landbouw. Het is in de zomer dan ook overvol; op het strand is het vechten voor je eigen kuil en op de smalle fietspaden achter de duinen zitten wandelaars en fietsers elkaar voortdurend in het vaarwater. In het ruil verkavelingsplan is ten behoeve van de recreatie geld uitgetrokken om fiets-, wandel- en ruiterpaden aan te leggen, alsmede een 25-tal picknickplaatsen. Daarnaast profiteert de recreatiesector natuurlijk ook van de nieuwe bossen. Vergroting van kampeerterreinen gaf wat meer proble men. Elke campinghouder heeft daar uiteraard wel oren naar, maar de grond van de buurman is natuurlijk ver schrikkelijk duur als je er een camping van wil maken. Via de ruilverkaveling gaat dat wat gemakkelijker, denken de campinghouders. Maar waar vergroting van boerderijen al niet meer tot een ruilverkavelingstaak behoort, maakt een campinguitbreiding uiteraard ook weinig kans. In het rapport is het woord vergroting of uitbreiding dan ook angstvallig vermeden en is voorzichtig omschreven dat „ten behoeve van de noodzakelijke kwaliteitsverbetering voor recreatiebedrijven, op basis van inbreng, concen tratie van gronden rondom deze bedrijven zal worden nagestreefd". De campinghouder kan nu dus op wille keurige afstand van zijn bedrijf een goedkoop stukje land bouwgrond aankopen en vragen dit naast zijn camping toe te delen. Normaal zou hem dat driemaal zoveel kosten, maar misschien bedenkt de buurman dat ook wel. Alles bij elkaar geen gek resultaat, in aanmerking geno men dat de recreatie geen officiële stem heeft in de Land inrichtingscommissie, maar zich moest behelpen met een adviseur. Walcheren is niet altijd vakantiegebied bij uitstek ge weest. Er zijn resten bebouwing gevonden van 200 v. Chr. En de Noormannen hebben in de 8e en 9e eeuw sporen nagelaten, onder andere drie grote burchten, later uitgegroeid tot Domburg, Middelburg en Souburg. Toen na het jaar 900 de zeespiegel ging rijzen, werd het land door overstromingen geteisterd. Uit die tijd dateren de vele vliedbergen in het landschap. In latere tijden werden er torens op gebouwd en grachten omheen gegraven, zo dat ze als verdedigingswerk functioneerden. Ze zijn nu wettelijk beschermd monument en de ruilverkaveling zal ze dan ook ontzien. Merkwaardigerwijs heeft men in het ruilverkavelingsrapport verdedigingswerken uit een veel latere periode uitverkoren om de recreanten te vermaken. Er wordt namelijk voorzien in een fietsroute langs de overblijfselen van de Atlantic-wal uit de tweede wereld oorlog, de „bunkerroute", en dat is niet gek voor al die oosterburen die hier hun vakantie doorbrengen. En ja, Noormannen zie je hier niet zoveel meer. Afgaand op de verontruste boeren is het echte agrarische belang te klein en zijn de kosten veel te hoog. Bovendien zijn ze verkeerd voorgelicht, vinden ze. De commissie heeft zijn werk niet goed gedaan. Het beweerde voordeel van de grondconcentratie is aanvechtbaar, want dat is alleen maar een gemak voor de loonwerker en niet zozeer voor de boer. En de rekening van de loonwerker wordt daar niet iager van. De Landinrichtingscommissie be rekende het netto-voordeel op f 234,— per ha, maar volgens een „echte" deskundige zou de boer slechts f 110,per ha voordeel hebben. Dat is overigens meer dan in menig andere ruilverkaveling, maar voor de (kriti sche) Walcherse boer blijkbaar niet genoeg. „De over heid stopt wel 60 miljoen gulden in Walcheren, maar wat is dat nou", zei één van hen, „ergens anders in Neder land heeft de overheid 500 miljoen neergeteld om een watergebied aan te leggen". Bunkerroute. De afwatering wordt veel beter. Kadastermedewerker A. F. Schouwenaar vindt het jammer dat er zoveel aandacht wordt geschonken aan de (bos)rand van het blok; over het belangrijkste deel van de verkaveling, de bijna 14 000 ha agrarisch gebied, hoor je niets. Toch zitten juist daar de grote voordelen. Veel wegen worden verbeterd en dat werd hoog tijd. Het waterbeheer- singsplan is erg verfijnd en opgebouwd uit niet minder dan 106 verschillende peilbeheersingsgebiedjes. Daar mee worden zowel de landbouw als de natuur gediend. Waar het te nat is, wordt peilverlaging, en waar het te droog is, wordt peilverhoging toegepast. Wat betreft de kavelconcentratie zal naar schatting 40 a 50% van de grond worden uitgeruild, zodat veel meer grond rondom de bedrijfsgebouwen komt te liggen. Dat is uiteraard een groot voordeel, in ieder geval een gemak, behalve voor een boer die thuis weieens weg wil en nu moeilijker kan zeggen dat hij naar zijn verre kavel moet. Voorzitter Van Putten vindt de ruilverkaveling alles heb ben van een ouderwets landinrichtingsplan waar het boerenbelang voorop staat. De aanvraag werd al in 1979 ingediend door de landbouworganisaties, onder de oude wet dus. Het eindresultaat is uiteindelijk een compromis geworden, waarin landbouw, natuur en recreatie elkaar moeten vinden. Dat betekent dat het per deelplan eigen lijk geen goed plan is. Van Putten vindt wel dat er, gezien NGT GEODESIA 94 - 5 229

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 21