Produkt cyclus lingen, maar ook organisatorische ontwikkelingen, markt ontwikkelingen en veranderingen in de maatschappij. Allemaal indicatoren voor een omgeving die snel en drastisch aan het veranderen is, aldus Schuyt. Het thema „heroriëntatie" is ook van toepassing op de AM/FM-conferentie zelf. Moeten inhoud en vorm van de conferentie mee veranderen met de gewijzigde omge ving? Het bestuur meende daarom door middel van een enquête de deelnemers te moeten raadplegen over de toekomstige richting van de AM/FM-conferentie. Voorlopig zit men nog op de goede weg; 500 deelnemers zijn er nog niet eerder geweest! De openingsvoordracht werd gehouden door ir. G. J. M. Prieckaerts, voorzitter van de Raad van Bestuur van de NV MEGA Limburg, met als thema het besturen van de informatietechnologie. Het probleem waarmee hij als bestuurder van een groot energiebedrijf wordt geconfronteerd, is het probleem van de twee snelheden. De technologische ontwikkelingen en maatschappelijke versnellingen (fusies en integraties) voltrekken zich veel sneller dan de doorvoering van ver anderingen in de interne organisatie. Eén van de belangrijkste concernsystemen betreft het beheer en de vernieuwing van de net-infrastructuur. Het opbouwen van de daarvoor benodigde grote bestanden is een kwestie van lange adem en vereist een vernieuwing van de kennis van het personeel. De echte concurrentie wordt bepaald door de grote klanten en dus niet door dis tributie informatiesystemen. De NV MEGA is energiek in informatietechnologie: de alfanumerieke bestanden zijn gereed, de grafische be standen zijn een heel eind op streek. Lezingen Het lezingenprogramma was verdeeld over vier zittingen. De eerste zitting ging over nieuwe organisatiestructuren. Mr. R. Bekker (partner Twijnstra Gudde Management Consultants) hield een betoog over informatievoorziening in de GIS-sector als een zaak voor managers en specia listen. Generalisten, zoals bestuurders en managers, hebben vaak overdreven verwachtingen van een GIS en zijn vaak bereid grote investeringen te doen zonder zich goed te realiseren waaraan ze beginnen. Specialisten in GIS zijn vaak innovatief en slagen er in ongekende resul taten te boeken en met hun eerste produkten grote indruk te maken. In het begin is de samenwerking tussen gene ralisten en specialisten dan ook vaak goed, maar na verloop van tijd ontstaat nogal eens teleurstelling. De generalist merkt dat het niet allemaal zo vlot loopt en de specialist ontdekt dat het enthousiasme van de bestuur der niet blijvend is. Door dit dal moet men heen om uitein delijk in een genormaliseerde situatie terecht te komen. Bij GIS zal vaak behoefte bestaan aan organisatievormen die afwijken van het gebruikelijke. Ter illustratie van deze stelling worden vier ongewone organisatievormen be handeld: gemeentelijke dienst; Publiek Private Samenwerking (PPS) bij de GBKN; bedrijvenplatform van de RAVI; elektronische snelweg. Ir. J. Haijkens (directeur NV Energie- en Watervoorzie ning Rijnland) sprak over ruimtelijke informatiesystemen en de vierde dimensie. Naast de drie bekende dimensies in het GIS-vak speelt de vierde dimensie, tijd, een essen tiële rol bij het succesvol introduceren van nieuwe metho den of technieken. De levenscyclus van een produkt kent een aanloopfase, een groeifase, een stabiliseringsfase en een verouderingsfase. In het algemeen begint tijdens deze laatste fase de levenscyclus van een vervangend produkt. N U T k w a I i t e i t produkt 1 produkt 2 produkt 3 Bij een GIS in de nutssector zijn de volgende produkt- fasen te onderscheiden: 1: analoog wordt digitaal; ongewijzigde functionaliteit; 2: gegevensintegratie; toenemende functionaliteit; 3: systeemintegratie; procesgerichte ondersteuning; 4: herinrichting bedrijfsprocessen? Deze laatste fase moet nog komen en kan de echte door braak van GIS vormen. De volgende factoren die thans in de nutssector aan de orde zijn, kunnen daaraan bijdragen: de huidige fusies en de ontwikkeling naar een nieuw vrije-marktmodel bieden mogelijkheden en kansen; de voortzetting van de horizontale integratie biedt de mogelijkheid om synergie te bereiken tussen de ver schillende infrastructuren die we beheren; geografische informatiesystemen ondersteunen één van de kerncompetenties van nutsbedrijven, namelijk het nagenoeg storingsvrij leveren van vitale basis diensten van hoog maatschappelijk nut; besparing op arbeidskosten is haalbaar, terwijl tegelij kertijd de introductie van GIS bijdraagt tot het behoud van hoogwaardige werkgelegenheid; binnen de steeds groter wordende energieconcerns zullen kleinere regio-units ontstaan, afgestemd op de „maat van de klant". Alles overziend lijkt moed op zijn plaats om te investeren in GIS, als bijdrage aan het nutsbedrijf van de toekomst. De tweede sessie had als thema Toepassingen en inte gratie". Als eerste spreker trad aan ir. P. J. Dijkstra (stafdirecteur Technische en Logistieke zaken, NV Edon) over het onderwerp ,,De manager oog in oog met BISON". BISON is het bedrijfsmiddelen- en informatiesysteem dat in ont wikkeling is bij de NV Edon. De NV Edon is ontstaan uit de fusie tussen de IJsselmij en de EGD en de overname van een groot aantal gas- en CAI-bedrijven. Essentieel is dat de ontwikkeling en implementatie door het management wordt gestuurd. Immers bedrijfsmidde- lenbeheer is de „core business" van de technische func tie. Het management moet de functionaliteit van het systeem bepalen, moet de implementatie in de organisa tie uitvoeren, moet zorgen voor de conversie en moet de kosten en de doorlooptijd beheersen. Het zijn echter niet alleen problemen voor het manage ment, maar ook kansen op verbetering en vernieuwing 238 NGT GEODESIA 94 - 5

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 30