Recente ontwikkelingen binnen de fotogrammetrische meetsystemen en de snelle vooruitgang op de terreinen van „computer vision" en de opslag- en verwerkings capaciteit van computers hebben nieuwe wegen geopend voor toepassingen van statische en dynamische 3D- meettechnieken. Het toegenomen gebruik van sensor technologie en het grotere belang van digitale beeldana lyse en -verwerking vereisen hierbij een nauwe samen werking tussen de van oudsher met beelden werkende specialisten en specialisten van de aangrenzende vak gebieden. Het doel van het congres was om de ontwikkelaars en de gebruikers binnen de verschillende vakgebieden (foto- grammetrie, geodesie, landmeetkunde, computer en robot vision) en uit de verschillende maatschappelijke ge ledingen (universiteiten, industrie, overheidsorganisaties en ingenieursbureaus) samen te brengen om over de recente ontwikkelingen te discussiëren, en om nieuwe toepassingsmogelijkheden te bestuderen. Bij het begin van het congres kon worden geconstateerd dat het eerste doel was bereikt: 144 geregistreerde deel nemers (specialisten en gebruikers uit verschillende vak gebieden en velden) uit 23 landen waren samengeko men. Het grootste deel van de deelnemers kwam uit Zwitserland en Duitsland; Nederland was met vier deel nemers vertegenwoordigd. In totaal zijn 69 artikelen gepresenteerd, waarvan bij 44 een voordracht werd gehouden. Het congres was opgedeeld in 11 voordracht- en 2 poster sessies. De voordrachtsessies worden hieronder be handeld 1Oppervlaktereconstructie. De tendens is dat door de ontwikkelingen op het gebied van de computer ondersteuning en de sensortechnologie grotere hoe veelheden gegevens kunnen worden verwerkt en met een hogere resolutie kan worden waargenomen. 2/3. Sensoren en systemen. Meetprocessen, bijvoor beeld het opsporen en het positiebepalen van identi ficatiepunten, worden verder geautomatiseerd. De grootte van de CCD-sensoren blijft een probleem; met behulp van trucs (microverschuiving van CCD- camera's, mozaieking) wordt de resolutie van de op namen kunstmatig verfijnd. 4. Camerakalibratie. De standaardmodellen voor (CCD-) camerakalibratie zijn grotendeels ontwikkeld; nu wordt de aandacht meer gericht op modelontwikke ling voor speciale opnamesystemen (Camcorders) en camera's met zoomlenzen. 5. Kenmerkextractie en meting in het beeld. De artike len richten zich vooral op beschouwingen welke pre cisie kan worden gehaald bij identificatiepuntmeting in digitale beelden, en wat de omgevingsinvloeden op de precisie zijn. 6. Matching. Het probleem van het detecteren van cor responderende identificatiepunten in verschillende opnamen kan grotendeels worden opgelost door ge bruik te maken van epipolarvoorwaarden. 7. Automatische oriëntering. Een aantal werkende me thoden is gepresenteerd om opnamen automatisch te oriënteren, onder andere relatieve oriëntering van luchtfoto's en CCD-opnamen. 8Beeldseries en real-time driedimensionale metingen. Aangetoond wordt dat het mogelijk is om onder gecontroleerde omstandigheden in real-time 3D- metingen te verrichten. 9. Robot vision en identificatiepuntvolging. Er zijn meerdere systemen waarbij het mogelijk is identifi catiepunten in de tijd te volgen, waarbij het in som mige gevallen mogelijk is in real-time de positie van de identificatiepunten te bepalen. Problemen treden op als de identificatiepunten niet in alle beelden zichtbaar zijn (een oplossing kan zijn meerdere camera's te gebruiken). Veel aandacht wordt be steed aan berekeningsmethoden waarmee de ver werkingstijd kan worden versneld. 10. Deformatiemetingen. 3D-coördinaten kunnen met een steeds hoger wordende precisie worden be paald. Wel blijft het noodzakelijk de coördinaatbe paling semi-automatisch, dat wil zeggen met de mogelijkheid van correctie door een operateur, uit te voeren. 11Systemen en applicaties. Onderzoek wordt gedaan naar de noodzakelijke kalibratie van de robotcame ra's. Ondanks enkele successen van real-time coördinaat bepaling bij industriële toepassingen worden „close- range"-systemen nog niet veel in de industrie gebruikt. Voordat tot een grootschalige acceptatie kan worden overgegaan, zullen eerst de problemen die samenhan gen met de verwerkingssnelheid en de opslagcapaciteit van de computers, alsmede het niet in alle gevallen fout loos automatisch positiebepalen, moeten worden op gelost. Ondanks de scepsis die nog heerst rond het gebruik van automatische systemen in de industrie, lijkt het dat in de nabije toekomst veel (industriële) processen, waarbij kan worden gewerkt onder gecontroleerde opname-omstan digheden, met hulp van dit soort systemen kunnen wor den gecontroleerd. Het derde congres „Optical 3D-measurement techni ques" zal in 1995 in Wenen worden gehouden. De artikelen zijn door de redacteuren Grün en Kahmen gebundeld in een boek met 624 pagina's, getiteld: Opti cal 3-D Measurement Techniques, Applications in inspec tion, quality control and robotics. Het kan worden besteld bij: Wichman-Verlag, Postfach 4320, 76028 Karlsruhe, Duitsland. Telefoon: 0721 912200. Fax: 0721 9122020. Remko Wicherson FLAGIS-STUDIEDAG „VERKEER EN TRANSPORT IN EEN GIS-OMGEVING" |i J,7«j=P51 Op 11 februari 1994 werd in Leuven (B) [uÉh^JÉKl een studiedag gehouden over „Verkeer en transport in een GIS-omgeving". De organisatie was in handen van FLAGIS, de uit 1990 date rende Flemish Association for Geographic Information Systems. In tegenstelling tot wat de naam suggereert, is heel België haar aandachtsgebied. Samengevat blijkt GIS ook steeds meer te worden ingezet bij het oplossen van verkeers- en transportvraagstukken. Het gaat daarbij met name om netwerkanalyses en het gebruik van GIS als „integrator". De dag werd geopend door prof. dr. ir. J. Feyen van de Katholieke Universiteit Leuven (KUL). Dr. A. Vits van de EG (DGXIII) ging in algemene zin in op de database-toepassingen in DRIVE, het impulsprogram ma van de EG voor een veiliger wegverkeer in Europa (DRIVE Dedicated Road Infrastructure for Vehicle safety in Europe). NGT GEODESIA 94 - 5 241

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 33