A J V A r Contactloos landmeten 1 door ing. A. H. van Joolingen, werkzaam bij de afdeling Advies Onderzoek Mariene en Terrestrische Geodesie van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. SUMMARY Contactless surveying in practice The principle and the use of tacheometry without reflectors is treated. Contactless tacheometry is for example important for safety purposes when measuring at and near motorways. Keywords: surveying, system description, applications. Trefwoorden: landmeetkunde, systeembeschrijving, praktijk. Veiligheid voor alles Twintig jaar geleden constateerde één van mijn voorgangers, ing. Schrikkema, het volgende „De beangstigende toeneming van het verkeer en de hoge snelheden waarmee wordt gereden, maken het landmeten op en langs wegen tot een levensgevaarlijke bezigheid, niet alleen voor de landmeter en zijn assistenten, maar ook voor de ande re weggebruikers, als geen afdoende veiligheids- en beveili gingsmaatregelen worden getroffen". Deze uitspraak heeft nog niets aan actualiteit ingeboet. Erger, er zijn op dit moment stukken snelweg in Nederland waar meer dan 150 000 auto's per dag passeren. Het beleid van de Rijks waterstaat is dan ook alle voorrang te geven aan een goede verkeersdoorstroming. Hierdoor komen er steeds strengere bepalingen voor het afzetten van snelwegen. Bovendien zijn er steeds meer berichten over ongelukken bij meetwerkzaam- heden. In Californië kwamen hierbij in 1993 vijftien mensen om. Gelukkig zijn in Nederland nog geen ernstige ongevallen bij metingen bekend. Bij de Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat is een onderzoek uitgevoerd naar de veiligheid van meetwerkzaam- heden op autosnelwegen. Deze meetwerkzaamheden omvat ten het opmeten van paspunten, het detailmeten vooral onder viaducten en het bepalen van de vorm en ligging van het weg dekoppervlak. De paspunten zijn door een andere procedure van het wegdek verdwenen en worden nu, als het enigszins kan, op paden en wegen naast de snelwegen gelegd. Detailmetingen op en bij het wegdek worden al enkele jaren verricht met behulp van reflectorloze afstandmeters. Hierdoor kunnen punten worden opgemeten, die niet behoeven te worden betreden. De nauwkeurigheid is sterk toegenomen, waardoor deze manier van meten resultaten oplevert, die te vergelijken zijn met de tot nu toe gebruikelijke manier van af- standmeten. Ook andere diensten van de Rijkswaterstaat trekken zich dit probleem aan. Zo probeert de Dienst Weg- en Waterbouw weg dekprofielen op te meten met behulp van een auto met echo sounders (de ARAN). Ook heeft zij een systeem ontwikkeld voor het opmeten van de breedte van het wegdek uit video beelden. Tot nu toe heeft dit nog geen concreet resultaat opge leverd. Inleiding De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) heeft een reflectorloze tachymeter aangeschaft en heeft daarmee het afgelopen jaar onderzoek gedaan. Tevens is een Brits systeem onderzocht, dat op basis van deze technologie is ontwikkeld voor het opmeten van het wegdek: het „clear cone"-systeem. De reflectorloze tachymetrie kan problemen oplossen en metingen moge lijk maken, die voorheen niet mogelijk of zeer moeilijk waren. Uit het onderzoek van de reflectorloze tachymeter blijkt dat deze techniek bepaalde problemen oplevert, waar- NGT GEODESIA 94 - 5 voor een extra beroep wordt gedaan op de creativiteit van de landmeter. Daarentegen kan een aantal andere pro blemen worden opgelost of sterk vereenvoudigd. Al met al is het een interessante aanvulling van de technieken die de landmeter voor het detailmeten ten dienste staan. Over de eerste resultaten van het onderzoek gaat dit artikel. Meetmethoden De reflectorloze afstandmeters zijn van het type puls laser. Het meetprincipe is anders dan de gebruikelijke afstandmeters die worden aangetroffen in de huidige generatie tachymeters. De reflectorloze tachymeter werkt met een laser die korte pulsen uitzendt (pulslasers). Het tot nu gebruikelijke type werkte met faseverschilmeting op radiogolven. Reflectorloze afstandmeting is sterk af hankelijk van het reflecterend vermogen van het op te meten oppervlak. Daarom wordt hieraan enige aandacht besteed. Conventionele afstandmeters (faseverschilmeting) De conventionele afstandmeting maakt gebruik van fase meting op radiogolven. Op een draaggolf worden achter eenvolgens golven met een lengte van 0.2, 2, 20, 200 en 2000 m gemoduleerd. Door het faseverschil te meten van de uitgaande en de inkomende golf, kan de afstand wor den berekend (fig. 1). Om de meting mogelijk te maken, moet altijd naar een prisma worden gemeten. Alleen dan komt voldoende sig naal naar de ontvanger. Het maximale meetbereik loopt van 800 tot 3000 m en de meettijd bedraagt 3 - 5 sec. 1 1 i i i i i i afstand 1 1 1 Fig. 1. 215

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 7