/vadaster Markering van een nieuw Kadaster De volgende stap interview met mr. J. W. J. Besemer, voorzitter van de Raad van Bestuur van het verzelf standigde Kadaster, door Wim van Pijkeren en Theo Scheele, redacteuren. SUMMARY Profiling the renewed Netherlands Cadastre The aim of this interview is to highlight the differences between the old and the new Cadastre now it is a private organization. The position of the new Cadastre in the society has been discussed. Keywords: interview, Cadastre. Trefwoorden: interview, Kadaster. Driejaar geleden werd geodetisch Nederland opgeschrikt door het bekend worden van een Kadaster Onderne- mings Plan (KOP) dat onder meer voorzag in een behoor lijke afslanking van het personeel en een drastische taak vermindering: terug naar de core-business, was toen de slogan. Enkele dagen voor die bekendmaking heeft NGT Geo- desia de heer Besemer een aantal vragen voorgelegd. Het juninummer van 1991 gaf dat gesprek weer. Het was een nogal sceptisch verhaal, vond Besemer. Per 1 mei 1994 werd het inmiddels flink geslonken Kadas ter een zelfstandig bedrijf. Een week daarvoor zaten we weer met de heer Besemer aan tafel, wij iets minder sceptisch, hij veel meer zelfverzekerd. Staatssecretaris Heerma (r.) feliciteert de heer Besemer met het Kadaster als zelfstandig bedrijf. Hoe nieuw is nieuw? Afgaand op de juichende berichten over een verzelfstan digd Kadaster is de eerste vraag op die nieuwe situatie gericht. NGT GEODESIA 94 - 6 Hoe zou u de functie van het nieuwe Kadaster voor de maatschappij willen omschrijven Besemer: Ik wil helemaal geen nieuwe functie van het Kadaster beschrijven. De functie zelf verandert niet, alleen de omstandigheden waaronder die functie wordt uitgeoefend. Die veranderingen zijn een aantal jaren ge leden in gang gezet en hebben uiteindelijk geleid tot het Kadaster Ondernemings Plan (KOP). Over dat plan is veel overleg gevoerd en uiteindelijk overeenstemming bereikt. Het was een lastig traject, maar we zijn er uitge komen en we gaan er nu mee verder. Het leidt tot het bij de tijd brengen van een in de versukkeling geraakt onder deel van de overheid. En dat is nadrukkelijk in gang gezet. Doel van het KOP-planhet bij de tijd brengen van een in de versukkeling geraakt onderdeel van de rijksoverheid. Besemer maakt (even) een grove balans op van dit moment: De primaire functie van de dienst is nog steeds het garan deren van de rechtszekerheid bij transacties van onroe rend goed. Dat betekent dat je de openbare en kadastrale registers goed moet bijhouden op een hedendaagse wijze. Dat wil zeggen geautomatiseerd, met behulp van een gegevensbank, AKR dus. Dat betekent ook datje moet beschikken over een digitale kaart. Daar zijn we aan bezig en over ruim twee jaar is een groot deel van hermeten Nederland in LKI verwerkt. Zoals bekend, is hierbij omgeschakeld van IGOS naar Fingis. Onze taak in de landinrichting is ook bijna geheel een digitaal proces geworden. Tenslotte zal de RD over schakelen van het klassieke RD-net naar het GPS- kernnet dat met behulp van satellieten wordt bepaald. De uitvoering van onze taken is drastisch gewijzigd. De weieens omstreden GBKN noemt Besemer geen echte core-business, maar een bedrijfsmiddel waarin overigens ook flinke vorderingen worden gemaakt; 46% is gereed en 15% is in de maak. Daarmee is een goede slag gemaakt. Vanuit de huidige situatie moet nu de overstap worden gemaakt naar verdere ontwikkelingen. Wat tot nu toe is gebeurd, zou ook zonder verzelfstandigingsvoornemens tot stand zijn gekomen. De omstandigheden waaronder en de condities van een zelfstandig bedrijf zijn echter geheel anders. Nieuwe ontwikkelingen maken meer kans 271

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 11