uitvoeren, dat levert tijdelijk wat extra werk op. Dat zijn we ook van plan, want dat levert maatschappelijk gezien een dubbel positief effect op. We hebben bewust gekozen voor de zittende medewerkers en niet voor instroom van nieuwe mensen. Dat brengt ons op de rekenmethode voor de personele bezetting. Volgens Besemer is die gebaseerd op een scenario dat ligt tussen midden- en laagconjunctuur. De behoefte die ontstaat als de markt zich daarboven begeeft, kun je op vangen door uitbesteding en het aantrekken van tijdelijk personeel. Dat beleid creëert een flexibele organisatie. Overheidsapparaten werken niet zo. Die hebben vaste personeelsbudgetten. Bij ons is het personeelsbudget flexibel, hetgeen alweer een argument is voor de verzelf standiging. Minister Raad van Toezicht Raad van Bestuur PCI H VI -) MB Gebruikersraad lI 1 RVE 1 RVE 1n"RVE II Landinrichting Het pakket werkzaamheden is volledig doorgelicht. En kele werkzaamheden die niet bij onze kerntaak horen, zijn geschrapt; andere blijven. Verder hebben we sterk geautomatiseerd en opnieuw de kosten berekend. Dat is geaccepteerd en kostendekkend geworden. Taken die op de rand van onze kerntaak liggen, zoals kavelruil en kaveluitzetting, worden door de Landinrichtingsdienst uit besteed, soms aan particuliere ingenieursbureaus, soms aan het Kadaster. Daarmee is de kerntaak geheel kosten dekkend geworden. Neventaken Ontwikkelen van neventaken kost geld. Waar komt dat vandaan BesemerWe mogen geen kruissubsidies toepassen. Dat betekent dat de ontwikkeling van neventaken moet wor den betaald uit de opbrengsten van neventaken. Je kunt er een lening voor afsluiten; subsidiëring is niet mogelijk, maar voorfinanciering wel. Sommige taken zouden we nu kunnen schrappen, bijvoorbeeld het maken van allerlei info-selecties uit de gegevensbank, maar die kunnen juist geld opleveren. De GBKN is een bedrijfsmiddel, nodig om het kwalitatief slechtere deel van de kadastrale kaart te verbeteren en de analoge, niet hermeten kaart in RD te brengen. Daar om doen we mee in samenwerkingsverbanden en als het gaat om de bijhouding en kwaliteitscontrole, dan zijn wij daarvoor in. Maar het is dus wel een soort nevenactiviteit. Varklaring afkortingen: BRB BJZ PCI VI LLK P&O FBZ Bureau Raad van Bestuur Bedrijfsjuridische zaken Planning, Control en Informatiebeleid Vastgoedinformatie Landinrichting, Landmeetkunde en Kartografi Personeel en Organisatie Financiële en Bedrijfseconomische Zaken Materieel Beleid Resultaatverantwoordelij ke eenheid Organigram Kadaster. op de verschillende wensen van de diverse klanten. Om dat voor elkaar te krijgen, is een aantal maatregelen ge troffen, soms heel recht toe recht aan. Duidelijk moest worden gemaakt wat we doen en tegen welke kosten: in huis met iedereen afspreken naar welke resultaten wordt gewerkt; hoe wil je je plaatsen in de maatschappij en welk managementgedrag hoort daarbij? Als geaccepteerd monopolist, of beter, als geaccepteerd zorgplichtige. Het Kadaster als maatschappelijk verschijnsel mag niet ter discussie staan. Het heeft dezelfde functie als een nutsbedrijf voor gas, water en licht. Het is er en moet goed werken. Je moet duidelijk maken aan het personeel dat je een produktiebedrijf bent. Daar past een bepaald gedrag bij: zakelijk, mensgericht. Afspraak is afspraak. Tegelijkertijd zijn we een degelijk bedrijf en dat willen we ook uitstralen. Dat is echter niet hetzelfde als een suf bedrijf. We zijn een modern bedrijf, we willen inspelen op de behoefte van de klant. Ik ga niet tegen een klant zeggen dat ik mooier ben dan ik ben. Cultuuromslag Ai jarenlang wordt gesproken over cultuuromslag. Nu staat het weer hoog in het vaandel. Is het nog steeds niet voor elkaar Besemer: We willen van het beeld (en de realiteit) af van een ingeslapen overheidsdienst en naar een beeld van het Kadaster waarop je als klant kunt rekenen. Dat be tekent een bedrijf dat goed is georiënteerd op de klanten, Deze filosofie is in een aantal stappen van hoog naar laag doorgewerkt. Dat is de interne aanpak. Dat moet eerst goed zitten eer je naar buiten kunt treden. We merken echter dat het al werkt. We krijgen van de klant andere opmerkingen dan voorheen. Bepaalde klachten zijn ver dwenen. Het wegwerken van de achterstand van akte- posten is geen discussiepunt meer, het gebeurt. We hou den rekening met de klant en die merkt dat. Ik ga niet tegen een klant zeggen dat ik mooier ben dan ik ben, maar we maken de dingen waar, die we zeggen. We willen een achttal segmenten van de markt gaan bewerken en daar kunnen we uitleggen wat we kunnen. Daar ontstaat al een redelijk beeld. Het grote publiek is We willen van het beeld (en de realiteit) af van een ingeslapen overheidsdienst en naar een beeld van een Kadaster waar je als klant op kunt rekenen. NGT GEODESIA 94 - 6 273

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 13