De geodeet: waar is hij gebleven? Markeringsdag Kadaster 10 mei 1994 Hier heb je het Kadaster, Hans veel moeilijker te bespelen. Daar bestaat een oud en ver keerd beeld en dat kun je moeilijk veranderen. Daar kun je maar één ding doen: constant blijven zingen dat het anders is. En dat doet hij dan ook. Ook een interview in NGT Geo- desia kan (als het goed is) daaraan bijdragen, vindt Besemer, evenals publikaties in andere bladen. Ook de ontwikkeling van de nieuwe huisstijl past hierin. TV- reclames zoals van KPN en NS passen niet zo. Besemer: We zijn en blijven een bedrijf waar geodesie een belangrijke rol speelt, maar de juridische taak is minstens even belangrijk. Er is nog steeds een groot aan tal geodeten op universitair, HBO en lager niveau. Er is één ding anders dan vroeger: het is geheel niet zeker of een geodeet ook manager wordt. De geodeten bij het Kadaster heeft het kennelijk aan managementkwaliteit ontbroken, want in de bovenste lagen zijn ze nauwelijks meer te vinden. Het antwoord kwam wat aarzelend Je hebt onder de geodeten zeer bekwame managers, alleen het is geen automatisme en ik denk dat dat te lang is gedacht. Vanuit die filosofie zijn te lang management functies ingevuld en dat is gaan opbreken. We hebben in het KOP-plan het complete management doorgelicht, gericht op de vraag de beste mensen op de juiste plaats te krijgen. Dat heeft er bij afdelingshoofden en middel management stevig ingehakt; respectievelijk 30% en 50% heeft moeten afhaken, maar we weten dat we hier mee een goede startsituatie hebben gecreëerd. Nieuw binnenkomende geodeten zullen in de toekomst zeker een kans krijgen, maar daar moet je wel wat aan doen. Je moet het in je hebben en er vervolgens wat mee doen. Toch leek het ons wat merkwaardig dat er bij de groep geodeten verhoudingsgewijs minder mensen rondliepen, die hetin zich hadden" dan bij andere groepen, of zaten de betere geodeten buiten het Kadaster? Nee, Besemer denkt dat de geodeet voorheen in hoge mate vakgeoriënteerd was en dat werd ook van hem ge vraagd. Op die titel werd hij ook chef. Maar in een veran derend bedrijf kun je er niet van uitgaan dat het allemaal wel goed gaat. En het ging op een aantal plaatsen ook niet goed. Voor de toekomst zeggen we tegen iedere binnenkomen de geodeet: we tappen eerst al je opgedane kennis af. Het tweede wat we met je doen, is inzetten als adjunct project-ingenieur. Als je verder wilt, zul je het manage ment in moeten. Wij zullen kijken of je dat in je hebt. Tegen de TU Delft zeggen we ook steeds dat ze in de bagage meer management moeten meegeven, maar daar komt nog niet zoveel van terecht. Besemer heeft nog een probleem met geodeten. De meeste hebben een zekere neiging tot introvertheid (er zijn er ook die dat helemaal niet hebben) en dat is niet slecht, maar wel lastig. Dat kunnen ze in Delft ook niet verklaren. Toch is er bij de geodetisch afgestudeerden een toe nemende belangstelling te constateren voor het Kadaster en dat geeft Besemer moed. Moed geeft hij ook voor enkele HBO-ers waarmee een aantal project-ingenieurs plaatsen wordt aangevuld, maar echt instromen heet dat nog niet. Voorlopig is het druppelen. Mogelijk nemen de werkzaamheden zo snel toe, dat er toch een grotere toestroom nodig zal zijn. NGT Geodesia wenst dat het Kadaster gaarne toe. Besemer in de schijnwerpers. De datum was eigenlijk niet zo gelukkig gekozen. Op die datum is er al eens meer een ramp over ons gekomen, werd zwartgallig opgemerkt. En dat aan het eind van de dag, toen de laatste gasten het feestterrein verlieten, de zon werd verduisterd, kon je de Raad van Bestuur niet aanrekenen. Wel de organisatie van het spektakel zelf, en dat was juichend en bruisend, zowel in de toespraken als in de theatervoorstelling. Blijkbaar was iedereen blij met deze dag. Zelfs het perso neel, dat enige jaren geleden Minister Nijpels nog met sneeuwballen bekogelde toen hij het woord privatisering in de mond durfde te nemen, juicht nu van harte mee en betitelt de verzelfstandiging als een groot strategisch belang voor de toekomst van het Kadaster. De verdere afslanking neemt ze daarbij voor lief. Staatssecretaris Heerma mocht de honderden genodig den die na enig heen en weer gezoek de tribunes van het muziektheater Vredenburg tot de nok toe hadden gevuld, op een afscheidsspeech trakteren. Het was tenslotte een afscheid, nietwaar. Het Kadaster ging weg bij VROM. Maar ook bij hem was geen spoor van droefheid te be speuren, integendeel, hij leek blij en verheugd. Het was mooi zo, en alles is precies volgens het VROM-plan verlo pen. Nog even keek hij terug naar het moment dat VROM het Kadaster van Financiën in de schoot geworpen had gekregen. Minister Duysenberg overhandigde Minister Gruyters toen een bundel stukken met de woorden,,Hier heb je het Kadaster, Hans". Het was toen 1970. Toch heeft het nog bijna vijfentwintig jaar geduurd eer het Kadaster weer afscheid van VROM mocht nemen. Dat deed Heerma nu door een koffertje stukken aan Besemer te overhandigen, hem daarbij veel creativiteit toewensend op de commerciële markt. Dat de tijden wat beter zijn dan toen, bleek uit het feit dat hij er een afscheidscadeau aan toevoegde, wat naar de omschrijving moet bestaan uit een hoeveelheid roestige 274 NGT GEODESIA 94 - 6

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 14