Hoogtekaart en geheim wegennet (of roestvrije, dat was niet goed te verstaan) spijlen die samen een kunstwerk vormen. „Lineaire ordening" is de naam. Het zal een mooie plaats in Apeldoorn krijgen. Op zoek naar nieuwe klanten In zijn dankwoord gaf Besemer een indicatie over de richting die zal worden ingeslagen. We zullen ons het koffertje eigen maken, was zijn antwoord aan de Staats secretaris, en gaf vervolgens een uitgebreide toelichting op de situatie in Oost-Europa, waar men momenteel veel moeilijkheden ondervindt met de reconstructie van oude eigendommen. Maar daar had men ook geen goed Kadaster. Misschien is daar met de 175-jarige Neder landse kadastrale ervaring wat te bereiken. Dat taakuitbreiding momenteel een „hot item" is, bleek uit de uitgebreide opsomming van mogelijkheden, zoals de registratie van bodemverontreiniging, inschrijving van voorlopige koopakten, registratie van publiekrechtelijke beperkingen, en uiteraard consultancy in het buitenland. Maar dat laatste wel samen met het bedrijfsleven. Voor die toekomstplannen had Besemer alle vertrouwen in zijn medewerkers, want die weten wat er van hen wordt verwacht. Als door al die inspanning tenslotte een ge zondere vermogenspositie zal zijn ontstaan, kunnen de kadastrale tarieven weer omlaag, beloofde hij. Dat was een toezegging. Theater: ,,Quantes est Ager Meus" Artiesten namen nu de touwtjes in handen. Met fraaie akkoorden op piano en viool, af en toe ondersteund door koorzang, trompet en drum, passeerde de hele kadas trale geschiedenis het toneel. Een raadselachtig begin: een donker toneel, zoekende schijnwerpers, die zich tenslotte richtten op een graf waarin beweging leek te komen, waarmee de indruk werd gewekt dat iemand zich in zijn graf omdraaide. Maar het waren de eerste aardbewoners die daaruit ver rezen en als eerste daad pogingen deden een territorium af te bakenen. Vakkundig voerden de artiesten, ondersteund door het orkest en de koren, en door een toelichting van Ton Lensink, het publiek door de geschiedenis. Van de eerste landmeters, via Napoleon die samen met de Nederlandse Maagd pogingen deed de vlag te hijsen, langzaam maar zeker naar een nieuw en efficiënt Kadaster waar weinig mensen achter enkele beeldschermen veel klanten pro beerden te bedienen. Het was een spektakelstuk wat het aankijken waard was en boeide van begin tot eind. Meten. In het slotbedrijf speelde Besemer de hoofdrol. Omringd door alle medespelers, inclusief orkest en koren, over handigde hij een cheque van f 50 000,— aan de voor zitter van het Foster Parents Plan, die daarmee zeer in zijn nopjes was, omdat hij nimmer zoveel had verdiend in één middag. Het succes van het theater had het tijdschema enig ge weld aangedaan, maar dat maakte dat het aangeboden dinerbuffet des te meer werd gewaardeerd. Geodetisch Nederland weet dat het Kadaster is gepriva tiseerd. De eerste mensen. Het echte V&W-commandocentrum wordt gevormd door in totaal drie centraal gelegen stafkamers. Aan de wand in de RWS-stafkamer prijkt een kaart van de belangrijkste wegen en vaarwegen. In een zorgvuldig afgesloten kast bevindt zich een kaart van het ge heime militaire basiswegennet, vertelt Bedaux. Daar op staan de transportroutes met zo min mogelijk kunstwerken, zodat de Nederlandse troepen snel kunnen doorstoten. Daarnaast hangt een hoogtekaart van Nederland. Deze onderstreept nog eens pijnlijk hoe kwetsbaar een land is dat voor het grootste deel onder de zeespiegel ligt. Een paar bommen kunnen belangrijke delen van Nederland onder water zetten. De instandhouding van onze perfecte, maar o zo kwetsbare waterstaatsinfrastructuur is ook onder bui tengewone omstandigheden van vitaal belang. Vanuit de stafkamer van DGV wordt het transport zoveel mogelijk gaande gehouden. Wandkaarten van Neder land tonen de doorgaande wegen, spoorwegen en vaarwegen. (Uit: Bijdrage over de atoomschuilkelder van Verkeer Waterstaat, in het personeelsblad Profiel" van mei 1994) NGT GEODESIA 94 - 6 275

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 15