FIG-congres 1934 groot succes Pre-conference-tour Keynotes van een inspirerend niveau door verschillende Nederlandse deelnemers, onder redactie van ir. P. G. M. Mekenkamp en ir. P. van der Molen. Het 20e FIG-congres, dat gehouden werd van 5 t/m 12 maart 1994 in het World Congress Centre te Melbourne (Australië), was een groot succes. Met 1492 deelnemers uit 78 landen werd niet alleen het record van het vorige FIG-congres (Helsinki 1990) gebroken, ook het program ma met 315 lezingen en 73 postersessies in tal van paral lelzittingen kende zijn weerga niet. Daarnaast was er een vaktentoonstelling met zo'n 40 exposanten. Ook de Nederlandse bijdrage aan dit congres mocht er zijn. Een delegatie van 28 geodeten was present, er werden 22 papers gepresenteerd en verschillende Neder landers waren voorzitter van zittingen of georganiseerde groepsdiscussies. Dit laatste was een nieuw fenomeen, bedoeld om de betrokkenheid van de deelnemers bij „hot issues" te bevorderen. Verenigingshuis van de Institution of surveyors" te Canberra. Voorafgaand aan het congres werd een congres-tour ge houden, die geleid werd door Australische vakgenoten. De tour had een toeristisch en een vakinhoudelijk karak ter. Een vijftal Nederlanders nam eraan deel. De tocht voerde van Sydney, waar de geometrische aspecten van de Sydney Harbour Tunnel werden belicht, naar de Australische hoofdstad Canberra. Daar werd uitvoerig toelichting gegeven op de ruimtelijke planning en inrich ting. Vóór 1909 was hier slechts woestijn, thans is er een stad van meer dan 300 000 inwoners. Een hoogtepunt van de tocht was een ontvangst in het National Surveyors House, het hoofdkwartier van „the Institution of Sur veyors, Australia Inc.", een fraai nieuw kantoorpand, waar een tiental vaste medewerkers bezig is met belan genbehartiging, opleidingsprogramma's, uitgifte van „the Australian Surveyor", certificering, enz. Met de Surveyor General van de Staat Canberra (Australië is een federa tie) werd aldaar van gedachten gewisseld over de grond- registratie, het Torrens-stelsel. De tocht ging daarna naar de Snowy Mountains, waar enorme boven- en onder grondse waterbouwkundige werken zijn aangelegd om te bereiken dat smeltwater niet onmiddellijk afstroomt naar de kust in het oosten, maar naar het westen afvloeit om de woestijnstreek van water te voorzien. Door verval weet men bovendien nog 6000 GWh op te wekken, waarmee de grote steden aan de kust hun piekuren kunnen voor zien. De tocht eindigde in Melbourne. Opvallend was overigens het probleem dat de Australiër heeft met het feit dat zijn land zogenaamd „down under" ligt. Een klantvriendelijke kartograaf heeft dit probleem echter opgelost. De wereld wordt aldaar gewoon zuid- gericht afgebeeld, zodat Australië ogenschijnlijk voor de oppervlakkige westerse kaartlezer noordelijker ligt dan welk land dan ook. Start van het congres met een fraai spektakel „Here at last", zo stelde het eerste congreskrantje. Zo werd het door menigeen gevoeld. De opening van het FIG-congres was een spektakel: Charles Tingwell, de „Koos Postema" van de Austra lische TV, vertelde over de historie van Australië, de Aboriginals, Willem Jansz, Abel Tasman, James Cook, tot op heden, dit alles begeleid door theateruitvoeringen die het accent legden op hetsurveying-aspect". Het St. Jude's Primary School Choir (eerste prijs schoolkoren in Australië!) zong het volkslied, de in Melbourne en de rest van de wereld bekende Noel Watson zong de „Waltzing Mathilda", hoogwaardigheidsbekleders spraken mooie woorden, en uiteindelijk opende Ear! James, de president van de FIG, het congres. Hij was getooid met een nieuwe ambtsketting, een uitermate fraai exemplaar. De reden daarvan was, aldus de president, „dat tijdens een tocht in Europa de vorige ambsketen gestolen was". Een enke le toeschouwer wist precies waar, namelijk bij de voor zitter van de NVG, uit wiens auto de ketting was ont vreemd, toen deze Earl James en Graham Lindsay (de FIG-secretaris) vorig jaar tracteerde op een ontspannen zeiltochtje over de Zeeuwse wateren. Het niveau van de openingsceremonie beloofde veel goeds voor de rest van het congres. De toon werd gezet in de keynotes. Prof. dr. Peter Ellyard, een futuroloog, sprak de geo- detengemeenschap toe over de 21e eeuw. Die zal geken merkt zijn door wederzijdse afhankelijkheid, meende hij. Normen en waarden zullen op wereldniveau gaan gelden. Duidelijk is dat aandachtsgebieden liggen in de duur zame ontwikkeling van het milieu en de problematiek van de verstedelijking. Regeringen krijgen steeds minder macht, de rol van internationaal opererende professio nele organisaties (zoals de FIG) zal toenemen. Wil de geodeet daarbij een rol blijven spelen, dan is een visie voor de 21e eeuw nodig, welke visie geïnspireerd moet zijn door de vraag „wat willen we scheppen", en niet door „welke problemen moeten worden opgelost". De uit daging voor de toekomst ligt ook in wat industriële com plexen kunnen betekenen voor de duurzame ontwikke ling; de „surveying industry" zou zo'n complex kunnen zijn. Opmerkelijk was het voorbeeld dat deze buiten staander (niet-vakgenoot) gaf van de toenemende afhan kelijkheid. De wereld van de 21e eeuw zal niet gebaat zijn 278 NGT GEODESIA 94 - 6

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 18