Geodesie van de onderkant bekeken Het „ondergrondelijke" Limburg als erfgoed door E. E. F. Stevenhagen, projectleider/informatie-analist te Zoetermeer, en amateur geodeet. SUMMARY Geodesy seen from the bottom An amateur surveyor reports on research and surveying work in the caves, or better marlpits, of the province of Limburg. He works with professional instruments and produces as a volunteer large scale maps of underground bottom passages. Keywords: profile, mapping, surveying. Trefwoorden: reportage, kaartvervaardiging, landmeetkunde. In dit verhaal wordt ingegaan op de wijze waarop in Nederland ook geodesie wordt bedreven: dolend door archieven, op je buik kruipend dertig meter onder het maaiveld, gravend of soms borend naar een twaalf meter hoger gelegen punt om een positiebepaling mogelijk te maken of waar dat niet mogelijk is, de inzet van magneet veldzenders voor de plaatsbepaling. Als verteld wordt dat geodesie geen vak is De geodesie is een vakgebied dat mij van kinds af aan heeft geboeid. In het kader van mijn studiekeuze bracht ik daarom op 16-jarige leeftijd met mijn vader een bezoek aan een open dag van de Faculteit der Geodesie van de TU Delft. Mijn vader kon mijn enthousiasme in het geheel niet delen: ,,Het is geen vak en je kan er geen goede boterham mee verdienenwas zijn standpunt. Dus dan maar geen geodesie, maar elektro techniek aan de TU Enschede. Na mijn propaedeuse ont vluchtte ik de droge materie en ruilde die in voor een vlieger opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie. Uiteindelijk kom je dan op een staffunctie terecht en na tien jaar het uni form te hebben gedragen, ben ik nu werkzaam in het bedrijfs leven, als projectleider in de administratieve automatisering. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Het kruipt diep onder de grond, op een plaats waar ik met mijn ervaring in de automatisering en mijn belangstelling voor het brede geo- gebied mijn grote liefde voor het vakgebied geodesie kan uit dragen. Alleen hoop ik nog altijd te kunnen bewijzen dat mijn vader ongelijk had en dat geodesie een vak is waarmee je een goede of in ieder geval tevreden boterham kunt verdienen. Die mogelijkheid heeft zich echter nog niet voorgedaan, zodat ik voorlopig nog aan een andere tafel eet. Mijn verhaal begint in de grotten" van Limburg. ledereen heeft weieens één van de „grotten" of eigenlijk kalksteengroeven in Limburg bezocht: de Sint Pieters berg en de Duivelsgrot (fig. 1) te Maastricht, de Ge meentegrot of de Modelsteenkoolmijn te Valkenburg, of de wijnkelders van Kanne of Cadier en Keer. Bij authen tiek carbidlicht of bij gevoelloos kunstlicht kan men kennismaken met een stukje cultuurhistorie van Limburg. Omdat hier sprake is van mijnbouw, behoren we eigenlijk niet te spreken over grotten, maar over groeven. De ex ploitatie van mergel en vuursteen gaat terug tot in de nieuwe steentijd, toen Limburg en Polen in het centrum stonden van de vuursteenindustrie. Hoewel de huidige groeven veelal hun oorsprong kennen na de 17e eeuw, bereikte deze vorm van mijnbouw een hoogtepunt in de vorige eeuw. De bevolking en de steden groeiden in die tijd steeds sneller en van de akkers werd een steeds hogere opbrengst geëist. Er werd extra kalk in de vorm van mergel toegevoegd om te voorkomen dat de bodem 326 „uitgemergeld" raakte. Ook voor de bouw van vesting, kerk en huis werd een steeds groter beroep gedaan op de mergel als bouwsteen. Door de opkomst van nieuwe bouwmaterialen vindt nu het ondergronds breken van blokken alleen nog in Sibbe in de gemeente Valkenburg aan de Geul op commerciële basis plaats. Wat rest ons van de aldus ontstane labyrinten met de talrijke oude handschriften op de muren die de „blok- breker" ons als erfgoed naliet? De champignonteler, de blokbreker, de Duitse wapenindustrie, de valsemunter, de alcoholstoker, zij zijn allemaal vertrokken. Wel kent iedereen de enkele groeven die ingericht zijn als toe ristisch object met diverse artistieke uitingen. Vastgesteld kan worden dat er al veel is verdwenen door gebruik als cement tussen de voegen van het metselwerk of verwerkt als beton in menig kunstwerk of gewoonweg door instor ting. Maar weet u dat er, voor zover bekend, nog 200 groeven onder het bronsgroen eikehout schuilgaan in grootte variërend van kleine onbeduidende kamers tot een stelsel als de Sibberberg, dat zich over een opper vlakte van een kleine 100 hectare uitstrekt en waar men met de wagen meer dan een kilometer diep de berg in kan rijden! Er zijn verschillende partijen die elk hun eigen belang hebben bij de nog resterende groeven: als eigenaar van de ondergrond of van de bovengrond, als toezichthouder Fig. 1. De Duivelsgrot bij Maastricht. NGT GEODESIA 94 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 14