Landmeten in Belgie: veel meer dan geodesie door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY Surveying in Belgium In Belgium a distinction is made between the activities of officials and so-called independents. Particularly, the independents cover a much broader area than just surveying. Based on a visit a profile of an independent office in Ukkel, near Brussels, is given. Keywords: profile, surveying. Trefwoorden: reportage, landmeetkunde. ,,Ook in België wordt land gemeten", zei onze nieuwe hoofdredacteur bij zijn aantreden. Een dagje bij een Bel gische „zelfstandige" bewijst niet alleen dat hij gelijk heeft, maar dat er nog veel meer gebeurt dan alleen maar landmeten. Wat dat betreft zijn ze de Nederlanders voor. Op ander gebied ben ik er niet helemaal zeker van. Je kunt de Belgische collega's eigenlijk indelen in twee groepen, de zelfstandigen en de weddetrekkenden/ ambtenaren. De eersten werken, zoals de naam aan geeft, geheel zelfstandig in opdracht van particulieren, maar ook vaak voor de overheid. Ze hebben veelal een eigen bureau. De tweede groep werkt bij de overheid of aanverwante diensten, maar werkt er vaak ook nog zelfstandig bij, soms ook weer voor de overheid. De landmeter, meetkundige-schatter van onroerende goederen, zoals hij nu volmondig heet, dankt zijn bestaan aan de invoering van het Belgische Kadaster omstreeks 1810. Toen heette hij „arpenteur", later gewijzigd in „géomètre juré" (gezworen landmeter). Het KB van Koning Willem der Nederlanden uit 1825 regelde de uit oefening van het beroep en voorzag in een academische titel (landmeter-arpenteur). Veel later werden in twee ministeriële besluiten de exameneisen vastgelegd. Hoewel er pogingen zijn gedaan de status van de land meter te wijzigen, blijkt het oude KB van 1825 nog steeds van kracht en speelt dat een grote rol bij het voorstel van de huidige Minister van Landbouw en Middenstand om de beroepsuitoefening van de zelfstandigen onder een nieuwe wet te regelen en het KB van 1825 in te trekken. De weddetrekkenden en ambtenaren (ongeveer 2000) vrezen dat hun bestaansrecht hierdoor geheel zal worden ontnomen ten faveure van de zelfstandigen die ook alle werkzaamheden voor de overheid zouden moeten gaan uitvoeren. In één ding hebben ze gelijk, het staat een Belgische minister niet netjes zomaar een KB van een Nederlandse koning in te trekken. Voorlopig wordt die strijd op Belgisch grondgebied ge streden. De beroepsverenigingen zoals de BUL (Bel gische Unie van Landmeters) en de NVMS (Nationale Vereniging van Meetkundigen-Schatters) en de KFZLE (Koninklijke Federatie der Zelfstandige Landmeters- Experten), die samen zowel de zelfstandigen als de ambtenaren en weddetrekkenden verenigen, hebben het er druk mee. Met groot genoegen mag ik een kijkje nemen in een belangrijk zelfstandig bureau, het bureau De Ceuster Associés in Ukkel bij Brussel. Het is een vijfhoofdig bureau, tenminste wat betreft de eigendom. Die vijf hebben nog ongeveer vijftien mede werkers rondlopen, die het uitvoerend werk verrichten. Gezien de Franstalige achtergrond van de directie, als mede het dito werkgebied prijs ik mij gelukkig geassis teerd te worden door een Nederlandstalige tolk en bege leider, Robert genaamd, die mij spontaan ter beschikking was gesteld. Die vervoerde me zonder ongelukken op efficiënte wijze door het warrige Brusselse verkeer, ondertussen uitleg gevend over de landmeetkundige werkzaamheden welke hij zelf hier in Brussel had uitge voerd en over de slechte staat waarin veel bouwwerken 330 NGT GEODESIA 94 - 7/8 rrxïti St. Gudule.

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 18