Facades en wegenissen Loten Schattingen en plaatsbeschrijvingen en straatoppervlakken zich bevinden. Ik leerde dat de St. Michielskerk eigenlijk St. Gudule heet, hoewel getwijfeld wordt aan de heiligheid van Gudule. Door de restauratie is een astronomisch werkje een zonnewijzer helaas verloren gegaan; alleen het gaatje in het gebrandschil derde raam, onderdeel van die zonnewijzer, is nog intact, maar daar waren juist planken voor gespijkerd. Via nog wat opmerkelijke landmeetkundige werken zoals de deformatiemetingen voor de metro bij het gemeente huis van St. Gilles, de sterrewacht in Ukkel en een huis met „paspunt" (peilmerk) van de tweede waterpassing, bereiken we het bureau De Ceuster, gevestigd in twee mooie villa's aan de Avenue H. Boulenger in Ukkel. De inrichting is mooi en efficiënt. Ze noemen zich Géomètres-Experts Immobiliers, Auteurs de projects en Urbanistes. Vrij vertaald: landmeters- onroerend goed deskundigen, projectontwikkelaars en stedebouwkundigen; duidelijk meer dan landmeten. Oprichter De Ceuster zelf is niet meer in functie, maar wel een familielid van hem. Met vier andere deskundigen staan ze borg voor de gevarieerde kennis die het naam bordje aangeeft. Zij leiden ook de vijf departementen van het bureau. Bernard de Smet is de topografie-deskundige. Zijn af deling draagt zorg voor: opmeting van gronden, gebouwen en wegenissen (de wegen en alles wat daarmee samenhangt); opmetingen ten behoeve van renovatie. In België, vertelde mijn begeleider, bestaat het onderhoud van gebouwen uit het wachten tot ze geheel in elkaar dreigen te vallen en dan gaan ze het rigoureus op knappen. Wel duur, maar dat geeft veel werk voor de renovatie-ontwerpers zoals Bernard. Een nieuw ont werp wordt op de bestaande situatie geprojecteerd. Dat gebeurt meestal op verzoek van architecten, die de hulp van het bureau inroepen voor de opmeting in verband met nieuwe ontwerpen; spöorwegtopografie. Bureau De Ceuster is voor zes maanden ingehuurd door Tucrail, een onderdeel van de Belgische Spoorwegen, om werkzaamheden te verrichten voor het tracé van de sneltrein (TGV-lijn). Dat moet vroegtijdig gebeuren, legt Robert uit, en niet vijf minuten voordat de trein doorkomt. Dat ze klant van de Spoorwegen zijn geworden, is mede te danken aan het feit dat ze hier hetzelfde computerprogramma gebruiken. Perebomen en gemene muren Het tweede departement is van Willy Godaert, die de landmeter-expert is voor de opmeting en afpaling van eigendomsgrenzen. Maar hij houdt zich ook bezig met het uitzetten van de „loten". Eigendomsgrenzen uitzetten is hier niet zo eenvoudig. De gegevens van het Kadaster zijn onvoldoende, want die dienden alleen voor de belastingheffing, het stak niet op een metertje. Om meer gegevens te verzamelen, moet de landmeter op zoek bij notaris, partijen en particuliere landmeters. Het meten hoeft trouwens ook niet altijd zo erg nauw keurig, het gaat er immers meer om van wie de pereboom is, of dat er sprake is van een gemene muur, dan op de millimeter te weten waar hij staat. Willy gaat daar samen met zijn helper op af en meet dan soms met klassieke NGT GEODESIA 94 - 7/8 middelen, zoals het pentagoonprisma, maar voor grotere objecten hanteert hij ook de tachymeter. De akten die worden overgeschreven bij „hypotheken", bevatten alleen beschrijvingen en meestal geen maten. Soms zijn er goede metingen aanwezig, maar die worden niet samen met de akte overgeschreven ten hypotheek- kantore. Daarom is het weieens moeilijk ze op te sporen. Dat zal allemaal weieens worden gemoderniseerd, maar dat beloven ze al zo lang, zucht Robert. Het maakt het werk van de landmeter soms erg duur, omdat het zoveel tijd kost om alles goed uit te zoeken. Enig achterstallig onderhoud. Dit is een afdeling waar niet wordt gemeten. Het is een ontwerp- of studiebureau, waar onder andere nieuwe ver kavelingen worden ontworpen, en nieuwe wegenissen. Dat brengt veel werk met zich mee. Daarom zitten hier twee specialisten: Marcel Bultiau en Bernard Demeur. Een verkaveling gebeurt ten behoeve van een eigenaar die een stuk grond wil verdelen in een aantal bouw percelen met een weg of plantsoen ertussen bijvoor beeld. Die loten worden vervolgens afzonderlijk verkocht. Het is wel belangrijk dat de percelen of „loten" nauwkeu rig worden berekend, want je betaalt naar de oppervlakte. Het is voor een koper van belang in de akte de prijs per vierkante meter te laten noemen, want dan kun je exacte levering eisen van de oppervlakte die in de akte is ge noemd. Als je een kilo boter koopt, moet dat een kilo zijn en geen 900 gram, vindt Robert. Daarom moet je ook 500 m2 grond krijgen als dat in je koopakte staat en geen 450 m2. Wat kun je je voorstellen bij een afdeling die plaatsbe schrijvingen verricht? Laurent Slosse is daar met zijn departement verantwoordelijk voor. Hij vertelt dat aan nemers bij de uitvoering van werken door een „lasten boek" gedwongen zijn schades als gevolg van die werken te vergoeden. Daarom moet voor het werk de situatie worden vastgelegd en tijdens de uitvoering ge- 331

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 19