V Vastgoedinformatie Als dan de rest van het jaar onder minder tijdsdruk wordt gewerkt, zal dit ertoe leiden dat de gemiddelde tijdsbeste ding per activiteit de rest van het jaar hoger ligt. Er doet zich derhalve een efficiëntieverschil voor. Bovendien is er in zo'n situatie al snel sprake van overcapaciteit geduren de de rest van het jaar. Bij een efficiënte bedrijfsvoering dient in een dergelijke situatie met een zo flexibel moge lijk arbeidspotentieel te worden gewerkt. Bij het notariaat zijn de geconstateerde verschillen in kostprijs zo evident, dat je rustig kunt stellen dat van kostprijsminimalisatie binnen het notariaat niet of nauwelijks sprake is. Het gedegen en kostbare KPMG-onderzoek heeft de overheid doen besluiten de tarieven van het notariaat op korte termijn eerst fors te verlagen, waarna de tarieven met name in de onroerend-goedsfeer volledig worden vrijgelaten. Dit gegeven moet een sterke stimulans be tekenen voor onderlinge concurrentie en kostenminimali- sering. De Consumentenbond en de Vereniging Eigen Huis hebben er gezamenlijk bij de overheid op aangedrongen een einde te maken aan het domeinmonopolie van de notaris bij onroerend-goedzaken en hypotheken, als zou blijken dat er van echte concurrentie binnen het notariaat straks nog geen sprake is. De reden dat ik hierbij wat langer stilsta, is dat er duide lijke overeenkomsten bestaan tussen de werkzaamheden bij het Kadaster en het notariaat. Het is de vraag of de krachten tegen kostprijsminimalisatie binnen het Kadas ter met vanouds een ambtelijke cultuur niet sterker zijn dan gewenst. Een monopolist zou bij afwezigheid van concurrentie kunnen besluiten de weg van de minste weerstand te kiezen. De Vereniging Eigen Huis zal er in de Gebruikersraad op toezien dat de aandacht voor kostenbeperking niet ver mindert. Voor de werkgelegenheid lijkt dit slecht nieuws, omdat voor de uitvoering van de huidige werkzaamheden steeds minder mensen nodig zijn en er bovendien een verschui ving zal plaatsvinden naar een groter aandeel flexibel inzetbaar personeel. Toch ben ik optimistisch over de werkgelegenheid bij het Kadaster op wat langere termijn. De kwaliteitsslag, de steeds verdergaande automatise ring en de kansen die het Kadaster nu door de verzelf standiging krijgt, versterken het fundament voor de toe komst. Op grond van de verzelfstandiging mag het Kadaster ook nevenactiviteiten ondernemen. Een interessant nieuw initiatief is de kadastertelefoon. Helaas misschien nog een beetje onbekend, maar in al onze nieuwe uitgaven wordt gewezen op het bestaan en de mogelijkheden daarvan. Een geheel nieuw initiatief zou zijn de vrijwillige registra tie van ten verkoop aangeboden woningen. Het aanbod van koopwoningen is al vele jaren volstrekt ondoorzichtig. De Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende zaken (NVM) heeft weliswaar een eigen geautomatiseerd registratiesysteem, maar dit bestrijkt slechts een deel van de markt en is ook niet vrij toegankelijk. NVM-makelaars die inzicht willen hebben in de markt buiten hun eigen regio, vissen nu achter het net. De vele honderden make laars en bemiddelaars, al dan niet georganiseerd in de LMV of de VBO, zijn al jaren op zoek naar alternatieve registratiesystemen. Maar ook individuele consumenten hebben behoefte aan een dergelijk vrijwillig registratie systeem. Te koop staande woningen moet men nu zoeken via een makelaar, een aantal kranten, periodieke onroerend- goedgidsen, de koopwoningentelefoon, RTL-teletekst, de Woonconsument, de Nationale Koopwoningengids, enz. En dan nog heb je geen volledig beeld van het aanbod. Alhoewel de NVM vanuit haar eigen belang het nut van een dergelijke vrijwillige registratie zal ontkennen, den ken wij dat registratie van te koop staande woningen via het Kadaster een enorme vlucht zou kunnen nemen. In de toekomst zou de consument dan thuis via zijn televisie de gegevens kunnen opvragen. Als het Kadaster op dit terrein nieuwe initiatieven durft te ontplooien, zal de Vereniging Eigen Huis dit sterk stimuleren. Een geheel andere kans ligt in de iets verdere toekomst. Eerder heb ik al iets gezegd over het notariaat. In ons eerste onderzoek naar het functioneren van de notaris op de koopwoningenmarkt in 1988 kwamen wij al tot de conclusie dat het domeinmonopolie van het notariaat zonder bezwaren door het Kadaster zou kunnen worden overgenomen. Niet zonder meer, niet zonder aanpas singen, niet zonder garanties, maar met behoud van kwaliteit en volledig verantwoord. De toenmalige directie van het Kadaster was zo ge schrokken, dat zij weigerde te reageren. Natuurlijk weten wij dat er wetswijzigingen nodig zijn voordat zoiets mogelijk zou worden. Ons standpunt uit 1988 heeft echter nog niets aan actualiteit ingeboet. Sterker nog: de tijd werkt in ons voordeel en wij bespeu ren zowel bij beleidsmakers als elders in de maatschappij een toenemende bereidheid om nieuwe wegen in te slaan en vanuit de historie gegroeide privileges, indien niet langer functioneel noodzakelijk, te beëindigen. Ik hoop dat het verzelfstandigde Kadaster de klant werke lijk centraal stelt. In dat geval ligt er een goede toekomst voor het Kadaster in het verschiet. Eén druk op de knop op het beeldscherm is voldoende om te zien waar de stratenmaker zijn drilboor beter niet in het asfalt kan zetten, omdat er leidingen liggen. Al die informatie over woningen, bomen, leidingen en rioleringen heet vastgoedinformatie. Waar die al is gebundeld en geautomatiseerd, kan bovengenoemd beeldscherm goede diensten bewijzen. Maar in veel gemeenten is de vastgoedinformatie nog versnipperd: de bomen bij de sector groen en de kavels bij het grondbedrijf. (Uit: NG Magazine, 15 april 1994, letter V uit het elementair alfabet voor nieuwe raadsleden) 334 NGT GEODESIA 94 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 22