Survey centre, het geodetisch hart Intrede van het digitale tijdperk Kadaster niet te vergelijken met het Nederlandse, hoewel ook Napoleon er zijn sporen heeft achtergelaten. Tenslotte moet worden gezegd dat de Polen moeilijk zijn te vergelijken met de Nederlanders. Dat moge in ieder geval blijken uit het feit dat de westerse management- theorie dat mensen geneigd zijn zich te verzetten tegen verandering daar niet opgaat. Het kan hen niet snel genoeg veranderen, zeker als het om automatisering gaat. Daarom kan dit verhaal slechts een impressie zijn en niet meer dan dat, zeker geen handleiding voor hen die snel rijk willen worden. Zelf had ik die indruk overigens wel, want toen ik bij de bank honderd gulden inwisselde, was ik gelijk miljonair, ik kreeg er één miljoen tweehonderduizend zlotych voor. Waar kun je beter inzicht krijgen in de geodetische activi teiten van een land dan in een survey centre? De provincie Szczecinskie kent er acht. Dat van Szczecin is gehuisvest in een degelijk, door zware ijzeren tralies beveiligd bouwwerk, ergens aan de rand van de stad. De meer of minder duidelijk herkenbare geodesie-auto's die op de parkeerplaats staan (van de huisstijl is niet zoveel werk gemaakt), zijn niet van de ambtenaren van het survey centre zelf, maar van de bezoekende zelfstandige geodesiebedrijven die hier informatie komen halen of brengen. Szczecin heeft niet minder dan zeventig landmeet kundige bureaus. Eén daarvan is het bureau Zenit, een middelgroot bedrijf met ongeveer veertig medewerkers. Directeur Zbigniew Lis van dat bedrijf introduceert ons in het survey centre. Mgr. inz. Bartlomiej Krzesaj, waarne mend directeur (en pijproker) is onze gastheer. Provin ciaal inspecteur mgr. inz. Antoni Bielak is aanwezig om de functie van het survey centre boven het plaatselijk niveau te tillen en in wat breder verband te belichten. Hij doet dat in het Engels, daarbij voortdurend in het Pools door Bartlomiej bij- of afgevallen, wat dan weer keurig door Jolanta werd vertaald, ook datgene waarvan werd gezegd dat het beter kon worden weggelaten. Voor het ontbreken van een fraaie westerse vergaderzaal verontschuldigt „Bart" zich. Geschaard rondom zijn bureau, regelmatig gestoord door telefoontjes en binnen- Zwaar beveiligd survey centre in Szczecin. Particuliere landmeetkundigen aan het werk in het survey centre. lopende personeelsleden, krijgen we uit de Engels- Poolse toelichting een beeld van de plaats die een survey centre in de Poolse maatschappij thans vervult. Tweeledig is dat doel: het beheren van onroerend-goed- gegevens en het verstrekken van inlichtingen daaruit. Bij dat beheer hoort ook de controle op de kwaliteit, want alles moet voldoen aan voorschriften wat betreft vorm en nauwkeurigheid, die landelijk worden vastgesteld door de „hoofdlandmeter", de heer Pitrowski, waar regelmatig naar wordt verwezen. Het grafische deel van de informatie bestaat uit twee soorten kaarten, de kadastrale kaart op schalen 1 1000 en 1 2000, en de topografische die meestal op schaal 1 500 is vervaardigd. De topografische kaart bevat naast de normale topografie ook vaak gegevens over leidingen en kabels, alsmede hoogtegegevens (lijnen en cijfers). Veel van die kaarten zijn op correctostaat vervaardigd en dat vraagt een groot aantal kasten om ze op te bergen. In de werkkamers van het kantoor (je kunt hier trouwens nog van tekenkamers spreken) is een groot aantal men sen met trekpennen, steekpassers en sjablonen bezig de kaarten te bewerken. Het zijn de mensen van de particu liere bureaus die voor die bijhouding verantwoordelijk zijn. „Als ik wil dat de kaart actueel is, moet ik zelf zorgen dat hij wordt gemeten en bijgewerkt", zegt „Zbig", „en ik moet daarvoor nog betalen ook". Maar daar staat dan tegenover dat hij op de kopie die hij van de originele bijgewerkte kaart mee naar huis mag nemen, een aantal fraaie stempels krijgt, die de echtheid waarborgen. Zijn opdrachtgever heeft die nodig als hij ergens een investe ring wil doen in de vorm van aanleg, bouw of uitbreiding van zaken die met onroerend goed te maken hebben. De topografische kaarten zijn vooral van groot belang voor gemeenten en nutsbedrijven; ook daarvan is het beheer aan het survey centre opgedragen. Omdat er steeds meer taken worden toegedacht aan gemeenten of grote steden, is het niet ondenkbaar dat die kaarten in de toekomst bij een gemeente of stad zullen worden be heerd. Het bedrijf Zenit heeft, mede dank zij de contacten met de Geogroep, al een groot deel van haar activiteiten ge automatiseerd. Inwinning, kaartvervaardiging en bereke ningen geschieden nu geautomatiseerd, onder andere met behulp van het systeem dg DIALOG Topografie. Het lag toen voor de hand dat die gegevens ook digitaal bij 380 NGT GEODESIA 94 9

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 20