De rest van de winkel I het survey centre werden ingeleverd om daar vervolgens op kwaliteit te worden gecontroleerd. Maar een stempel van deugdelijkheid op een digitaal bestand geeft wat problemen en bovendien was het survey centre daarop niet voorbereid. Daarvoor moest ook het survey centre worden voorzien van het dg DIALOG-systeem, wat de Geogroep ook voor haar rekening nam. De automatisering van de kadastrale gegevens is in middels voortvarend ter hand genomen. Volgens het landelijk, door Pitrowski uitverkoren System Informacji Terenie (Sytinft) wordt de hele kadastrale kaart in de computer gebracht. Omdat het digitaliseren van de correctostaat-kaarten met de muis wat problemen gaf, moesten die worden gescand, evenals de aanmetings- kaartjes van de grondslagpunten. Voor de automatisering van de kadastrale boekhouding is het systeem Sitgmin (System Ewidencji Gruntow) uitgekozen. Ook daarin is men al zo ver gevorderd, dat het in 1995 operationeel kan zijn. Een blik in de handleiding roept echter de vraag op of ze niet wat achterlopen met de gegevens, omdat bij een willekeurig perceel Jozef Stalin als mede-eigenaar is genoemd. Maar Antoni legt uit dat het hier om een theo retisch voorbeeld gaat. Hij blijft optimistisch over de aanpak en droomt van een totaal GIS-systeem in een Unix-netwerk. En dromen mag van Ko. De grote gevarieerdheid aan beschikbare gegevens en de onduidelijkheden over de toekomstige taken en doe len roepen echter de vraag op of de gekozen systemen wel voldoende zijn doordacht en of niet halverwege de weg zal moeten worden teruggekeerd. Bart heeft nog heel wat meer in de aanbieding en met genoegen laat hij ons de hele winkel zien. Hij leidt ons langs de voorraad kadaster-correctostaten en de dito topografische exemplaren van grotere schaal en kleiner formaat. We zien mappen met grondslagoverzichten uit de Duitse en de Poolse tijd en kaarten met gegevens en afbeeldingen van de rijksgrens. De (vroegere militaire) topografische kaarten op schaal 1 25 000 die hier wor den verkocht, wijken qua uiterlijk nauwelijks af van de Nederlandse soortgenoten. Ook zijn er mooie gedrukte kaarten van de hele provincie Szczecinskie en er is een grote map met zes kaarten die samen heel Polen weer geven; uitgave: Pitrowski. Veranderend Polen Een wandeling door de stad Szczecin geeft een beetje het beeld van hetgeen zich in Polen lijkt te voltrekken. De stad, in het verre en nabije verleden vele malen verwoest en weer opgebouwd, geeft een armoedig beeld. Veel flatgebouwen dicht bij elkaar, grauw, erg vol en slecht onderhouden. De mensen hebben jaren moeten wachten eer ze daarin een kleine ruimte kregen toegewezen en ze moeten er een groot deel van hun karige maandsalaris voor neertellen. In de niet al te goed onderhouden straten rijden talloze kleine autootjes die al een heel leven achter de rug lijken te hebben. De betere auto's hebben een wit nummerbord. In de winkels is veel te koop, maar veel artikelen dragen prijskaartjes van meerdere maandsala rissen groot, die lopen nog niet zo hard. Maar tussen die grauwe massa tekenen zich ook andere dingen af: goed geklede vrouwen, op weg naar hun werk, mensen die zich amuseren in gezellige café's of restau rants, zelfs het casino van het hotel is overvol en de voertaal is Pools. In het centrum van de stad verrijzen grote luxe bouwwerken, waarin hotels of banken zijn gevestigd als teken dat er actie is. De hotels zijn vol en in de banken circuleert het geld. Het is duidelijk dat de stad leeft. Er wordt gebouwd en ontwikkeld en oude monumentale bouwwerken worden gerestaureerd. Dat alles geeft werk en brengt dus geld in omloop. Werk voor de bouwbedrijven, voor de energie bedrijven, voor de leveranciers en ook voor de geodesie- bedrijven die bij het plannen maken al vroeg moeten worden betrokken. Want ieder plan dat leidt tot investe ring, wordt door één van de geodesiebedrijven voorbereid en ingebracht in het survey centre. Een rem op die ontwikkeling is het geldprobleem. Door een inflatie van ongeveer 30% per jaar en een rente van 40% is het moeilijk zakendoen. Er moet worden gezocht naar wegen die de vernieuwing van Polen en de verbete ring van de levensomstandigheden mogelijk maken. Stargard en de vernieuwing Ongeveer zestig kilometer landinwaarts ligt Stargard. Een stad van 70 000 inwoners en met een zeer actief bestuur, dat erg hard sleutelt aan vernieuwing en ver betering van de economische situatie. Veel voormalig staatseigendom is nu gemeente-eigen- dom geworden. Als erfenis van het Russische leger kreeg de gemeente de beschikking over een stuk grond waarop Het arme deel van de stad. NGT GEODESIA 94 - 9 Het nieuwe aanzicht. 381

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 21