i f f Gegevensbank en survey centre destijds een vliegveld was aangelegd, met startbanen in westelijke richting. De Russen zijn weg, Stargard kan er wat anders van maken, een handelsvliegveld bijvoor beeld met alles erop en eraan. Zenit leverde daarvoor de benodigde kaarten en gegevens. Tot volle tevredenheid blijkbaar, want het gemeentebestuur wilde ons graag ontvangen. Burgemeester Ryszard Wasilek had helaas niet zo vre selijk veel tijd, want diezelfde ochtend moest hij met het provinciebestuur en een bank gaan praten over de ver wezenlijking van het vliegveldplan, maar een half uurtje kon er wel af. Zijn loco-burgemeesters zouden de rest invullen. Dat korte tijdsbestek gebruikte hij evenwel om zijn dank uit te spreken aan de Nederlandse Geogroep, waar zijn ambtenaren op bezoek zijn geweest om kennis te maken met de digitale geodetische produkten, wat er tenslotte toe heeft geleid dat Stargard nu beschikt over een digitale topografische kaart waarmee prachtige analoge produk ten kunnen worden vervaardigd. Die kun je dan weer gebruiken om anderen de ogen uit te steken. Stargard loopt voorop in die ontwikkeling en is één van de eerste digitale gemeenten. Gemeentehuis Stargard. De analoge, digitaal voorbereide vliegveldkaart werd uit gerold en met ambtelijke ondersteuning aan de wand bevestigd. Hij moet een aantal instanties over de brug halen het vliegveldproject te doen realiseren. De realisering van de digitale kaart gaf overigens de nodige problemen, omdat Zenit met het systeem dg DIALOG wel in staat was het gebied op te meten en de kaart te vervaardigen, maar zowel het survey centre als de gemeente Stargard konden daarmee in het Poolse systeem niet uit de voeten. Daarom zorgde Zenit, met hulp van de Geogroep, dat de apparatuur en programma tuur ook daar terechtkwamen. De beambten moeten daar nu dus twee systemen kunnen bedienen, het Poolse en dg DIALOG, en dat laatste ook nog in de Nederlandse versie. Dat is wel moeilijk, sprak loco-burgemeester Zbigniew Piskorz, maar we zijn er wel erg blij mee. Misschien is het wel goed dat we daar voor nog eens naar Nederland komen, want we willen dan ook graag de mogelijkheden van financiële hulp aan Stargard onderzoeken, wellicht is daarvoor één of andere pot aan te boren. Een oproep daartoe in NGT Geodesia mag daartoe misschien bijdragen. Veel ambtelijke ondersteuning. Of er bij de opzet van de nieuwe systemen ook door meerdere gemeenten wordt samengewerkt? Nee, dat vindt Piskorz niet nodig, maar de andere mogen Stargard wel als voorbeeld nemen, als ze willen. Stargard werkt toe naar een volledige gegevensbank waarin alle moge lijke gegevens zijn samengebracht, ook die van kabels en leidingen. Dat de bediening van de beide systemen nog geen gemeengoed is in het Stargardse gemeentehuis, bleek bij de demonstratie daarna. Ergens in een klein kamertje onderin het gebouw, achter een deur met vier sloten, was het systeem opgeborgen. De enige ervaren kracht was naar een congres; diens baas Janusz Kmita probeerde de PC aan de praat te krijgen. De gemeentelijke topografische kaart van Stargard hoef de niet ver te worden weggebracht. Stargard heeft een eigen survey centre, dat de gegevens van tien gemeen ten in de omgeving bewaakt. Speciaal voor Stargard is ook daar het dg DIALOG-systeem geïnstalleerd. Eén van de vrouwelijke personeelsleden doet voorzichtige pogin gen het apparaat te bedienen en met behulp van wat getekende instructies krijgt ze inderdaad de kaart op het beeldscherm en weet er zelfs enige constructies in te verrichten. Ernaast staat een PC met het Poolse systeem gereed, maar die zit nog in plastic. Toch is ook hier de automatisering begonnen, en de benaming survey centre alvast aangepast tot database centre. Zenit Het mag duidelijk zijn dat de particuliere landmeter in Polen een belangrijke rol speelt. Hij zorgt voor de actuali teit van de kadastrale en topografische kaarten, meet in opdracht van een cliënt als die wat wil kopen, wat wil gaan bouwen of leidingen wil gaan leggen. Oude lei dingen en kabels spoort hij op en meet die in om de topo grafische kaart te completeren. Bij aanpak van nieuwe projecten is hij ervoor verantwoordelijk dat de juiste ge gevens worden geraadpleegd. Ja, hij is er zelfs verant woordelijk voor dat alles goed op die kaart staat. Het geodetisch bedrijf Zenit staat goed bekend. Van de zeventig soortgenoten behoort het tot de vier beste. Maar Zenit staat niet meer alleen, het noemt zichzelf een Pools- Nederlands bedrijf, omdat de Geogroep hierin aandelen heeft. 382 NGT GEODESIA 94 - 9

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 22