Die samenwerking dateert niet van vandaag of gisteren. Al in 1988 heeft directeur Dick van de Velde de eerste contacten gelegd toen hij Polen bezocht. Daaruit vloeide eerst een opleiding van het personeel voort en later een volledige participatie. Het bleef trouwens niet bij Szczecin alleen, ook in het zuiden van Polen in de plaats Zory bij Katowice is een gemeenschappelijk bedrijf gevestigd en het zou me niet verbazen als er in het uiterste oosten van Polen ook nog één tevoorschijn zou komen. Toen de samenwerking eenmaal een feit was, kwamen de Poolse medewerkers naar Nederland om te leren hoe ze met de Nederlandse systemen moesten omgaan. Ze maakten zich de kennis van de geautomatiseerde syste men snel eigen en wisten daarmee in Polen een voor sprong te bereiken op de collegabedrijven. Dat wierp zijn vruchten af: het oorspronkelijke kantoor, gevestigd op een klein zolderkamertje, werd al gauw verplaatst naar een comfortabeler onderkomen met een goed aanzien waarin het zeer prettig werken is. De inrichting is efficiënt en licht; de werkruimte is ver deeld in vier werkplekken waar een strak programma wordt afgewerkt. De begeleiding vanuit Nederland is nog steeds welkom en nodig; zodra we binnenkomen wordt Ko geattaqueerd om een probleem op te lossen. Hij is er De buitendienst is ook goed toegerust. een poos mee onder de pannen. Ondertussen zien we hoe Bozena tachymetrische opnamen uitwerkt op de PC, en de nodige berekeningen uitvoert. Omdat het eind resultaat op een analoge kaart moet worden verwerkt, moet het laatste deel met de hand geschieden. Ze be rekent van alle knikpunten de coördinaten, die dan met de hand worden ingekarteerd. Dorota is bezig een kadastrale kaart te digitaliseren en Robert werkt met dg DIALOG een heel nieuw project uit. Dit laatste systeem wordt door drie ploegen bemand, want Zenit heeft een 24 uurs werkritme: elke 8 uur een nieuwe ploeg. Computers zijn duur in Polen en op deze manier heb je maar een derde nodig. De buitendienstploegen hebben in het kantoor ook een eigen kamer, maar die was leeg, de landmeters waren aan het werk. Ook buiten is de apparatuur nog schaars, slechts één Wild TC 1600 is in gebruik, en buiten kun je moeilijk een drieploegensysteem invoeren. Maar er zijn ook nog wat oudere tachymeters in gebruik, zodat er toch heel wat werk kan worden verzet. Hoe verder? Terug in het hotel lopen we Dick van de Velde tegen het lijf. Hij komt daar vaak, want dochterbedrijven kun je, net als echte dochters, niet vanaf een grote afstand bege- NGT GEODESIA 94 - 9 Ook het survey centre moest met dg DIALOG aan de slag. leiden. Hij is redelijk tevreden, maar er zijn natuurlijk altijd wel problemen op te lossen. Na de opleiding van de medewerkers zijn er PC's en programmatuur heen ge- türacht en onlangs nog een paar buitendienst-busjes. De hoop is gerechtvaardigd dat Zenit met de Nederlandse hulp het hoofd boven water zal kunnen houden, want die zeventig geodetische bedrijven zullen in de nabije toe komst zeker niet allemaal de eindstreep halen. De volgende dag moest Dick naar Zory en het zou me niet verbazen als er ook nog andere activiteiten in Polen moesten worden ondernomen of nieuwe contacten ge legd, want ondernemend zijn de heren van de Geogroep wel, hetgeen mag blijken uit hetgeen tot hiertoe tot stand is gebracht. In Polen kun je niet morgen ineens in de markt springen om tegelijk veel geld te verdienen, al zouden sommigen dat graag willen. Dat moet je eer gisteren al hebben gedaan. De volgende morgen aanvaarden we de terugreis, geheel volgens het eerder genoemde schema. Bij de grens staan de kabouters nog allemaal keurig op een rij. Eén van hen lijkt wat groter dan de andere, zeker de hoofdkabouter. Het zou Pitrowski kunnen zijn. We hebben weer tien uur de tijd om na te denken over het veranderende Polen en de vraag wat er te halen zou zijn. Zeker weten doe ik het natuurlijk niet, want ik heb maar zo'n klein stukje van Polen gezien en heel kort, maar ik denk dat er voorlopig alleen wat te brengen is. En dat is aan de Polen goed besteed, op weg ja, waarheen? Nog steeds in het gelid. 383

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 23