techniek Cursus Beheersen van GIS-projecten (16, 17 en 18 november 1994). Deze vervolgcursus is gericht op het projectmatig opzetten van een Geografisch Informatie Systeem en de gevolgen van de introductie van een GIS voor de organisatie. Workshop GIS en Ruimtelijke Analyse (8, 9, 13 en 14 december 1994). In deze workshop worden de moge lijkheden en beperkingen van een GIS bij de analyse van ruimtelijke gegevens behandeld. De aangeboden theorie wordt direct toegepast in een voorbeeld waarin verschillende ruimtelijke vakgebieden elkaar raken. Inlichtingen: GEON, mevr. R. Tienstra, telefoon 050- 749760, fax 050- 145373. GEOGROEPDAGEN Evenals in 1993 zal de Geogroep dit jaar haar mogelijk heden presenteren de geodetische markt van dienst te zijn, de zogenaamde „Geogroepdagen". Deze dagen vinden plaats in de Jaarbeurs te Utrecht op 12 en 13 oktober. De presentaties hebben betrekking op de conversie van analoog naar digitaal beheer, digitale fotogrammetrie, nieuwe mogelijkheden met GPS en vormgeving van bestuurlijke informatie door middel van kartografie. De Geogroep zal tevens van deze gelegenheid gebruik maken om een nieuwe distributiewijze van haar software te introduceren. Eenmalig worden deze aan de bezoe kers zelfs gratis aangeboden. Inlichtingen: Geogroep, telefoon 01650 - 68008. LEICA T100 VOOR DE BOUW Voor de maatvoerder in de bouw die meer wil dan alleen maar haakse hoeken meten of uitzetten, heeft Leica een nieuwe elektronische theodoliet ontwikkeld, de Leica T100. Het boven een punt plaatsen van de Leica T100 is zeer eenvoudig, omdat het optisch lood niet in het stel- schroevenblok, maar in het instrument zelf is ingebouwd. Door de integratie van het optisch lood kan ook boven de diepste bouwput nog scherp worden ingesteld en gecon troleerd. De bediening is uiterst praktisch en eenvoudig: de T100 is voorzien van druktoetsen voor bijvoorbeeld links- en rechtsom draaiend uitzetten of maatvoeren met een op en afschotpercentage. De aflezing gaat via een duidelijk afleesbare LCD-display met ingebouwde verlichting, dus ook bijzonder geschikt voor werk in donkere ruimten en tunnels. De kijker heeft een vergroting van 30 x en de batterijvoe ding wordt verzorgd door vier penlite batterijen. De T100 wordt geleverd in een robuuste transportkoffer. Inlichtingen: Leica BV, afdeling Geodesie Systemen, Postbus 80, 2280 AB Rijswijk, telefoon 070 - 3198999. TOPOSCOOP Buro Groneman introduceert een nieuw soort landmeet- apparaat, de Toposcoop, waarmee men niet alleen grondhoogten, horizontale hoeken en afstanden kan be palen, maar waarmee men ook foto's kan nemen. Het is een combinatie van een waterpasinstrument en een daar op gemonteerd fototoestel. Het apparaat maakt een nieuwe landmeetmethode moge lijk, welke een combinatie is van conventionele landmeet- technieken en het meten van objecten en hoogten in een foto. De meetmethode is vooral gericht op het verzame len van ruimtelijke gegevens voor omgevingsontwerpers. Het invoeren en verwerken van meetgegevens gaat met een computer. Met een serie rekenprogramma's worden de grondslag- gegevens vereffend, wordt een foutenanalyse gemaakt, worden uit de meetgegevens de locaties van de ingeme ten objecten en punten bepaald, en wordt de plattegrond automatisch uitgetekend. Hierbij worden bijvoorbeeld bomen direct op schaal getekend met aangekoppeld gegevens over kroonvorm, grondhoogte en eigen hoogte. Uit de plattegrondgegevens kunnen ooghoogte-perspec tieven worden berekend, die precies overeenkomen met de gemaakte foto's. Zo kan men de metingen visueel controleren. De locaties van in de foto's goed zichtbare objecten kunnen ook zeer goed achteraf worden bepaald. Boven elke perspectief wordt een niet-lineaire gradenbalk afge drukt, die precies overeenkomt met de kijkrichting. Deze geheel nieuwe methode om de buitenruimte te inventariseren, is gemakkelijk uit te voeren en heel be taalbaar. Op 26 oktober 1994 worden twee voorlichtingsbijeen komsten over de Toposcoop georganiseerd bij Pol Geo 386 NGT GEODESIA 94 - 9

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 26