Gaslekdetectie produkteen digitale luchtfoto met lijnenkaart als overlay. Ook de fotogrammetrie staat voortaan in de produktenlijst van Tablin. Half Twente Het tijdschema liep duidelijk wat uit de hand en de zon lokte ons naar buiten. Volgens de planning moesten we ook nog half Twente door om de buitendienst aan het werk te zien. Met natuurlijk de nodige tijd voor de lunch, waar de kers verse Tablin-adviseur Jan Groot Kormelink duidelijk de hand in had. Gesterkt stortten we ons, gekleed in opti mistisch licht zomertenue en open schoenen, in de moddervlakte die was ontstaan na de eerste flinke regen bui van deze zomer. In het uitbreidingsplan van Losser was landmeter Bert bezig als eenmansploeg wat gasleidingen in te meten. Hij moest opschieten, want 's middags zou een kraan de gleuf komen dichtgooien. In Goor was een tweemansploeg (nou ja, een man en een vrouw) tachymetrisch de topografie aan het opmeten rondom het tracé van een voormalige oude en nog nau- Eenmansmeetploeg in Losser. welijks zichtbare watergang, waarbij de koeien in de wei de rustverstoring niet zo op prijs konden stellen. De bediening van de tachymeter was voorbehouden aan Tessa, een geodesie-studente van de Hogeschool Utrecht, die dit als vakantiewerk deed. Vervolgens moest een flinke reis worden gemaakt naar Balkbrug, waar een pompstation van de Watermaat schappij Overijssel werd gemeten. De totale opdracht bevat 23 pompstations die in de toekomst moeten worden vergroot, omdat steeds meer water uit de grond moet worden getrokken. Tablin verzorgt de hele procedure, het maken van de ontwerpen, het aanvragen van de vergun ningen, de grondverwerving en dergelijke, maar eerst moet de hele situatie in kaart worden gebracht. Rondom elk station werden vaste punten met behulp van GPS be paald, de grondslag werd verdicht en alles wat denkbaar is, opgemeten: topografie, eigendomsgrenzen, gebou wen, wegen, paden, groenvlakken, leidingen, kabels, pompputten, alles in x, y en z. Dat is nodig omdat één van de belangrijkste veranderingen is dat de leidingen hori zontaal moeten lopen, vroeger liepen ze gewoon met het maaiveld mee. Voordeel van driedimensionale opname is de mogelijkheid van het vervaardigen van digitale terrein modellen, wat voor de ontwerpsituatie van groot belang is. 420 Vaste punten meten met GPS. Het laatste buitenkarwei dat we aanschouwden, was in de buurt van Ommen, waar met man en macht werd ge werkt om een 110-KV hoogspanningskabel de grond in te krijgen. Die stoppen ze hier onder de grond ter voor koming van horizonvervuiling van hoogspanningsmas ten. Een flinke haspel met 1300 meter kabel ligt gereed aan het begin van het tracé, het begin van de kabel ligt al in de gleuf. Langzaam maar zeker schuift de reuze slang door de sleuf. Veel kan er niet fout gaan, want buiten de sleuf komt hij niet. Toch is ook hier een Tablin- meetploeg paraat om het kabellegkarwei te begeleiden. En het is allemaal Siers-familie. Je kunt niet alles op één dag. De detectie van gaslekken schoot erbij in. Toch is het geen onbelangrijk onderdeel van de Tablin-werkzaamheden. Ten behoeve van leiding beheerders voert Tablin, met zeer gevoelige apparatuur, metingen uit om eventuele lekken op te sporen en vast te leggen. Maar de demonstratie van lekkend gas die daar voor in de plaats kwam, mocht er ook zijn. Dertig grote luchtballonnen werden het luchtruim ingeblazen. De mooiste van die dertig was naar mijn mening de pauw, omdat die een aardige weergave was van de trots die uit straalt van de Tablin-medewerkers over hun bedrijf. Zo trots als een pauw (..gaslekdetectie"). NGT GEODESIA 94 - 10

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 16