AARDGERICHT RUIMTE-ONDERZOEK Het transportbandenstelsel is een nachtmerrie voor een 3D-tekenaar: de meetnauwkeurigheid van 0,1 mm, een walsstraat van 800 m lengte, de derde grootste haven van Nederland, bijna 100 ertshopen jaarlijks te meten, een waterverbruik van 2 miljoen m3 per jaar, een eigen grondslagnet van 150 punten, daarnaast nog 60 NAP- punten, enzovoorts. We 35 deelnemers werden op 21 juni 1994 in het Hoogovens-bezoekerscentrum ontvangen door PR- functionaris Hans Akkerman, die ons een algemene in leiding gaf over Hoogovens. Het bedrijf omvat „slechts" twee hoogovens, maar houdt zich bezig met een zeer brede range van activiteiten. De grootste fabrieken op het terrein zijn de gieterij, de walserij en nog enkele andere nabewerkingsfabrieken. De produkten variëren van staal platen en -knuppels tot blikjes en paperclips. Daarnaast wordt er cement gemaakt, gas teruggewonnen uit het produktieproces (waarmee de elektriciteitscentrale voor het bedrijf weer grotendeels kan worden gestookt). Dit alles kregen we nog eens verbeeld door een dynamische filmimpressie, waarbij bleek dat de muziek voor een staal bedrijf toch weer anders is dan voor bijvoorbeeld een luchthaven (die we vorig jaar bezochten). Een en ander inspireerde Gerard Castricum (oud-Hoogovenmedewer ker) tot het volgende gedicht: In staalland Tussen hekken spreekt men taal van staal van tonnen erts van ijzer de bewaking voorbij spreekt men van vuur van zuur van opslag en van blik waarin men zich spiegelt In staalland spreekt men woorden die ongekend zijn bij de buitenwacht die zich betrekkelijk uit in geuren en kleuren in eigen taaikalibers In staalland ten slotte tellen de uren door stampend in ploegen. Wie luistert hoort de taal van vloeiend staal gesproken I Vervolgens gaf Theo Peters, hoofd van de geometrie- groep van Hoogovens, een overzicht van de vele verschil lende meetactiviteiten. De geometriegroep valt onder het bedrijfsonderdeel IMA: „Installatiegedrag, Meting en Advies" maar in de wandeling vaak vertaald met „IMA Meet Alles". En dat bleek ook. De geometriegroep (vijf personen) houdt zich bezig met de digitale topografische basiskaart, inclusief hoogtegegevens, vastlegging van alle kabel- en leidingentracés, inhoudsbepaling van erts- hopen, controlemetingen en deformatiemetingen van terreinen en constructies, uitlijnen van (te plaatsen) in stallaties in de fabrieken (de daarbij gehanteerde toleran ties van 0,1 a 0,2 mm veroorzaakte een rumoerige reactie onder de toehoorders), de vormbepaling van objecten met behulp van een Leica ECDS-systeem (met nauw keurigheden tot 0,05 mm!). Het meten gebeurt vaak onder moeilijke omstandig heden: hitte, stof, weinig ruimte. De groep heeft allerlei hulpstukken zelf gemaakt om in zo'n omgeving praktisch en toch effectief metingen te kunnen verrichten. NGT GEODESIA 94 - 10 Gehuld in een lange groene stofjas plus knalrode helm, en met een hoorsetje (de fabrieken zijn te groot en lawaai ig voor een rondleider om op stem iedereen te bereiken) gingen wij daarna per bus het hele terrein rond, deskun dig toegelicht door Hans Akkerman. We hebben elke hoek gezien. En we hebben heel wat staaltaal geleerd: gaswassing, slakzand, continugloeilijn, gietknuppels, doorschuifovens, wandelovens, olivijn, dompelverzinklijn, stofbestrijdingsdienst en stolpgloeiovens. We zijn rond geleid in de gieterij, waar volcontinu staalplaten en stalen balken (de knuppels dus) worden gegoten en waar de hitte op sommige plekken zeer voelbaar is. We bezochten de warmbandwalserij, waar gloeiende platen staal door een reeks walsen worden uitgewalst tot dunne blikplaat. Het waterverbruik voor de koeling is fenomenaal, evenals de fonteinen die ontstaan als het koelwater in aanraking komt met het hete staal. We zagen in de prak tijk hoe nauw het erop aankomt dat de machines exact in positie moeten staan; het tempo waarmee de uitgewalste plaat door de laatste walsen gaat (70 km/uur!), maakt de kleinste afwijking tot een groot probleem. Het zag er alle maal even georganiseerd en efficiënt uit. En dat de micro foon in de bus soms stoorde „omdat die niet tegen staal constructies kon", valt dan licht te vergeven. Hoogovens had het bezoek perfect georganiseerd en verzorgd, en we zijn er onder de indruk vandaan gegaan. De uitdrukking „op staal gefundeerd" heeft voor ons op deze bijeenkomst een extra dimensie gekregen. Ad van der Meer Op donderdag 8 september 1994 werd ter gelegenheid van het verschijnen van het rapport Earth Oriented Space Research at Delft University of Technology" een feestelijke bijeenkomst gehouden op de Faculteit der Geodesie van de TU Delft. Het rapport, uitgegeven door de Delft University Press en samengesteld door Ambro- sius, Haagmans en Vermaat, bestrijkt de periode van 1990 t/m 1993. Het onderzoek dat ten grondslag ligt aan het rapport, is gezamelijk uitgevoerd door de Faculteit der Geodesie en de Faculteit der Luchtvaart- en Ruimtevaart techniek, beide van de TU Delft. De „Space Research Organization in The Netherlands" (SRON) nam het leeu- wedeel van de financiering voor zijn rekening, terwijl speciale TU-fondsen, de BCRS en de ESA de overige geldelijke steentjes bijdroegen. Het welkomstwoord werd uitgesproken door de plaats vervangend decaan, prof. Van Schilfgaarde, die de veel- reizende dekaan prof. Bogaerts voor zijn afwezigheid verontschuldigde. Vele speciale genodigden waren aan wezig, onder wie vertegenwoordigers van de financie rende instellingen. Vervolgens gaf prof. Wakker, rector magnificus van de TU en naast prof. Rummei, die helaas niet aanwezig kon zijn, initiatiefnemer van het project, een historisch getint overzicht. Het doel van het onderzoek is meerledig. Met name wil men meer inzicht krijgen in de beweging van de aardkorst, het zwaartekrachtsveld, de oceaanstromingen en' de schommelingen in de aardrotatie. Met verve schetste Wakker hoe het allemaal begonnen was zo rond 1976 met een toevallige ontmoeting in de trein, die vrij wel onmiddellijk leidde tot een perfecte samenwerking. Vening Meinesz werd genoemd om de illustere lijn met het verleden te beklemtonen. In diverse bewoordingen benadrukte Wakker de toonaangevende rol van Neder- 431

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 27