Gegevens om gaat, zou het misschien ook anders kunnen. Een lijnsegment representeert de leiding met al zijn ken merken, aan de adreslocatie hangen we administra tieve gegevens over de huisaansluiting en voor moei lijke gevallen is er altijd nog de mogelijkheid een scan van de huisaansluitingsschets achter de adreslocatie te hangen. Als er moet worden gegraven, ga ik ge woon met mijn rug tegen de gevel staan en pas ik uit waar ik moet zijn. De aannemer doet nu precies het zelfde, alleen gebruikt hij daarvoor een peperdure kaart. Vastgoed Bevolking Activiteiten Aantal woningen Aantal personen Bedrijfsvestigingen Koop- en huur woningen Bouwjaar van woningen Woningtypen Huurprijzen woningen Aantal huis houdens Gezinsfase Welstand Autobezit Autoprijzen Winkelvestigingen Werkzame personen in bedrijven Werkzame personen in winkels Verkoopprijzen idem Verkoopvloeropper vlak winkels Fig. 2. Thematische gegevens. De moraal van deze twee voorbeelden is: „Je hoeft de werkelijkheid niet altijd in kaart te brengen om met die werkelijkheid te kunnen omgaan". Het informatiesysteem is niet meer dan de verpakking van functies voor de ge bruiker. Zo ben ik tenslotte aangeland bij de gegevens. Voor wie geografische informatie wil genereren, geldt hoe dan ook dat hij de boer op moet om gegevens te kopen. (Uitgezon derd een geodeet natuurlijk, die heeft ervoor geleerd ze te maken.) De gemiddelde potentiële gebruiker is dat niet gewend. Boekhoudsystemen, spreadsheets en tekstver werkers kun je immers met je eigen gegevens vullen. Een potentiële GIS-gebruiker weet echter niet waar die gegevens te betrekken zijn, en als hij er al achter komt, zal hij merken dat de verschillende gegevensbanken niet op elkaar zijn afgestemd. De vrije beschikbaarheid van gegevens is dus niet meer dan een „conditio sine qua non" voor de ontwikkeling van geografische informatie in Nederland. Op het gevaar af dat het vanaf nu op een verkooppraatje gaat lijken, zal ik vertellen wat wij daaraan de afgelopen twee jaar heb ben proberen te doen. Wij zijn in 1992 begonnen met de organisatie van het aan bod van gegevens. Wij zijn uitgegaan van wat er in Nederland door de diverse instanties aan gegevens banken wordt bijgehouden. Wij hebben de bezitters van die gegevens geadviseerd over de wijze waarop zij met die gegevens op de markt zouden kunnen opereren. En wij hebben hen aangeboden de marketing en distributie van die gegevens voor hen uit te voeren. Dat bleek vooral voor overheidsorganisaties een aantrekkelijke optie. Toen wij begonnen met het opzetten van een nieuw distributiekanaal voor GIS-gegevens hebben wij enkele belangrijke uitgangspunten geformuleerd: NGT GEODESIA 94 - 10 als belangrijkste eis geldt steeds de kwaliteit en conti nuïteit van de gegevens. Je kunt immers van een gebruiker niet verwachten dat hij gaat investeren in een informatiesysteem als hij er niet zeker van mag zijn dat hij er over vijf jaar ook nog gebruik van kan maken; een tweede eis is dat gebruikers eenvoudig zelf een keuze moeten kunnen maken uit het aanbod en kun nen begrijpen wat zij kopen. Wij hebben daarom ge kozen voor twee peilers: a. ruimtelijke hoofdstructuur, zoals die wordt ge vormd door wegen, water, spoorlijnen en gemeen tegrenzen, die keurig wordt bijgehouden door de Topografische Dienst; b. locatie van de 400 000 postcodes, zoals die kan worden afgeleid uit de registraties van het Kadas ter. De postcode is immers de meest gebruikte en meest eenvoudige sleutel. Het is de enige echte kernkoppeling. Met behulp hiervan zijn ongeveer tien geografische ge gevensbanken gemaakt (fig. 1), met als belangrijkste ken merken dat zij een geneste hiërarchie vormen en dus keurig in en op elkaar passen en gemakkelijk uitwisselbaar zijn; met hun grenzen daar waar mogelijk samenvallen met de hoofdstructuur van Nederland en dus heel herken baar zijn; lege gebieden bevatten in situaties waarin van perma nente menselijke activiteit geen sprake is, zodat er geen gebieden ontstaan, die alleen al door hun om vang belangrijk lijken, terwijl er niemand woont. Vastgoed Bevolking Activiteiten Geografische data Relatietabellen Fig. 3. Selectiematrix. Bovenop de geografische gegevensbanken staat een groot aantal thematische gegevens. Met een knipoog naar de structuurschets vastgoedinformatie zouden we dit kernthema's kunnen noemen (fig. 2). Naar verwach ting zal de range binnenkort nog wel enige uitbreiding ondergaan. Zo is de volgende matrix ontstaan (fig. 3). De gebruiker kan zelf kiezen: het aantal bedrijven naar branche per 4-positie postcode, het aantal huishoudens naar welstand per 5-positie postcode, het vloeroppervlak van winkels naar branche per vlak in de topografische postcodekaart, enz. „One stop shopping" voor GIS-gegevens op basis van de CATALOGIS waarin nu ongeveer dertig produkten worden beschreven. Wij zijn slechts marketing- en distributiekanaal. Een soort makelaar, want de gebruiker sluit zelf een overeenkomst met de eigenaar van de gegevens. Ik'ben ervan overtuigd dat de komende jaren veel toe passingen op basis van geografische informatietechnolo gie zullen ontstaan. Bijeenkomsten over GIS zullen dan echter tot het verleden behoren, want: GIS zal pas een succes blijken als wij het niet meer zo noemen. 411

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 7