O O O B 0 Nieuw element O Bestaand element Plan in geld Verklaring van gebruikte ecologische termen Landschapsecologie Dispersie Habitat Habitatpiek Kernpopulatie Metapopuiatie Versnippering De studie die zich richt op het verkrij gen van inzicht in de opbouw van het landschap en in de betrekkingen tus sen de onderdelen van dat landschap en de veranderingen die daarin plaats vinden. Het migreren van soorten. Individuen uit een populatie kunnen zich vestigen en voortplanten in een gebied waar geen populatie (meer) voorkomt, ot zich vestigen en voortplanten in een reeds bestaande populatie. Een abstract begrip dat aanduidt bij welke combinatie(s) van milieuvariabe len een soort zich kan handhaven. De concrete, afgrensbare plaats waar het habitat wordt gerealiseerd. Lokale populatie van zodanige om vang, dat de kans op lokale extinctie verwaarloosbaar klein is en er een dispersiestroom is in de richting van de overige delen van het landschappelijke netwerk. Stelsel van subpopulaties, onderling verbonden door dispersiebewegingen. Verandering in de ruimtelijke verdeling van landschapselementen, waarbij de habitatplekken van een soort worden verdeeld in kleinere eenheden, in op pervlakte afnemen of ruimtelijk sterker gescheiden worden. De kennis van de eisen die metapopulaties stellen aan hun omgeving, biedt een goede basis voor het beoor delen van verschillende plan-alternatieven en produceert ook richtlijnen voor de inrichting van een gebied. Zo blijkt dat voor bos- en moerasvogels oppervlakte en isolatie complementaire factoren zijn [4] [5], waardoor voor de landinrichting direct een goede keuzemogelijkheid ont staat verstevigen van de capaciteit van de huidige plekken, door ofwel de kwaliteit van deze plekken te verhogen, ofwel de oppervlakte van deze plekken te vergroten; verminderen van de barrièrewerking tussen de gebie den door ofwel de weerstand van het tussenliggende landschap te verlagen, ofwel de afstand tussen ver schillende elementen te verkleinen. Daarnaast verdient het de voorkeur om binnen het net werk habitatplekken op te nemen, die een kernpopulatie kunnen bevatten. Afhankelijk van de hoeveelheid grond die beschikbaar is en de situatie in het terrein, kan ervoor worden gekozen om dit te concentreren in een nieuwe habitat of deze zo danig te verdelen, dat goede verbindingen tot stand komen (fig. 2). Met kennis van bovenstaande concepten en regels kan een toedeling worden ontworpen, waarin rekening wordt gehouden met ecologische wensen. Een metapopuiatie is een stelsel van lokale populaties die met elkaar verbonden zijn, doordat individuen zich van de ene naar de andere populatie bewegen. Indien een lokale populatie uitsterft, betekent dit niet dat de habitatpiek voortaan onbezet zal blijven; deze kan weer worden be zet door naburige populaties. Dispersie tussen de habitat plekken moet dan wel mogelijk zijn. Het voortbestaan van een metapopuiatie is daarmee afhankelijk van zowel de kwaliteit en omvang van de habitatplekken zelf (hoe groter de habitatpiek en kleiner de soort, des te groter de populatie en kleiner de kans op lokaal uitsterven) als van de onderlinge rangschikking van deze plekken, waarbij aspecten spelen als de onderlinge afstand tussen deze plekken en de weerstand van het tussenliggende land schap. Deze weerstand wordt onder andere bepaald door de dichtheid aan landschapselementen die geschikt zijn om als dispersiebaan te gebruiken (ecologische infra structuur). vergroten verbinden Fig. 2. Twee vuistregels voor het situeren van geschikte habitat plekken, concentreren (A) of verbinden (B). Voor het ontwerp van een nieuwe toedeling bestaat een zeer groot aantal mogelijkheden. Een eerste stap in de beperking van het aantal mogelijkheden is de berekening van het plan in geld. Hierdoor kan worden aangegeven in welke delen van het landinrichtingsgebied (blokdelen) welke kavels komen te liggen en wat de omvang van deze kavels is. De exacte locatie en de vorm van deze kavels worden pas bepaald bij het inschetsen van een nieuwe kavelindeling. Eén van de toedelingsprincipes die kan worden verwerkt in de systemen voor de berekening van een plan in geld, is het principe dat zoveel mogelijk wordt aangesloten bij de bestaande topografie. Hierdoor blijft het bestaande landschap, dat in hoge mate wordt bepaald door topo grafische elementen, zoveel mogelijk bewaard. Dit is ook gunstig vanuit ecologisch oogpunt, omdat in dat geval oude landschapselementen die over het algemeen waardevoller zijn dan nieuw aan te leggen elementen bewaard blijven en als basis kunnen dienen voor het verder verstevigen van het ecologische netwerk. Daar naast kunnen hiermee kosten worden bespaard, doordat minder werken behoeven te worden uitgevoerd om topo grafie te verwijderen en te verplaatsen. Uit onderzoek [11] blijkt dat verbetering van de verkave ling bijvoorbeeld door meer kavels dichter bij huis te situeren, waardoor de transportkosten afnemen en het zo goed mogelijk plaatsen van de beplantingen bij voorbeeld zodanig dat rechthoekige percelen ontstaan en er geen lijnvormige beplantingen meer midden in de percelen staan in grotere mate bijdragen aan een af name van de arbeidsbehoefte van de agrariër dan een drastische vergroting van de maat van de ruimte. Een eerste aanzet tot het verwerken van een dergelijke eis in het overboekingsprogramma ATOR is gegeven in [3]. Het is mogelijk gebleken om bij de berekening van een plan in geld rekening te houden met de schaal van het landschap in de verschillende blokdelen. De toe- NGT GEOOESIA 94-11 467

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 11