Voorbeelden van stagnatie bi) de faculteit verschuiving van het geodetisch vakgebied van een op geometrie gerichte discipline naar een op thematische in formatie en informatiebeheer gerichte discipline heeft nog slechts in beperkte mate weerslag gehad op de inhoud van de opleiding. Geometrie vormt nog steeds het zwaartepunt van de studie. Nieuwe toepassingsvelden worden gene geerd; de kwaliteit van een afgestudeerde ingenieur wordt in termen van geodetische technologie-ontwikkeling gedefi nieerd en minder op het creatief gebruik van het geleerde in praktijktoepassingen, met als gevolg een voor de be roepspraktijk steeds minder relevant wordende opleiding; Geografische Informatie Systemen (GIS) mogen zich sterk in de belangstelling verheugen. De faculteit speelt te weinig in op deze ontwikkeling alsmede op de ontwikke lingen in en rondom „de stad"; de faculteit trekt door het ontbreken van een actief PR- beleid te weinig nieuwe studenten om met een gerust hart de toekomst met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Ter vervanging van de Kever lanceerde Volkswagen de Golf, een in alle opzichten nieuw ontworpen auto, die binnen de kortst mogelijke tijd enorm populair werd. De Faculteit der Geodesie dient in een of andere vorm iets soortgelijks te doen. Met nieuwe impulsen moet een in houdelijk nieuwe opleiding worden opgezet, die geodesie de status geeft, die het in de jaren zestig en zeventig ook had. Het opstellen van een Nationaal Geodetisch Plan is een goede zaak. In de eerste rapporten werd gesteld dat tach tig procent van de omzet dan wel afzet van het „produkt geodesie" wordt gerealiseerd in de richting van de voor malige richting II, en dat in deze richting grote groeikan sen aanwezig zijn. Men denke bijvoorbeeld aan de theo rievorming in GIS (thematiek, geometrie, topologie, fuzzy logies), GIS-toepassingen, management en gebruik van plaatsgebonden informatie, alsmede ontwikkelingen in de planologisch-juridische geodesie. De overige twintig procent van de omzet vindt plaats in de geometrisch ge oriënteerde disciplines van de geodesie. Hopelijk zullen de opstellers van het NGP niet te veel aan dacht besteden aan deze twintig procent. Als dat wel zou gebeuren, wordt vanuit de eigen geometrische wortels de markt gedefinieerd, die voor de geodeet in de toe komst zal zijn weggelegd. Om in automobieltermen te blij ven: de Volkswagen Kever wordt opnieuw op de markt gebracht in een GTL- en Turbo-uitvoering, waarmee het vak weer voor velen aantrekkingskracht zou moeten krijgen. Vanuit de marketing is sinds jaar en dag bekend dat deze werkwijze alleen op korte termijn kan werken om de koe nog een bepaalde periode te kunnen (uit)melken. Om ook op langere termijn te kunnen overleven, moet niet vanuit het produkt naar de markt worden gekeken, maar vanuit de markt naar het produkt. Anders gezegd: de aanbod zijde bepaalt niet welke produkten de klant moet kopen, maar de vraagzijde definieert hoe een aanbieder produk ten of diensten in de markt gaat aanbieden. De marketing moet er vervolgens voor zorgen dat de markt gevoelig raakt voor de aangeboden produkten of diensten. Alhoewel de Faculteit der Geodesie geen onderneming is, gaan bovenstaande overwegingen ook op voor het produkt van de faculteit. Het centrale probleem waarvoor de faculteit staat en waarvoor samen met de geodetische gemeenschap oplossingen moeten worden gevonden, is hoe men uit het hondehok moet blijven en kan terugkeren naar het segment van de sterren. Haast is geboden bij het oplossen van dit probleem omdat anders: andere vakgebieden steeds meer activiteiten gaan ontplooien, waarvan wij geodeten blijkbaar ten on rechte meenden dat zij (de activiteiten) alleen door geodeten kunnen worden behandeld; de instroom van het aantal nieuwe studenten zo laag begint te worden, dat het bestaansrecht van een eigen geodetenopleiding aan de orde wordt (en inmiddels is) gesteld. Belangrijk bij de strategie om terug te keren naar het segment van de sterren, is het elan waarmee aan de geodesie-opleiding nieuwe vorm wordt gegeven. Van een mislukking zal zeker sprake zijn, indien vanuit het vak wat het dan ook moge zijn - nieuwe definities en toepas singen worden gedefinieerd. „Ivoren toren"-definities en „navelstaren", waarvan de markt niets zal begrijpen, zijn dan het gevolg. Indien echter geredeneerd wordt vanuit de maatschappelijke behoefte aan en de markt voor geo desie, kan de opleiding aan de faculteit de broodnodige vernieuwing succesvol doorvoeren. De vragen waar de faculteit voor staat, zijn derhalve de volgende: kan de faculteit een visie ontwikkelen waar het naar toe gaat met de markt voor de geodesie en het afzet gebied voor geodeten; zo ja, welke consequenties heeft dit voor de als facul teit te ondernemen fundamentele onderzoeksprojec ten en de te ondernemen onderwijstaken? Indien het eerste punt met nee wordt beantwoord, is het verstandig de Faculteit der Geodesie zo snel mogelijk op te heffen. Het paarse kabinet zal de geodetengemeen- schap hiervoor dankbaar zijn. Indien het antwoord echter ja is, betekent dit dat: fundamentele ontwikkelingen in een kader kunnen worden geplaatst en op de langere termijn dienstbaar kunnen worden aan de beroepspraktijk; de beroepspraktijk de faculteit weer gaat zien als een belangrijk kenniscentrum, dat de richting aangeeft wanneer en hoe bedrijven hun vraagtekens kunnen omzetten in sterren en melkkoeien; afgestudeerde geodeten een onderwijspakket voor geschoteld krijgen, waarmee ze meerwaarde geven aan de organisaties in de beroepspraktijk. In dit artikel wordt een visie aangedragen, waarmee de faculteit de grenzen van de geodesie weer kan verleggen. Dynamische geodetische opleiding Natuurlijk hoeft de geodetische opleiding niet vanaf de grond opnieuw te worden opgebouwd. Er is een aantal kernvakken, dat de faculteit en haar afgestudeerden een theoretische basis kan geven voor een begerenswaar dige positie in onze samenleving. Maar met zo'n basis, zelfs al levert deze een respectabele intellectuele diep gang, is men er niet. Bij een ingenieursopleiding moet ook worden bijgebracht hoe de verworven kennis prak tisch kan worden toegepast. De maatschappij en de markt veranderen continu. Om de aansluiting hiermee niet te verliezen, dient de geodesie-opleiding dus, naast 472 NGT GEODESIA 94-11

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 16