Mentaliteit Slotopmerkingen de kernvakken, tevens een regelmatig veranderend palet aan vakken te bevatten, waarbij de geodetische kern vakken worden toegepast op probleemvelden, die op dat moment van belang zijn. Hier is niets onwetenschappe lijks aan. We zien deze gedachtengang dan ook toege past in veel studieprogramma's (met name de succes volle met veel vraag naar afgestudeerden en met een groeiend aantal studenten). Bijvoorbeeld in een rechtenstudie ontstaan en verdwijnen regelmatig vakken, waarbij een bepaald rechtsterrein wordt beschouwd vanuit de juridische grondbeginselen. Uiteraard is het niet zo eenvoudig om aan te geven wat nu „kernvakken" zijn en wat „toegepaste" vakken. Met een grove schets kunnen we zeggen dat geodetische kernvakken zijn terug te voeren tot onderwerpen als: het kunnen omgaan met en het relativeren van model len en theorieën op het gebied van „waar sta ik en met welk recht sta ik daar"; het omgaan met grote bestanden met een geogra fische component; beheersing van de kwaliteit van geografische bestan den; koppelen van deze bestanden en het hieruit door middel van analyses afleiden van nieuwe informatie; verdere theorievorming rondom bijvoorbeeld GIS. Toegepaste vakken hebben als uitgangspunt dat zij een bijdrage moeten leveren aan het oplossen van in de markt levende problemen met een belangrijke ruimtelijke component. Die toegepaste vakken kunnen op vertrouw de terreinen liggen, zoals astronomie, plaatsbepaling voor geologische doeleinden, kadastrale registratie, land inrichting en stedelijke inrichting. Met deze vakken kun nen echter net zo goed onbetreden paden worden inge slagen. Voorbeelden zijn plastische chirurgie, aansprake lijkheden voor toekomstige aardbevingen, stadsvernieu wing of herverkaveling van stedelijk binnengebied. Ook bij de behoefte aan verplaatsing van de locatie voor prostitutie hebben we te maken met problemen met een belangrijke ruimtelijke component, bij de oplossing waar van de geodesie haar bijdrage kan en moet leveren. niet. Redenen hiervoor kunnen zijn het niet beschikbaar hebben van een docent voor een specifiek vak of het niet goed kunnen inschatten van de betekenis van het vak voor de afnemers van geodeten. Indien dit het geval blijkt te zijn, is het verstandig samenwerkingsverbanden of part-time docenten vanuit de praktijk of andere onderwijs instituten aan te trekken. Wellicht moet men zelfs denken aan het fuseren met andere instellingen, zodat het nood zakelijke vakkenpalet in de gezamenlijkheid wèl in het curriculum kan worden opgenomen. We kunnen hier bij denken aan samenwerkingen met instellingen als ITC, Landbouwuniversiteit Wageningen, Rijksuniversiteit Utrecht en Hogeschool Utrecht. Wanneer de geodetische ingenieursopleiding nauw en praktijk gericht aansluit bij de vragen die in onze samenleving of meer prozaïsch: in onze markt opkomen, moet dit via een gestructureerd pr-beleid continu onder de aandacht worden gebracht. Dan zal naar de mening van de auteurs zowel de vraag naar afgestudeerde geodeten als het aanbod aan stu denten aanzienlijk toenemen. Met een meer dynamische invulling van de studie tot geo detisch ingenieur zijn we er niet. Er zal ook het nodige moeten veranderen aan de mentaliteit die in de studietijd wordt ontwikkeld. De geodeet zal zich moeten handhaven in een snel veranderende omgeving, waarbij veel acade mici vanuit andere disciplines hun uiterste best zullen doen zijn of haar werk over te nemen. De geodesiestudent zal dus een zekere ondernemers geest, hardheid en stressbestendigheid moeten worden bijgebracht, gecombineerd met goede sociale vaardig heden. Dit kan al starten bij de instroom. Het is aan te bevelen om al tijdens de voorlichting aan middelbare scholieren duidelijk te maken dat alleen goede scholie ren, met flinke intellectuele capaciteiten en sociale vaar digheden, welkom zijn bij de opleiding. Tijdens de studie moet stressbestendigheid, gecombineerd met uitstekende sociale vaardigheden, worden bijgebracht. Een uitstekend middel hiertoe is projectonderwijs, waarbij strikte tijdslimieten aan de resultaten worden gesteld. Verder moet de mix van kernvakken, projectonderwijs en toepassings gerichte vakken het de geodeet mogelijk maken om creatief en effectief in een organisatie met het geleerde te kunnen om gaan. Het is meer dan ooit nodig dat de geodeet multi-disciplinaire problemen kan aanpakken, waarbij de verworven kennis in onderlinge samenhang wordt toegepast. Projectonderwijs is hiervoor de aangewezen methode. De geodetische ingenieursopleiding moet zich in een voortdurende dynamiek aanpassen aan de eisen van de tijd. Deze aanpassing zal vooral vorm moeten krijgen door in het curriculum een forse ruimte te reserveren voor toepassingsvakken en projectonderwijs, die regelmatig worden heroverwogen op hun relevantie voor de markt, of met andere woorden, op hun fase in de life-cycle. Zo'n heroverweging zal minimaal eens in de vijf jaar moeten plaatsvinden. Keuzen moeten worden gedaan op basis van de ondernemersgeest binnen de faculteit, adviezen vanuit de markt en interesses onder de poten tiële studenten. Uiteraard zal een aantal vakken concurreren om een plaats in het curriculum. Welke het winnen, zal afhanke lijk dienen te zijn van de relevantie voor de in de markt af te zetten geodeet. Het kan zijn dat er zoveel relevante ontwikkelingen zijn, dat niet goed een keuze is te maken welke vakken in het curriculum op te nemen en welke NGT GEODESIA 94-11 De geodesie-opleiding in Delft is jarenlang trendsettend in de wereld geweest. Deze positie kan worden terug- veroverd. Hiervoor is het nodig dat de geodetische kern vakken zodanig te zamen met een dynamisch palet aan toegepaste vakken worden geïncorporeerd, dat de geo detisch ingenieur problemen vanuit de markt met een belangrijke ruimtelijke component goed en efficiënt kan oplossen. Hij dient hiervoor een assertieve mentaliteit te hebben. De studie dient deze mentaliteit te ontwikkelen. Wij zijn ervan overtuigd dat de geodeet nog slaagkansen heeft en voorgoed kan genezen van de in de inleiding genoemde ziekte. Zodra iedereen genezen is, kan de nieuwe victorie beginnen. Volkswagen verlegde zijn gren zen met de Golf en verbreedde zich met een Polo, een Passat en een Vento. Kansen liggen er volop. Quo vadis, oh geodesie 473

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 17