Amsterdam Een „flatgebouw" aan informatie Zware gevallen door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY Surveying and land information in Amsterdam This article highlights the geodetic department of Amsterdam. This department has an interesting cartographic division and a unique geometric data centre, that serves users all over Amsterdam. Surveying is as broad as life in this capital town. Keywords: urban planning, surveying, cartography, profile. Trefwoorden: stadsinrichting, landmeetkunde, kartografie, reportage. Deze maand willen ze laten zien hoe mooi het allemaal is geworden bij de sector Landmeten en Vastgoedinforma tie van de gemeente Amsterdam. Twee dagen lang kun nen de klanten kennis nemen van hetgeen de dienst alle maal kan, en vooral welke fraaie produkten ze kunnen leveren. Ook collega's uit andere gemeenten mogen komen kijken hoe Amsterdam vooroploopt in de wereld van de geodetische behoeftebevrediging. NGT Geodesia kreeg voorrang en mocht hun winkel al een paar maanden eerder bekijken. Het werd een blik sembezoek. Hoewel ik, dank zij de zomertijd-correctie, bijna een uur te vroeg tot de vastgoed-etage wist door te dringen, was die dag veel te kort om alle medewerkers voldoende ge legenheid te geven hun vaak unieke presentaties in de hele breedte over mij uit te storten. Te weinig tijd ook eigenlijk om de spreekwoordelijke Amsterdamse humor die volgens Wim Sonneveld hier op straat zou moeten lig gen, boven de techniek te kunnen laten uitstijgen. We moesten dan ook de straat op om daar wat van te proeven. Fig. 1. Deformatiemeting bij de Walter Suskin-brug. 474 Omdat de ondergrond waarop Amsterdam is gebouwd, behoorlijk slap schijnt te zijn, raakt er nogal eens wat uit zijn voegen. Het is één van de taken van de landmeet- sector om er met metingen een oogje op te houden. Als een brug scheef gaat zakken, kan hij straks niet meer open of dicht. Een demonstratie van een deformatieme ting vindt plaats bij de Walter Suskin-brug, één van de oudste ophaalbruggen van de stad (fig. 1). Aan weerszij den staat een tachymeter opgesteld, want het is een ge koppelde meting. Omdat het waterverkeer niet kan wor den stilgelegd, moest de brug af en toe even omhoog. Een gehaaste buurtbewoner die probeerde snel nog even zijn zwaar beladen fiets naar de andere kant van de brug te dirigeren, werd daarvoor ter plekke gestraft. De fiets kantelde achterover en de hele boodschappenvoorraad kwam op de brug terecht. „Haast je maar niet", sprak de brugwachter, „als je aan deze kant van de brug blijft staan, komt alles weer naar je toe rollen". De werkzaamheden van de vierentwintig man sterke bui tendienst zijn zeer gevarieerd. Deformatiemetingen aan bruggen, tunnels, viaducten en bouwwerken zijn de laat ste jaren aan belangrijkheid toegenomen als gevolg van het zwaardere en intensievere verkeer. Op de Bijlmer bajes is een vast referentiemeetpunt bevestigd, werd mij nog meegedeeld. Misschien omdat daar ook steeds zwaardere gevallen worden ondergebracht? Het hoofd van de buitendienst, Erald van de Arend, vertelt dat zijn afdeling veel werk verricht voor de bij houding van de grootschalige topografische basiskaart van de hoofdstad. Ook voert men een grote variatie aan uitzetwerk uit ten behoeve van nieuw te bouwen kunst werken, bijvoorbeeld de viaducten en overspanningen voor de ringlijn en de tunnels onder het IJ. En verder ver richten ze alle kadastrale metingen. Een apart soort werk is het meten van „open gaten", waarmee naar ik dacht de open muilen van de nieuwe tunnel in aanbouw werden bedoeld. Dat is ook zo, maar open gaten zijn ook plaatsen waar oude bebouwing wordt gesloopt om door nieuwe (hoge en moderne) te worden vervangen. Die open gaten moeten zowel op maaiveldhoogte als bovenin zeer nauw keurig worden gemeten, want de bouv/er moet over heel NGT GEODESIA 94-11

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 18