a a a m m u m m m a a m X L L B I Geïntegreerde informatiestromen [GIS] Fig. 4. De 19 topologische relaties in het 9-intersection model. gebaseerd op het formele model van topologische rela ties (9-intersection model). Voor niet-verbonden lijnen (onvertakt) en eenvoudig verbonden vlakken herkent het model 19 verschillende ruimtelijke relaties (fig. 4). leder proefpersoon werd geconfronteerd met twee tot drie geometrisch verschillende afbeeldingen van elke ruimte lijke relatie (totaal 40 afbeeldingen). In die afbeeldingen werd de lijn voorgesteld als een weg, en het vlak als een park (fig. 5). In het eerste experiment was de doelstelling de afbeel dingen te ordenen op basis van topologische en geo metrische overeenkomsten. Door enkele personen wer den 19 groepen van relaties onderscheiden, maar de meeste proefpersonen identificeerden 9 tot 13 groepen. Ondanks de grote spreiding in de geïdentificeerde groe pen bevestigen de experimenten dat de relaties in het 9-intersection model behoren tot de meest frequent ge- identificeerde groepen. Er werden geen consistente taai- gerelateerde verschillen gevonden tussen 12 Engels-, 12 Chineestalige proefpersonen en 4 personen die een andere taal spraken. In het tweede experiment werden proefpersonen gecon fronteerd met een korte omschrijving van de ruimtelijke relatie tussen een weg en een park, en de 40 afbeeldin gen. leder proefpersoon werd gevraagd om de sterkte van de omschrijving te waarderen in een getal tussen 0 en 1 (mee eens/niet mee eens) voor elke relatie. In totaal werden twee predikaten onderzocht, namelijk ,,weg doorsnijdt park" en ,,weg gaat in het park". Er bleken veel overeenkomsten te zijn tussen de waardering van de proefpersonen. De resultaten van de experimenten lijken te bevestigen dat het 9-intersection model een degelijke basis vormt voor het karakteriseren van lijn-vlakrelaties. Veel ruimte lijke relaties kunnen goed worden beschreven door spe cifieke deelverzamelingen van primitieven die afgeleid kunnen worden van dat model. Fig. 5. Schematische afbeelding van een weg door een park. Literatuur 1Egenhofer M., J. Herring, Categorizing Topological Spatial Rela tions between point, line and area objects. Technical Report, University of Maine, 1991. 2. Retz-Schmidt GDeictic and intrinsic use of spatial prepostions A multidisciplinary comparison. Sonderforschungsbereich 314, Künstliche Intelligenz Wissensbasierte Systeme, Kl Labor am Lehrstuhl for Informatik IV, Universitat des Saarlandes, Memo no. 13. 3. Veenhof H., H. Blanken, Vraagtalen voor geografische infor matiesystemen; wat is gewenst? NGT Geodesia 1994 no. 3, p. 125 - 130. 4. Frank A., Qualitative spatial reasoning about cardinal directions. Proceedings Auto Carto 10, p. 153 - 172, 1991. 5. Egenhofer M., R. Franzosa, Point Set Topological Spatial Rela tions. International Journal of Geographical Information Systems, vol. 5, no. 2, p. 161 - 174, 1991. 6. Mark D. M., M. Egenhofer, Modelling Spatial Relations between lines and regions: combining formal mathematical models and human subjects testing. Manuscript review by Cartography and Cartographic Information Systems, februari 1993. Het berichtenverkeer van u naar het GAK de admi nistrateur van de BV 25 wordt steeds intensiever. Maar dat kan ook anders. Die informatiestromen kun nen ook worden samengevoegd. Wij duiden dat aan als GIS. Onder bepaalde voorwaarden kunt u volstaan met één digitaal GIS-bericht per salarisperiode. Daarmee le vert u de verzekerings- en premiegegevens. Het GAK zorgt vervolgens dat de juiste selectie gegevens uit dit bericht wordt verdeeld over de afdelingen die hiermee aan de slag moeten. Het GIS-bericht vervangt de jaar opgave BV, de loonopgave ZW, en de berichten van de Melding Bedrijfsvereniging (MBV). Het GAK levert bijvoorbeeld automatisch een MBV voor elke wijziging in het dienstverband. En u hoeft geen loongegevens meer te leveren bij aangifte van arbeidsongeschikt heid. Efficiënt dus, de verschillende informatiestro men gebundeld tot één periodiek bericht. (Uit: BV 25 Bulletin, een uitgave van de Bedrijfsvereniging voor Bank- en Verzekeringswezen) NGT GEODESIA 94 - 11 481

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 25