nim ETH 50 EN ELTA 50 GRONTMIJ NEEMT dgDIALOG OVER Grontmij Informatisering heeft het eigendomsbelang van Digital Equipment overgenomen voor wat betreft vast goedprogramma's dgDIALOG. De dgDIALOG-vastgoed- lijn is voortgekomen uit en sluit nauw aan bij de specifiek technische en technologische expertise van de Grontmij Groep. De programma's zijn ontwikkeld voor zowel de stede- bouwkundige plan-ontwikkeling als voor de instandhou ding van (infrastructurele) voorzieningen in de meest ruime zin. Daarnaast bieden de pakketten zonder uitzon dering koppelingsmogelijkheden tussen administratieve gegevens en geometrische bestanden (kaarten), zodat het gegevensbeheer veel efficiënter en effectiever kan worden opgezet en uitgevoerd. In de dgDIALOG-lijn is ook programmatuur voorhanden voor het inwinnen van topografische gegevens en het ver vaardigen en beheren van digitale basiskaarten. Digital zal zich na de overdracht van haar belang richten op verkoop, implementatie en onderhoud van apparatuur en generieke basisprogrammatuur. Inlichtingen: Grontmij Informatisering BV, ir. J. W. Bakker, telefoon 030 - 207211. AUTOLOCK™ Geotronics AB introduceert een nieuwe richtmethode, die een revolutionaire ontwikkeling op het gebied van land meten inhoudt. Deze techniek wordt Autolock™ ge noemd. De gebruiker richt het instrument grof naar het actieve prisma (2,5 m/100 m), waarna het instrument zelf de reflector zoekt en deze vervolgens continu volgt. Hier voor hoeft de standaard-uitvoering van het Geodimeter System 600 alleen met een Tracker en een Remote Tar get te worden uitgebreid. Daarna zijn fijninstelling en scherpstelling niet meer nodig. Drie belangrijke redenen om een systeem uit te breiden met de Autolock™ zijn: de reflector wordt automatisch gevolgd; de Tracker richt nauwkeuriger en geconcentreerder dan het menselijk oog; fijnstellen en scherpstellen is niet meer nodig. Inlichtingen: Geotronics, telefoon/fax 05730 - 57794. Met de theodoliet ETH 50 en de tachymeter Elta 50 verbreedt Carl Zeiss zijn bestaande in- strumentenlijn. Deze lichte en compacte instrumenten zijn niet alleen ge schikt voor geodetisch gebruik, maar in het bijzonder ook voor de constructie- en bouwwereld. De nieuwe instru menten laten zich eenvoudig bedienen door het over zichtelijke menu. De hoeknauwkeurigheid van ETH 50 bedraagt 6" (2,0 mgon). De Elta 50 wordt met een iets hogere nauwkeurig heid van 5" (1,5 mgon) geleverd. De ingebouwde afstandmeter heeft een nauwkeurigheid van 5 mm 3 ppm). Daarmee zijn afstanden mogelijk van 800 m met een enkelvoudig prisma. Voor de Elta 50 bedraagt de meettijd minder dan 3 sec. Inlichtingen: Carl Zeiss, afdeling Geodesie, telefoon 02940 - 66660. ONDERWIJSDISCUSSIEDAG Er is een aantal zekerheden die een prettige continuïteit aan het leven verschaffen. Eén van deze zekerheden is de periodieke herziening van studieprogramma's op uni versiteiten. Het bestuur van de TU Delft acht vier jaar niet voldoende om een universitaire ingenieur op te leiden. Daarom heeft men aan de faculteiten gevraagd om een vijfjarig studie programma voor te bereiden. Hierbij dient het huidige vierjarige programma slechts te worden opgerekt, omdat het al de zwaarte heeft van een vijfjarige opleiding. Om dit voorbereiden te concretiseren, werd op dinsdag 27 september 1994 een discussiedag gehouden op de Faculteit der Geodesie van de TU Delft, waarbij de prak tijk in de gelegenheid werd gesteld om haar visie te ge- NGT GEODESIA 94-11 485

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 29