„De kaarten van tafel" 1 500, 1 1000, 1 2000 en 1 2500; 1 5000 en 1 10 000; 1 25 000 en 1 50 000. door ing. J. van Raamsdonk, hoofd bureau Landmeten en Grondzaken van het Water schap Reg ge en Din kei te Almelo. SUMMARY „No more maps" Monitoring of both quality and quantity of water is a complex task, which requires accurate map data. Production, storage and use of digital map data in the form of a water GIS by Waterboard Regge Dinkel is discussed. Keywords: GIS, applications. Trefwoorden: GIS, praktijk. Inleiding De waterschappen in Nederland krijgen in toenemende mate te maken met veeleisende beheerprocessen en complexe vraagstellingen. Door integratie en samenvoe ging van waterschappen en een bredere taakstelling, zo als het integraal waterbeheer, zal de behoefte aan meer en vooral betrouwbare kaartinformatie toenemen. Verder is de voor de waterschappen relevante wet- en regelgeving sterk in beweging. De Waterschapswet en de wetten op de waterhuishouding en de waterkering heb ben verregaande consequenties voor het gebruik van topografische en kadastrale kaarten bij de waterschap pen. De beschikbaarheid van kwalitatief goede kaarten is voor de uitoefening van de opgedragen taken van essen tieel belang. De nieuwe taakstelling van de waterschappen vereist dat voor de kwalitatieve verbetering van de informatievoorzie ning gebruik wordt gemaakt van een ruimtelijk informatie systeem en digitale kaartbestanden. Zonder uitbreiding in de vorm van menskracht dient sneller te kunnen worden beschikt over ruimtelijke informatie met een hogere nauwkeurigheid en een grotere mate van betrouwbaar heid en actualiteit. In dit artikel wordt een overzicht gegeven van de stand van zaken bij Waterschap Regge en Dinkel voor wat betreft de ontwikkeling van het systeem Kwantis voor kwantiteitsinformatie bij waterbeheer. Het verhaal spitst zich toe op de aspecten die van belang zijn bij de opbouw en het beheer van het geometrisch basisbestand in dit systeem. Voorafgaand hieraan is het goed eerst een overzicht te geven van het huidig kaartgebruik bij de waterschappen. Taakstelling waterschap Waterschap Regge en Dinkel, opgericht in \&Ti) 1884, is een overheidsinstelling. Het imp«i| draagt zorg voor de waterhuishouding in |ZruZnX| het beheergebied door middel van: aan- en afvoer van oppervlaktewater van voldoende kwaliteit via een stelsel van (hoofd)waterlopen ter lengte van ongeveer 2500 km; zuivering van afvalwater van bedrijven en huishoudens in 25 rioolwaterzuiveringinstallaties. Het beheergebied omvat geheel Twente (135 000 ha, 25 ge meenten, 560 000 inwoners). De organisatie telt 275 perso neelsleden en bestaat uit een secretarie en een technische dienst. Het budget bedraagt ruim 90 miljoen gulden. Gebruik van kaarten Het huidig gebruik van kaarten is per waterschap sterk verschillend. Dit kan worden verklaard uit het al of niet beschikbaar zijn van de vereiste topografische en kadas trale ondergronden en de veelal hoge kosten van nauw keurig en betrouwbaar kaartmateriaal. Ook het ontbreken van de benodigde landmeetkundige kennis bij een water schap heeft vaak invloed op het gebruik van het kaart materiaal. Het rapport van de Unie van Waterschappen ,,De kaarten van tafel" [1] behandelt een aantal bestuurlijke en tech nische aspecten die bij de invoering van een ruimtelijk informatiesysteem voor waterschappen aan de orde komen. In dit kader geeft het onder andere een overzicht van de behoefte aan (analoog) kaartmateriaal in relatie tot de door een waterschap uit te voeren taken. Toepassing ruimtelijke informatie Al met al zijn de gebruiksmogelijkheden dusdanig, dat in combinatie met de stormachtige ontwikkelingen van de voor dat gebruik benodigde technologieën de verwachting is gerechtvaardigd dat het gebruik van digitale kaartbestanden en ruimtelijke informatiesystemen tegen het einde van dit decennium gemeengoed zal zijn bij waterschappen (citaat uit [1 Ij- De bij de waterschappen gebruikte kartografische onder gronden laten zich naar kaartschaal als volgt indelen; grootschalig middelschalig kleinschalig Tot de groep grootschalige kaarten behoren onder meer de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN), topografische basiskaarten van gemeenten, zelf vervaar digde strokenkaarten uit landmeetkundige opnamen en kadastrale kaarten. Tot de groep middelschalige kaarten behoort de door de Topografische Dienst uitgegeven to pografische kaart 1 10 000 in analoge vorm en het TOP10 vectorbestand in digitale vorm. De groep klein schalige kaarten bestaat uit de door de Topografische Dienst te leveren topografische kaarten in de schalen 1 25 000 en kleiner. De waterschappen blijken behoefte te hebben aan grafi sche informatie over de te beheren objecten, waarbij de kaartschaal en de nauwkeurigheid afhankelijk zijn van de vraagstelling. Dit in tegenstelling tot de gemeenten (waar men veelal grootschalig werkt) en provincies (waar men 458 NGT GEODESIA 94-11

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 2