Kwantis: systeem voor waterkwantiteit Activiteit per informatie klasse schaal Topografische informatie Kadastrale informatie groot middel klein Beheer van waterkeringen X X Beheer van waterkwantiteit X X X Beheer van waterkwaliteit X X X Wegbeheer X X Omslagheffing X Fig. 1. Overzicht van activiteiten en gebruik kaartmateriaal. thematisch en dus overwegend middel- en kleinschalig werkt). In relatie tot de door een waterschap uit te voeren taken worden verschillende kartografische ondergronden gebruikt (fig. 1). In het algemeen wordt grootschalige informatie, in de vorm van strokenkaarten, gebruikt voor beheer, onder houd en ontwerp van waterkeringen en watergangen. Voor deze technische toepassingen is meer inzicht op detail vereist. Voor informatie ten behoeve van bestuur en management is inzicht vereist in grotere gebieden. Voor deze gebiedsinformatie worden middel- en kleinschalige kaarten gebruikt. Behalve kartografische ondergronden gebruiken de wa terschappen allerlei technische tekeningen met lengte en dwarsprofielen. Bij de uitoefening van de water- schapstaken vervullen de kadastrale kaarten een onmis bare rol. Bij het uitvoeren van haar taak betreffende het integraal waterbeheer heeft Waterschap Regge en Dinkel te maken met intensieve gegevensstromen over de te be heren waterschapsobjecten. Het beheer omvat geheel Twente (fig. 2). Op dit moment heeft het waterschap een twintigtal teke- ningkasten vol met kaartmateriaal, waarop gegevens zijn vermeld over de te beheren objecten. Al deze tekeningen worden in meer of mindere mate gebruikt bij de taakuit oefening van de verschillende medewerkers. In de praktijk laat het beheer van dit analoge bestand sterk te wensen over. Vaak loopt de actualiteit van de informatie achter, doordat veel tekeningen niet zijn bij gehouden. Ook zijn veel eilandbladen ontstaan met soms een verschillende weergave van dezelfde objecten, waar door bij de consistentie van gegevens de nodige vraag tekens kunnen worden gezet. NGT GEODESIA 94-11 De intensieve gegevensstromen en de noodzaak om deze gegevens adequaat te beheren en hiermee inzichte lijk om te gaan, hebben geleid tot het opzetten van een „ruimtelijk informatiesysteem voor kwantiteitsinforma tie". Na een uitgebreid marktonderzoek is midden vorig jaar als basis voor dit informatiesysteem gekozen voor het GIS-pakket MGE/MGA van Intergraph. Door een con sortium onder leiding van Intergraph Benelux en daar naast bestaande uit CMG Utrecht, Heidemij Advies en het Waterloopkundig Laboratorium wordt gebouwd aan dit „systeem Kwantis". Het GIS-project Kwantis bestaat uit vier deelprojecten realisatie van een informatiesysteem voor de legger der waterlopen. Dit systeem vormt de grondslag voor de overige deelprojecten en andere additionele toe passingen. Een legger der waterlopen bestaat uit de registratie van objecten en het vastgelegde onder houd daarvan; presentatie van analysegegevens op het gebied van waterkwaliteit op topografische ondergronden, waar bij de vraag vanuit de laboratorium-gegevensbank automatisch wordt vertaald naar een van tevoren vast gelegde grafische weergave; oplossen van rekenkundige vraagstukken, met als voorbeeld de berekening van een additionele heffing per kadastraal perceel bij het inlaten van een hoeveel heid water in een bepaald gebied; koppeling van hydrologische rekenmodellen aan de leggergegevensbank. Op 29 september 1994 heeft de officiële oplevering plaatsgevonden van het eerste deelproject Kwantis-LIS en is de werking van dit informatiesysteem voor de legger der waterlopen in brede kring van waterschappen gepre senteerd. Het gegevensmodel van Kwantis is volledig gebaseerd op de standaard-gegevensbeschrijving van de Unie van Waterschappen. Deze beschrijving is een overzicht van met andere instanties uit te wisselen gegevens van water schapsobjecten, waarbij per gegeven een definitie is op genomen. Bij digitale uitwisseling van gegevens tussen een water schap en andere waterschappen of derden, zoals een provincie of de rijksoverheid, is het hanteren van stan- daard-gegevensdefinities bijna een vereiste. Bovendien fungeert de standaard-gegevensbeschrijving als een re ferentiemodel voor de structurering van de eigen informa tievoorziening van het waterschap. Met het hanteren van deze „Unie-gegevensbeschrijving" wil men een zo groot mogelijke mate van onaf hankelijkheid verkrijgen ten opzichte van het gekozen systeem. De investering in apparatuur en programmatuur van een ruimtelijk informatiesysteem is namelijk een fractie van de benodigde investering voor de invoer van de gegevens. Onze stelling is dat de wijze waarop men omgaat met gegevens, in principe niet afhankelijk mag zijn van de keuze voor een bepaald systeem. Na afschrijving van de apparatuur en programmatuur moet men vrij zijn in de keuze van een nieuw systeem, zonder de gegevens op nieuw te moeten definiëren. Het is de bedoeling dat de Unie-gegevensbeschrijving als norm gaat werken voor de leveranciers van informatie systemen. Voor hen wordt het met dit gegevensmodel beter mogelijk om op de waterschappen toegesneden standaardpakketten te ontwikkelen, die aansluiten op de reeds bij een waterschap aanwezige informatiesystemen. 459 Integraal waterbeheer Waterschap Regge en Dinkel verzorgt het kwantiteitsbeheer en het kwaliteitsbeheer van het oppervlaktewater binnen haar beheergebied. Bij de uitvoering van deze wettelijke taken heeft zij te maken met relaties die bestaan tussen kwantiteits- en kwaliteitsaspecten van het oppervlakte- en grondwater. Verder heeft het beleidsterrein waterbeheer veel raakvlakken met andere beleidsterreinen, zoals milieubeheer, ruimtelijke ordening en natuurbeheer. Het beleid, dat rekening houdt met dergelijke samenhangen, wordt integraal waterbeheer ge noemd.

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 3