Fig. 2. Overzicht beheergebied Waterschap Regge en Dinkel. Voor het uittesten van de Kwantis- functionaliteit en het invoeren van gegevens is een basisproject gedefi nieerd. Van een proefgebied in de ge meente Goor van ongeveer 1000 ha met 20 km waterlopen, dat represen tatief wordt geacht voor het totale be heergebied, worden procesmatig ge gevens van de waterschapsobjecten verzameld. Op basis van tijdregistra ties bij het verzamelen en invoeren van de gegevens in het proefgebied wor den normen opgesteld, waarmee een betrouwbare prognose kan worden ge geven van de benodigde capaciteit bij gegevensinvoer voor het totale be heergebied. Naar verwachting zal het basisproject rond de jaarwisseling 94/95 worden afgerond. Geometrisch basisbestand Een belangrijk onderdeel van het systeem Kwantis vormt het geome trisch basisbestand, dat de geometri sche beschrijvingen bevat van de door het waterschap te beheren objecten. Tevens bevat dit basisbestand de on dergronden, die als referentie dienen voor de objectbe schrijvingen. Definities geometrisch basisbestand van Kwantis: de organisatie van het beheer van geometrische gegevens, zodanig dat deze gegevens, die door meerdere bureaus bij Waterschap Regge en Dinkel worden gebruikt, slechts op één plaats worden bijgehouden; geometrische gegevens: gegevens omtrent de vorm en de ligging van de door het waterschap te beheren objecten; vectorbestandgeometrisch bestand, waarin de objecten in de vorm van punten, lijnen en vlakken zijn beschreven. Het is mogelijk aan deze geometrische gegevens administra tieve informatie te koppelen; rasterbestandgeometrisch bestand waarin de objecten in de vorm van beeldpunten (pixels) zijn beschreven. Het is niet direct mogelijk aan deze geometrische gegevens admi nistratieve gegevens te koppelen. In het vervolg van dit artikel wil ik uiteenzetten welke factoren het beleid beïnvloeden voor de opbouw en het beheer van dit basisbestand. Waterschap Regge en Dinkel heeft al een behoorlijke ervaring in het werken met digitale topografische bestan den. De dienst heeft een bureau Landmeten en Grond zaken (L&G), waar sinds eind 80-er jaren het landmeet kundig-topografisch informatiesysteem GEOCAD van RAET Decentrale Overheid in gebruik is. GEOCAD be staat uit een aantal specifieke landmeetkundige en topo grafische modules rond het CAD-pakket MicroStation van Intergraph. Mede op grond van deze ervaring is het bureau L&G belast met de opbouw en het beheer van het geometrisch basisbestand van Kwantis. Bureau L&G beschikt over drie meetploegen die de volgende metingen uitvoeren: hoogte- en situatiemetingen van waterlopen en ter reinen; hoofduitzettingen ten behoeve van de uitvoering van verbeteringswerken en gestructureerd onderhoud; tracé- en grensbepalingen; (nauwkeurigheids)waterpassingen. De landmeetkundige binnendienst houdt zich bezig met het verwerken van de door de buitendienst ingewonnen gegevens en het verstrekken van topografische, kadas trale en hoogte-informatie aan de interne afnemers van het waterschap. Deze informatie wordt gepresenteerd in de vorm van situatie- en hoogtekaarten, profielteke ningen en aankooptekeningen. Behalve bij het bureau Landmeten en Grondzaken wordt ook bij het bureau Ont werp ervaring opgedaan in het werken met het CAD- pakket MicroStation. Toepassingsgebied hier is het ont werpen van zuiverings- en cultuurtechnische werken. Tegenwoordig vindt de levering van informatie door bureau L&G aan het bureau Ontwerp in digitale vorm plaats via het netwerk. Regge en Dinkel richt de geometrische beschrijvingen van de beheerobjecten van het waterschap in volgens de standaard-gegevensbeschrijving van de Unie van Water schappen. Onderkend moet worden dat de kwaliteit van een geometrisch bestand afhankelijk is van een goede bijhouding. Wijzigingen in de geometrie van de door het waterschap te beheren objecten dienen door de be herende instantie zelf te worden verzameld en aange bracht. Om deze reden is ervoor gekozen de geometrische be schrijvingen zo simpel mogelijk te houden. Objecten als stuwen, sluizen, bruggen en duikers worden als punt- symbolen weergegeven. De geometrische beschrijving van strookvormige objecten, zoals waterlopen met een onderverdeling in vakken, bestaan uit lijnsegmenten. Indien nadere gegevens nodig zijn over de juiste vorm van bijvoorbeeld een brug, bevinden deze zich in de ondergrond die ter referentie wordt getoond. De bijhou ding van deze ondergronden vindt extern plaats, bijvoor beeld door het Kadaster of de Topografische Dienst. Ook 460 NGT GEODESIA 94-11

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 4