Digitale bestanden als ondergrond Fig. 3. Fragment gescande overzichtskaart Waterschap Regge en Dinkel, op basis van topografische kaart 1 50 000. is het mogelijk de constructietekening van het kunstwerk digitaal in het systeem op te nemen. Naast de objectbeschrijvingen bevat het geometrisch basisbestand tevens een aantal ondergronden. De onder gronden voor kleinschalige en middelschalige topografie, kadastrale percelen en hoogtepunten dienen hierbij gebiedsdekkend aanwezig te zijn. Bij de ondergrond voor grootschalige topografie is het voldoende dat deze voor de daarvoor in aanmerking komende waterlopen als stroken beschikbaar zijn. Het probleem voor Regge en Dinkel bij de invoering van een gebiedsdekkende ondergrond is de grootte van het beheergebied, namelijk 135 000 hectaren. Het is bij de invoering van een GIS veelal niet noodzakelijk dat de ondergronden direct als „intelligent" vectorbestand aan wezig zijn. Ten einde de financiële drempel zo laag mogelijk te houden, worden de gebiedsdekkende topo grafische en kadastrale kaarten gescand en als raster- NGT GEODESIA 94-11 bestand in het basisbestand opgenomen. Door digitalise ren vanaf het beeldscherm kunnen dan de in aanmerking komende rasterbestanden geleidelijk aan worden gecon verteerd naar vectorbestanden. Een ander belangrijk aspect bij het aanschaffen van digitale ondergronden is de vraag of de bijhouding hiervan is geregeld. Zonder adequate bijhouding van de gegevens neemt de kwaliteit (actualiteit) hiervan snel af en treedt kapitaalvernietiging op. Voor Waterschap Regge en Dinkel zijn ten behoeve van het gebruik in het systeem Kwantis de volgende soorten ondergronden van belang kleinschalige topografie; middelschalige topografie; grootschalige topografie met profielen; kadastrale perceelsgrenzen; hoogtepunten; luchtfoto's. Kleinschalige topografie Voor wat betreft de kleinschalige topografische onder grond is gekozen voor de topografische kaart 1 50 000, als overzichtskaart van het beheergebied van het Water schap Regge en Dinkel (fig. 3) en de 18 dit gebied bedek kende topografische kaarten 1 25 000. Beide zijn afkom stig van de Topografische Dienst Nederland (TDN) te Emmen. Middelschalige topografie Voor het invullen van de middelschalige topografische ondergrond is gekozen voor het basisbestand van de to pografische kaart 1 10 000, de zogenaamde TOP10- vector, afkomstig van de TDN (fig. 4). In de loop van dit jaar heeft de TDN de vervaardiging gereed van ongeveer 60% van het beheergebied van Regge en Dinkel. De TDN houdt daarna dit intelligente vectorbestand systematisch bij. De Unie van Waterschappen en de Topografische Dienst Fig. 5. Fragment gescande topografische kaart 1:10 000, met in overlay geometrische beschrijvingen van beheerobjecten. 461 Fig. 4. Fragment basisbestand topografische kaart 1:10 000.

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 5