Prijskaartje meten Slot Fig- in specifieke gevallen. Hiertoe moet hij beschikken over ge bruikersvriendelijke aanduidingen, waarmee de kwaliteit van de informatie wordt aangegeven. Op grond hiervan kan hij zelf beoordelen of het nemen van maten uit dit bestand of het overnemen van informa tie uit de ondergrond in zijn project verantwoord is. De PIB-aanduidingen, die het Kadaster hanteert om kwaliteit aan te geven, zijn in mijn ogen onvoldoende gebruikers vriendelijk. In Kwantis worden naast het attribuut voor classificatie aan ieder element in de ondergrond attributen gekoppeld met codes voor kwaliteit, actualiteit en herkomst bestand. Voorbeelden van waarden in deze attributen zijn: kwaliteit: grootschalig-t (terrestrisch), grootschalig-d (gedigitaliseerd), middelschalig, kleinschalig; actualiteit: datum opname dan wel digitalisering; bron: L&G, GBKN, Enschede, KLM Aerocarto, TOPIOvector, kadastrale kaart, TOPhoogteMD. Analoog aan de weergave van de classificatie van een geselecteerd element bevatten ook deze attributen ver wijzingen naar tabellen, waarin de voor het element gel dende waarde is opgenomen. Hierdoor worden deze aan duidingen voor alle overeenkomstige elementen in de ondergronden uniform weergegeven. Een speciaal hier voor in het gebruikersmenu gedefinieerde knop maakt het mogelijk de bovengenoemde informatie op eenvoudi ge wijze op te vragen. In de handleiding van het systeem wordt de betekenis van deze aanduidingen nader uit gewerkt. In dit artikel is getracht een beeld te geven van de stand van zaken betreffende de ontwikkeling van het systeem Kwantis voor kwantiteitsinformatie. Na uitvoering van het basisproject rond de jaarwisseling 94/95 zal het gebruik van het systeem worden geëvalueerd en wordt onder zocht hoe Waterschap Regge en Dinkel verder zal gaan op het glibberige pad van de ruimtelijke informatiesyste men. Uitgangspunt hierbij is, dat verdere uitbouw van het systeem Kwantis met additionele toepassingen slechts in samenwerking met andere waterschappen kan plaats vinden. Vanuit het oogpunt van kostenbeperking is samenwerking met andere waterschappen belangrijker dan het halen van een bepaalde planning bij de ontwikke ling van het systeem. Het kenmerk van ruimtelijke informatiesystemen is, dat er ontzettend veel gegevens moeten worden ingevoerd. Na afloop van het basisproject hopen wij te beschikken over betrouwbare normen voor de invoering van gegevens voor het gehele beheergebied. Bij het invoeren van deze gegevens is een groot aantal bureaus betrokken van zowel de technische dienst als de secretarie. Voor een goede samenwerking hierbij is een adequate project organisatie een eerste vereiste! De verantwoordelijkheid voor de invoering van bepaalde soorten gegevens (kunstwerk, waterloop, keurontheffing/ schouw en geometrie) berust bij een aantal gegevens- beheerders. Hiervoor zijn full-time dan wel part-time func ties vrijgemaakt. Voor de coördinatie bij het invoeren is een projectmedewerker Kwantis beschikbaar. De tijd zal moeten leren of het ruimtelijk informatie systeem Kwantis bij Waterschap Regge en Dinkel zal uit groeien tot een onmisbaar instrument bij het kwaliteits beheer van het oppervlaktewater in Twente. Bij het berei ken van het gestelde doel, namelijk een adequaat beheer van gegevens en informatiestromen, gaan bij Regge en Dinkel de kaarten van tafel. De tekeningkasten met analoog kaartmateriaal zullen dan meer en meer worden vervangen door het geometrisch basisbestand. Literatuur 1De kaarten van taf ei: aanbod en gebruik van digitale kaartbe- standen en andere ruimtelijke gegevens bij de waterschappen. Uitgave van de Unie van Waterschappen, april 1993. 2. Bots, W. M., informatisering bij waterschappen. NGT Geodesia 1993 no. 1, p. 2-4. 3. Scheele, Theo, Een dagje. Waterschap Regge en Dinkel: milieu-effect rapportage" over de landmeetkundige dienst van een waterschap. NGT Geodesia 1992 no. 10, p. 412-415. De gemeente Ouderkerk kan van bijna elk pand in de gemeente zo de precieze waarde vertellen. Maar wat de kerkgebouwen, de brandweerkazerne, het ge meentehuis en alle andere gemeentelijke dependan ces waard zijn, is onbekend. Over deze gebouwen hoeft geen onroerende-zaakbelasting te worden be taald en wordt de waarde dus niet getaxeerd door de gemeente. Omdat de waarde van deze panden voor het hoogheemraadschap wèl van belang is voor het vaststellen van de polderlasten, werd door een mede werker van het Kadaster ook aan deze gebouwen een prijskaartje gehangen. (Onderschrift bij een foto van een man met een Geodimeter, in Rotterdams Dagblad, 23 juni 1994) 464 NGT GEODESIA 94-11 9. Fragment gescande topografische kaart 1:10 000, met overlay een gescande luchtfoto.

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 8