Ecologische netwerken en toedeling Inleiding door ir. A. M. Buis, Assistent in Opleiding aan de Faculteit der Geodesie van de TU Delft. SUMMARY Ecological networks and reallocation At present, reallocation is much more than just an agricultural process. Environmental requirements play an important role, increasing the complexity of the reallocation process. Methods and instruments are developed to incorporate present multifunctional demands in the process of a reallocation plan. Keywords: rural planning, reallocation. Trefwoorden: landinrichting, herverkaveling. In het verleden is landinrichting vooral ingezet om de produktiviteit van land- en tuinbouw te verhogen. Het aan passen van het landschap om de kavels dichter bij huis te brengen en groter te maken, beïnvloedt echter de bio logische processen in een gebied. Er is dan ook veel kritiek geweest op de uitvoering van landinrichtingspro jecten, met name uit de hoek van de natuurbescher mingsorganisaties. Tegenwoordig wordt niet alleen vanuit de landbouw sector landinrichting aangeduid als instrument om be staande knelpunten in het landelijk gebied aan te pakken, maar ook vanuit de beleidsterreinen natuur en milieu wordt landinrichting gezien als een instrument dat ge schikt is voor een alomvattende aanpak van de proble men binnen een deel van het landelijk gebied. Hierdoor is een gewijzigde vraag naar landinrichting ont staan. Deze heeft geleid tot een herziening van het land- inrichtingsbeleid, wat onlangs is vastgelegd in de nota Landinrichting in de jaren negentig" [8], De beleidsthema's voor de landinrichting in de negen tiger jaren zijn multifunctionaliteit, flexibiliteit en draag vlak. In dit artikel ligt de nadruk op het thema multifunctio naliteit: „Landinrichting gaat uit van een evenwichtige benadering van de functies in een gebied". Deze voor nemens zullen ook hun weerslag moeten gaan vinden in de manier waarop een plan van toedeling uiteindelijk tot stand wordt gebracht. Landinrichting wordt in het Structuurschema Groene Ruimte [9] genoemd als één van de belangrijkste instru menten om doelstellingen in het landelijk gebied te verwezenlijken. Hierin is herverkaveling een belangrijk mechanisme. Dit is de kracht van landinrichting: de mogelijkheid om vrijwillig gronden te verwerven en volgens de doelstellingen van het landinrichtingsplan te schuiven met eigendoms- en gebruiksrechten, zodanig dat men qrond op die plaatsen krijgt, waar men die wil hebben [15]. Om een daadwerkelijk multifunctioneel plan te realiseren, dienen ook de methoden, die gebruikt worden in de her verkaveling, te worden heroverwogen. In het toedelings proces werd in hoofdzaak rekening gehouden met agra rische normen. Zo was het zoeken naar een geschikte locatie voor een kavel met name gebaseerd op de agra rische normen van afstandsverkorting tussen bedrijf en kavels, en concentratie van gronden. Er is nu een interessant taakveld ontstaan voor de geo deet om te werken aan methoden die een ontwerp van het plan van toedeling mogelijk maken, waarbij zoveel mogelijk alle belangen die in het landelijk gebied spelen, betrokken worden. Dit betekent dat natuur, landschap, recreatie en milieu een prominentere rol zullen spelen, maar dat daarbij niet voorbij wordt gegaan aan de rechten en belangen van de agrariërs in het gebied, die per slot van rekening een groot deel van het landelijk gebied in gebruik hebben. Scheiding/verweving De vraag is hoe we kunnen omgaan met de relaties tussen verschillende functies die het landelijk gebied dient te vervullen. In de ruimtelijke ordening worden twee hoofdstrategieën onderscheiden voor een onderlinge af stemming tussen functies: scheiding en verweving [14], Van scheiding van functies is sprake indien deze ruimte lijk van elkaar gescheiden zijn. Hierdoor kan het gebied zodanig worden ingericht en beheerd, dat een optimale ontwikkeling van een functie mogelijk is, in tegenstelling tot de situatie waarbij sprake is van verweving en de ont wikkelingsmogelijkheden van een functie beperkt worden door de voorwaarden die andere functies aan het gebied stellen. Er is sprake van verweving van functies indien de functies afwisselend en min of meer in nauwe relatie (bijvoorbeeld via de waterhuishouding) met elkaar voorkomen. Hierbij kan een onderscheid worden gemaakt tussen ruimtelijke en functionele verweving. In een gebied waar afwisselend landbouwpercelen en andere functies voorkomen, is sprake van ruimtelijke ver weving. Indien op een perceel meerdere functies een plaats vinden, bijvoorbeeld een graslandperceel waarop de bedrijfsvoering is gericht op het behoud van weide vogelpopulaties, wordt gesproken van functionele ver weving (fig. 1). Wanneer we kijken naar de relatie tussen landbouw en natuur, wordt een scheiding van functies in het landelijk gebied bewerkstelligd door de aanleg van een ecologisch raamwerk in de vorm van reservaatsgebieden en natuur ontwikkelingsgebieden. Deze gebieden zijn van hoge ecologische kwaliteit en dienen, om een zodanige kwali teit te kunnen behouden, te worden gescheiden van de landbouw. Deze gebieden worden vastgelegd in het land inrichtingsplan en worden toegedeeld of toegewezen aan een natuurbeherende instantie. NGT GEODESIA 94-11 465

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 9