w Wettelijke regeling voorkeursrecht Er hoeft overigens geen blokkade te ontstaan bij de realisatie van de nieuwe locatie door verwerving door derden. Indien partijen niet zelf tot planrealisatie wensen over te gaan, kan de gemeente namelijk tot ont eigening overgaan om zelf de reali satie van de plannen op zich te nemen. Verwervingsinstrumenten Mede om bovenstaande problemen te voorkomen, zullen in de praktijk veel gemeenten bij de realisatie van uitbreidingslocaties streven naar een actief grondbeleid. Zij kunnen hierbij meerdere verwervingsinstru menten hanteren: Gewone koopovereenkomst Van groot belang is de gewone koopovereenkomst, waar bij de gemeente met de grondeigenaar minnelijk tot over eenstemming inzake aankoop tracht te komen. De ge meente zal bij het onderhandelen moeten concurreren met derden die ook geïnteresseerd zijn in aankoop van de grond. Onteigening In sommige gevallen heeft de gemeente een dwingend in strument voor verwerving. Om te kunnen onteigenen, moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. De onteigening moet in het algemeen belang zijn en zich richten op de uitvoering van een bestemmingsplan of een bouwplan. Dat betekent dat de gemeente onteigening pas kan gebruiken als de locatie al is opgenomen in een ruimtelijk plan. Voor die tijd kan met onteigening dus niet worden voorkomen dat derden grond kopen. Verder kan alleen worden onteigend indien de gemeente de nood zaak kan aantonen. Deze noodzaak is afwezig wanneer de te onteigenen partij zelf in staat en bereid is om over te gaan tot uitvoering van het plan. Derden die grond heb ben verworven om zelf de uitbreidingslocatie te ontwikke len, kunnen dus moeilijk worden onteigend. Bij onteigening moet de gemeente een volledige schade loosstelling betalen. Deze bestaat uit de verkeerswaarde van de grond en eventueel een aanvullende inkomens- schade voor de beëindiging van het gebruik. De bepaling van de verkeerswaarde vindt plaats op basis van de nieuwe bestemming. Dat heeft tot gevolg dat de gemeen te in principe geen winst kan maken bij de planontwikke ling indien wordt onteigend. Verevening tussen dure en goedkope plannen wordt door onteigening onmogelijk ge maakt. Wel kunnen de kosten van de uitbreidingslocatie (aanleg infrastructuur, openbaar groen, enz.) in minde ring worden gebracht op de verkeerswaarde. Voorkeursrecht Een derde verwervingsinstrument waarover gemeenten kunnen beschikken, is een gemeentelijk voorkeursrecht. Vestiging van een voorkeursrecht geeft een gemeente een eerste recht van koop, indien een eigenaar van een onroerende zaak tot verkoop wil overgaan. Met een voor keursrecht zou dus vanaf het moment van vestiging kun nen worden voorkomen dat grond in handen komt van Oprukkende verstedelijking. niet-agrariërs. Voor de uitbreidingslocaties zou een voor keursrecht dus van groot belang kunnen zijn. Gemeenten kunnen echter alleen een voorkeursrecht vestigen in stadsvernieuwingsgebieden. Herverkaveling Waarbij de gemeentelijke rol zich beperkt tot regisseren van de planrealisatie; in Nederland bestaat dit niet voor stedelijk gebied. Stedelijke herverkaveling Voor gevallen waarin versnipperd eigendom een blokkade kan vormen voor de planrealisatie, wordt in sommige andere lan den gebruik gemaakt van vormen van stedelijke herverkave ling. Het algemene systeem is dat met het instrument de grond kan worden verkaveld in bouwpercelen voor de eigenaren en percelen voor openbare voorzieningen om zo de uitvoering van een plan mogelijk te maken. De openbare voorzieningen kunnen worden bekostigd door verkoop aan derden van enkele percelen in het plangebied. Vaak wordt een bouwplicht gelegd op de bouwpercelen. In Duitsland wordt deze methode onder de naam „Baulandumlegung" gehanteerd (zie ook [5]). Voordat verder wordt ingegaan op de relatie van voor keursrecht en stadsuitbreiding, worden eerst enkele alge mene aspecten van het voorkeursrecht behandeld. De huidige wettelijke regeling voor een gemeentelijk voorkeursrecht (de Wet Voorkeursrecht Gemeenten) da teert uit 1981. Sinds 1985 is het mogelijk dat door een gemeente in een stadsvernieuwingsgebied een voor keursrecht wordt gevestigd op basis van een stadsver nieuwingsplan, een structuurplan of een ontwerp van bei de plannen. Indien een structuurplan als grondslag wordt gebruikt, is het recht slechts beperkt geldig, maximaal drie jaar. Vestiging op basis van een ontwerp van een stadsvernieuwingsplan of een structuurplan kent slechts een geldigheidsduur van vijf maanden, daarna moet ves tiging plaatsvinden op basis van het plan zelf. Gevolg van de vestiging is dat een verkoper niet meer vrij is zijn onroerende zaak te vervreemden. De regeling heeft niet alleen betrekking op de juridische eigendoms overdracht, ook bepaalde vormen van economische NGT GEODESIA 94 - 12 515

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 11