Stadsuitbreiding ten koste van landelijk gebied. eigendomsoverdracht vallen onder de regeling. Alleen bepaalde transacties (onder andere in familieverband, ter uitvoering van een reeds bestaande verplichting) zijn vrij gesteld van het voorkeursrecht. De onroerende zaak moet eerst aan de gemeente worden aangeboden. Deze moet vervolgens binnen acht weken aangeven of ze geïn teresseerd is in de aankoop. Als ze dat is, kunnen de partijen onderhandelen over de aankoopprijs. Voor beide partijen is het mogelijk een onafhankelijk prijsadvies van deskundigen te vragen, dat eventueel ter toetsing aan de rechter kan worden voorgelegd. Uitgangspunt hierbij is de waarde van de onroerende zaak zoals die volgens de criteria uit de Onteigeningswet kan worden vastgesteld. In de procedure kan de gemeente aangeven te willen af zien van de koop. In dat geval is de verkoper drie jaar vrij tot vervreemding aan derden. Deze vrijstelling ontstaat ook indien de gemeente in de procedure bepaalde termij nen overschrijdt. In enkele gevallen kan voor de gemeen te een aankoopverplichting ontstaan. Kenbaarheid van de regeling Voor derden die grond willen kopen, is het van belang te weten of er een voorkeursrecht is gevestigd en of dit voor de betreffende grond van kracht is. Indien dit het geval is, is het natuurlijk niet zinvol uitgebreid met de eigenaar te onderhandelen, omdat de kans aanwezig is dat de ge meente met voorrang tot koop kan overgaan. Een gevestigd voorkeursrecht betreft een zogenaamde publiekrechtelijke beperking, een beperking die door de overheid aan de eigenaar van een onroerende zaak is op gelegd. Verscheidene malen is in dit tijdschrift ingegaan op de moeilijkheden voor een particulier om zich op de hoogte te stellen van dit soort beperkingen, zie onder andere [4]. Over het algemeen is de kenbaarheid slecht. Voor het voorkeursrecht is echter wel een expliciete rege ling met betrekking tot de kenbaarheid in de wet opgeno men, een reden om er hier even bij stil te staan. De vestiging van een voorkeursrecht moet worden inge schreven in de openbare registers. In de AKR wordt een aantekening opgenomen of op een perceel een voor keursrecht is gevestigd. Verder zijn gemeenten die ge bruik maken van het voorkeursrecht, verplicht een ge meentelijk register bij te houden, waarin per perceel onder meer de vestiging, de grondslag en de stand van zaken met betrekking tot een eventueel lopende aan koopprocedure rond het voorkeurs recht is weergegeven. Een koper kan dus door kadastrale recherche op de hoogte komen van het feit of er een voorkeursrecht is gevestigd. De AKR vervult een sig naalfunctie. Bij de gemeente kan vervolgens worden gekeken wat de reikwijdte is van het voorkeursrecht (de soort grondslag bijvoorbeeld heeft gevolgen voor een eventuele maximale duur van het recht) en of in het concrete geval het voorkeurs recht van toepassing is (het kan zijn dat de gemeente de verkoop heeft vrijgegeven, of de gemeente kan be paalde termijnen hebben overschre den, waardoor de verkoop vrij is). In de praktijk blijkt het registratie systeem van deze publiekrechtelijke beperking echter niet perfect te werken. Uit een combinatie van door het Kadaster ter beschikking gestelde gegevens uit de AKR en gemeentelijke informa tie komt naar voren dat in sommige gevallen percelen waarvoor de aanwijzing niet meer geldt, toch van een aantekening zijn voorzien. Gemeenten moeten, zodra de aanwijzing niet meer aan de wettelijke eisen voldoet om dat de uitvoering van een stadsvernieuwingsplan is vol tooid of indien het recht voor beperkte tijd is gevestigd, na afloop van de termijn de aanwijzing laten vervallen. Dit moet onder andere worden gemeld aan het Kadaster. In de praktijk blijken gemeenten hiermee soms te wachten (het is bewerkelijk en de inschrijving is geen geldigheids- vereiste, zodat er geen direct nut is) of hier vergissingen bij te maken, zodat op enkele percelen ten onrechte het voorkeursrecht gevestigd blijft. Uit het bovenstaande blijkt dat goede organisatorische waarborgen voor de actualiteit van de informatie van groot belang zijn bij de registratie van publiekrechtelijke beperkingen. Het gemeentelijk register moet worden ingericht volgens de voorschriften die zijn opgenomen in het Besluit Voor keursrecht Gemeenten. Vanuit de praktijk wordt ge klaagd over het vele werk dat het bijhouden van dit register kost en over de gedetailleerde voorschriften die aan de inrichting worden gesteld. Ook dit zal een aan dachtspunt moeten zijn bij een registratie van publiek rechtelijke beperkingen: de mate waarin centraal gede tailleerde voorschriften worden gesteld aan een gemeen telijk brondocumentenregister. Praktijkervaring voorkeursrecht Sinds 1985 kunnen gemeenten een voorkeursrecht vesti gen in stadsvernieuwingsgebieden. Uit een enquête on der gemeenten blijkt dat slechts in beperkte mate gebruik wordt gemaakt van het instrument. De gemeenten die wel gebruik hebben gemaakt of maken van het voorkeurs recht, zijn verdeeld over de kwaliteit van het instrument. Sommige gemeenten zijn erg enthousiast en andere zien weinig toegevoegde waarde van dit instrument bij het verkrijgen van de beschikkingsbevoegdheid over onroe rende zaken in stadsvernieuwingsgebieden. Van uitbrei ding van de reikwijdte van het voorkeursrecht naar stads- uitbreidingsgebieden zijn de gemeenten overigens over het algemeen voorstander. 516 NGT GEODESIA 94 - 12

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 12