3 N- Landmeter of geodeet 0 mmm i CFT-structuur Om snel en effectief objecten te kunnen zoeken, zijn in de afge lopen decennia verschillende bestands- en zoekstructuren gede finieerd en onderzocht. Inmiddels vinden we in GIS een grote verscheidenheid aan implementaties hiervan. Eén van de meest 0 12 3 O n de knopen worden door het systeem gegenereerd en bij gehouden. De knopen zijn niet direct adresseerbaar, maar worden bepaald uit de hiërarchie; objecten worden verdeeld over de knopen, zodanig dat ob jecten niet worden geknipt in kleinere geometrische een heden. Om de bestaande Intergraph-bestanden geschikt te maken voor deze effectieve bestands- en zoekstructuren, heeft men gezocht naar een combinatie van hulpmiddelen in relationele gegevensbank-beheersystemen en bestanden („design-files") van het CAD-pakket MicroStation. De oplossing noemt men de CFT- ofwel „Cover Field Tree"-structuur (fig. 3). Deze oplossing is gebaseerd op de methodiek van de Quad Tree. De eigen schappen van CFT zijn CFT is een bijzondere versie van de Quad Tree-structuur; objecten worden nooit gesplitst. Elk bestand (knoop) bevat al leen die objecten die geheel passen binnen de coördinaat- begrenzing van het bestand; elk bestand kan de aangrenzende bestanden met een door de gebruiker te definiëren percentage overlappen; CFT-bestanden zijn MicroStation design-files; elke verbinding met een record in een relationeel gegevens banksysteem bestaat uit een bestandsnaam en een binair elementadres in het bestand; het relationeel gevensbank-beheersysteem bevat het indexe ringsmechanisme. Fig. 2. Quad Tree. bekende, welke tevens geschikt is voor locatiegebonden toepas singen, is de zogenaamde „Quad Tree"-bestandsstructuur (fig. 2). De eigenschappen hiervan zijn: een hiërarchische ordening van (sub-)bestanden en een op deling van geografische kwadranten in van elkaar afhanke lijke kleinere eenheden. De kwadranten ontstaan door de compositie van de door de gebruiker te definiëren basis rechthoek (moederbestand); elk kwadrant is een ,,knoop"-bestand, geïndexeerd op basis van de hiërarchische ordening; elke knoop betreft een geografisch afhankelijk gebied dat steeds een vierde deel beslaat van het eerst hoger gelegen kwadrant; Fig. 3. Cover Field Tree. Het object-georiënteerd werken kenmerkt zich door de volgende eigenschappen: toegang door selectie van objecttypen ongeacht be- standsgrenzen; langdurige transacties: de filosofie van object-oriën tatie is dat meerdere gebruikers toegang krijgen tot meerdere gegevensbanken. Transacties worden uit gevoerd op kopieën van de master-gegevensbank, voordat deze kopiesets worden teruggeschreven. Ge durende een mutatieproces zijn andere gebruikers in staat gegevens te benaderen, te bekijken en te be vragen. Deze techniek voorkomt meervoudige en ge lijktijdige mutatie van gegevens; beveiliging: de gegevensbankbeheerder verstrekt ge bruikers privileges voor toegang. Onderscheid kan worden gemaakt naar raadplegen, kopiëren, muteren en afschermen van delen van een gegevensverzame ling; versiebeheer van gegevens en transacties: per object wordt door het systeem bijgehouden wanneer het is gemuteerd. Deze techniek is zeker van belang voor applicaties waar historiebeschrijving deel uitmaakt van de objectbeschrijving. Het bijhouden van de histo rie van transacties kan van belang zijn in situaties waarbij men transacties wil terugdraaien. Conclusie Object-georiënteerde systemen vormen een doorbraak die ongetwijfeld tot nieuwe GIS-implementaties zal lei den. GIS vormt dan de sleutel tot een effectief gegevens beheer. De tijd is rijp dat gebruikers hun wensen kenbaar maken omtrent gegevensbeheer en -strategieën. Imple mentaties zullen spoedig volgen. (Bron: GIS Europe, april 1994. Vertaling en bewerking: ing. M. P. J. van de Ven.) De naam landmeten is minder geschikt dan „geodesie". Bij landmeten toch denken we te veel aan 't meten zelf en te weinig aan wat men meet. Het zou beter zijn een landmeter geodeet te noemen. (Dictaat Kadaster prof. ir. J. W. Dieperink) NGT GEODESIA 94 - 12 523

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 19