inhoud en verder NEDERLANDS GEODETISCH TIJDSCHRIFT 36e jaargang no. 12 december 1994 506 Precies twee jaar na de uittreerede van prof. Ligterink (NGT Geodesia 1993 no. 4) hield zijn opvolger, prof. Vosselman, zijn intreerede op 4 november 1994. De mogelijk heden en ontwikkelingen in de fotogrammetrie liggen op zeer veel terreinen, zoals digitale orthofoto's, snelle actualisering van geografische informatie, opzetten van grootschalige 3D- GIS in stedelijke gebieden en de „close range" fotogramme trie. Van deze aspecten wordt een overzicht gepresenteerd. De nieuwe hoogleraar, die meerdere jaren in het buiten land heeft vertoefd, 513 Het verkrijgen van grondeigendommen ten be hoeve van de realisatie van stedelijke en landelijke inrich tingsplannen staat in dit artikel centraal. Na een beschouwing van de mogelijke instrumenten om te kunnen ingrijpen in de eigendomssituatie, wordt een beeld geschetst van ontwikke lingen op de grondmarkt. Door deze ontwikkelingen komt het voorkeursrecht meer in de belangstelling. De toelichting op dit instrument toont aan dat de praktische toepassing enige problemen met zich mee brengt. De auteur sluit af met enige aanbevelingen ten be hoeve van het voorkeursrecht en de toepassing ervan. J 518 In de gemeente Nije veen zijn door het Kadaster in Drenthe vijf alternatieve pro- duktiemethoden voor de GBKN onderzocht. Doel was om een methode te ontwikkelen voor de vervaardiging van een aan zienlijk goedkopere GBKN die toch aan de landelijke pro- duktspecificaties voldoet. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3500 exemplaren. ISSN 0016-707X De vlucht van de foto prof. dr. ir. M. G. Vosselman spreekt zijn verbazing erover uit dat orthofoto's in Neder land, in tegenstelling tot het buitenland, zo weinig toepas sing vinden. Hoewel beelden in de vorm van pixels in de computer kunnen worden op geslagen, is volledig auto matische interpretatie nog een utopie. Desondanks kunnen semi-automatische technieken worden gebruikt om het bijhou den van geo-informatie en het opzetten van 3D GlS-bestan- den te versnellen. Naast deze twee aspecten zal de onder- zoeksnadruk worden gelegd op de close range fotogrammetrie. Voorkeursrecht bij grondaankopen in stads- uitbreidingsgebieden ir. H. W. de Wolff Proef Nijeveen ir. K. Mulder ir. T. G. Schut N. J. M. van Eekelen Kenmerkend voor alle alterna tieven was het toepassen van een kleinere fotoschaal dan gebruikelijk. Voor vier van de vijf alternatieven werd gebruik gemaakt van bestaande digita le kadastrale kaarten. De resul taten van het onderzoek zijn zeer bevredigend. Bij de voorplaat Een luchtfoto van Nijeveen; basis van een onderzoek naar een goed kopere vervaardigingswijze voor de GBKN. Zie het artikel over de proef Nijeveen. Call for papers De NGL-congrescommissie nodigt belangstellenden uit een originele bijdrage te leveren aan het congres dat in 1995 zal worden ge houden onder het motto „Dimensies in de geode sie". Zie p. 524. Ruimtelijke gegevens en IT522 Stichting NGL524 Berichten525 Agenda525 Techniek527 Verslagen 528 NVK532 Personalia 533 Scripties 533 Redactie-adres Postbus 10390 7301 GJ Apeldoorn tel. (055) 285826 fax (055) 225362 Redactie ir. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d, iJssel ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn ing. W. van Pijkeren, Nieuwegein M. J. Scheels, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen J. H. J. M. Vos, Huissen Inlichtingen/abonnementen administratie mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 KW Apeldoorn tel. (055) 670771 (ma., wo., vr, 9 -12 uur) inzenden kopij Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen, bij voorkeur In WP 5.1, uiterlijk de 1e van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. H. Jongbloed Amaliastein 58 4133 HC Vianen tel. (03473) 70353 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland f 66,—; bedrijfsabonnees binnenland f 110,—; persoonlijke abonnees buitenland f 110,—; bedrijfs abonnees buitenland f 155,—; persoonlijke abonnees luchtpost f 155,—; bedrijfsabonnees lucht post f 200,—. Studenten aan TU, HU of MTS en 65-plussers f 40,—. Voor abonnementen die na januari ingaan, f 9,— per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 16,50, exclusief ver zendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzeg ging vóór 1 december van het voorgaande jaar. 1994. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts geoorloofd na schriftelijke toe stemming van redactie en auteur. NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Genootschap voor Geodesie. Secretaris van de stichting: ing. D. van Dijk Hertespoor 27 3772 SE Barneveld tel. (03420) 95356 fax (03420) 95376 privé (03420) 91776 Deelnemende verenigingen - Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) - Vereniging van Landmeet kundigen (WL) - Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) - Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 94-12 505

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 1