Een stuurgroep met vertegenwoordigers van het Kadas ter en de gemeenten Amsterdam en Rotterdam werd opgericht om deze experimenten te begeleiden en het systeem te beoordelen op de meetnauwkeurigheid en de economische haalbaarheid. Nu de experimenten succes vol zijn afgesloten en Frank is vervolmaakt tot een vol waardig operationeel meetsysteem, is de stuurgroep op geheven. Reden voor Frank Data Nederland BV om tijdens een feestelijke bijeenkomst het glas te heffen en na te praten over de toekomstmogelijkheden van Frank. Frank Frank is een systeem voor het maken van topografische kaar ten op basis van elkaar overlappende foto's, gemaakt met een fish-eye camera, waarbij computergestuurd metingen worden verricht in een digitaal panoramabeeld, resulterend in 3D- gegevens. De beelden worden in direct toegankelijke bestan den opgeslagen, waardoor ze zowel voor het meten als voor andere toepassingen te raadplegen zijn. Vier jaar is een lange tijd. Die tijd is echter niet alleen besteed aan experimenten, maar ook aan het aanbren gen van technische vernieuwingen en het vervolmaken van het systeem. Nu is het dan zover: Frank is rijp voor de markt. Om het systeem op de markt te brengen, is een samenwerking aangegaan met Intergraph. Deze wereld wijde leverancier van GIS-programmatuur verzorgt de marketing. Niet alleen het systeem is nu professioneel, maar ook de naam: CycloMedia. Frank Data Nederland BV blijft zelf de fish-eye foto's produceren met de Cyclo Media Recorder en de CycloMedia Scanner. Intergraph biedt twee programmaprodukten aan: CycloMedia Map per en CycloMedia Viewer. Wat zijn nu de ervaringen van de stuurgroepleden met het systeem en wat voor perspectieven zien zij voor de toekomst? Cor Zeillemaker van de gemeente Rotterdam was in het begin niet optimistisch: kan de camera wel alles zien, wordt het zicht niet te veel belemmerd door verkeer, ge parkeerde auto's, begroeiing, enz. Gebleken is echter dat de naverkenning beperkt kan blijven. Het systeem heeft zich inmiddels bewezen en is zeker gelijkwaardig aan kaartvervaardiging met luchtfoto's of tachymetrie. Rotter dam ziet brood in het systeem als de laatste kinderziekten zijn genezen. Jan de Boer van de gemeente Amsterdam ziet Frank als systeem met perspectieven. Methoden als fotogramme- trie en tachymetrie zijn uitontwikkeld. Frank is veelbe lovend voor Amsterdam bij de forse taak om het topogra fisch basisbestand actueel te houden. Maar Frank biedt nog meer in de vorm van op beeldscherm raadpleegbare foto's die een rijke bron van informatie vormen. Politie en brandweer zien veel in de combinatie van foto's en digi tale kaart. De informatiemanager in Amsterdam zal deze mogelijkheden binnen de gemeente onder de aandacht brengen en de koopkrachtige vraag stimuleren. Cor Zeillemaker beaamt de meerwaarde van de digitale foto's. Rotterdam overweegt een optitheek in te richten: een bestand met beelden van de gehele stad. De beelden konden weieens belangrijker worden dan de digitale kaarten Bé Nieboer van het Kadaster is onder de indruk van de geavanceerde technologie die is ontwikkeld. De nauw keurigheid is zonder meer acceptabel. De economische haalbaarheid hangt af van de puntdichtheid van het ge bied; in stedelijk gebied waar veel punten moeten worden gemeten, wordt de tachymetrie ingehaald. Bart Beers van Frank Data Nederland BV is het brein achter de programmatuur. Hij blijft doorgaan met het ont wikkelen van nieuwe mogelijkheden. In Duitsland is veel belangstelling voor het systeem. Niet verwonderlijk als je de prestigieuze ,,Carl Pulfrich Preis" hebt gekregen! Johan Snoeren, directeur van Frank Data Nederland BV, is blij met de samenwerking met Intergraph, omdat dit een wederzijdse synergie oplevert en omdat Intergraph wereldwijd kan opereren. De Nederlandse markt is te klein, dus internationalisatie is absoluut noodzakelijk. En wat zegt Theo Bogaerts over zijn geesteskind? Hij vindt dat het huidige produkt een volwaardig inwinnings- systeem is geworden en ziet een grote markt voor de verkoop van de meetapparatuur (auto met camera en scanner). Hij adviseert een snelle introductie op wereld schaal en ziet grote mogelijkheden in het Oostblok. Hij voorziet nog een rijk scala aan nieuwe toepassingsmoge lijkheden, denk aan uiteenlopende mogelijkheden als kerstkaarten met Frank-foto's, beveiliging van gebouwen, of movie-map, waarbij het autorijden in een stad wordt ge simuleerd. Het laatste woord is aan Leo Geeris, de financier en ondernemer die de ontwikkeling van Frank acht jaar lang heeft ondersteund en tot dusver 20 miljoen gulden in de ontwikkeling van het systeem heeft gestoken. Ik hoop, zegt hij, dat het de moeite waard is geweest en dat het systeem zich nu gaat bewijzen. Het wordt wel tijd! Eén ding is zeker, Leo Geeris heeft de geodesie in Neder land als niet-geodeet een nieuwe impuls gegeven: er is een puur Nederlands produkt gemaakt, dat alle mogelijk heden in zich heeft om internationaal door te breken! Jan Polman ^van steenis NAAMSVERANDERING wVAN STEEN|S Het Coöperatief Ingenieursbureau Van Steenis u.a., op gericht in 1945, heeft met ingang van 6 oktober 1994 de juridische vorm gewijzigd in „Ingenieursbureau Van Steenis BV". De directie zal tot 1 juli 1995 worden ge voerd door ir. C. L. Provily c.i. als algemeen directeur, en ir. J. B. Ebbinge g.i. als adjunct-directeur. Het Ingenieursbureau is voornemens in 1995 toe te treden tot een multidisciplinair adviesbureau, waartoe besprekingen lopend zijn met Tauw Beheer BV. 526 NGT GEODESIA 94-12

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 22