78e DEUTSCHER GEODATENTAG In september 1994 werd het jaarlijkse treffen van land meters uit verschillende landen in het kader van de Deut- scher Geodatentag (DGT) gehouden in Mainz. De DGT wordt gekenmerkt door een aantal vaste programma onderdelen: een driedaagse vakbeurs, lezingen en excur sies, zowel op het vakgebied als voor ontspanning. Ook 's avonds is er van alles te doen. Zo zijn er veel mogelijk heden om met collega's uit andere landen van gedachten te wisselen. Dit verslag geeft enkele impressies van de georganiseer de activiteiten. De vakbeurs was druk. De ruimte waar de beurs was op gebouwd, was iets aan de kleine kant en bestond uit een aantal kleinere hallen, verspreid gelegen in hetzelfde gebouw. Op sommige momenten leek het meer een bra derie dan een beurs. Gevolg hiervan was dat het ook in de standruimte van de deelnemers erg druk was. Hier door was er minder gelegenheid om alle informatie rustig te kunnen vergaren. De indeling in verschillende hallen droeg niet bij aan een overzichtelijk gebeuren. Het aantal bezoekers was erg groot. Opvallend was dat er veel colle ga's uit het „nieuwe" Duitsland aanwezig waren, als standhouder of als bezoeker. Door te weinig ruimte moesten er zelfs tenten aan te pas komen. Inwinning Alle bekende merken tachymeters waren te zien. Echt revolutionaire nieuwe zaken kon ik niet opmerken. Wel waren er verbeteringen op detailniveau en nemen we twee eerder ingezette trends waar: veel tachymeter- leveranciers gaan over tot PC-georiënteerde apparatuur. Hiermee bedoel ik dat de tachymeter MS-DOS compa tible wordt gemaakt. Gegevensoverdracht van tachy meter naar PC is nu vrij eenvoudig en er komt meer intelli gentie beschikbaar op de werkplek in het terrein. Een in tegratie met een digitaal veldboek is nog maar een kleine stap. Ook de koppeling van een tachymeter met een zo genaamde pencomputer wordt meer en meer levensvat baar. Hiermee krijgt de landmeter digitaal de beschikking over zijn kaart in het terrein. Een pencomputer lijkt nu vooral voor het uitzetten van gegevens goed toepasbaar, maar is ook goed te gebruiken bij mutatiemetingen in een bestaande (digitale) kaart. Geotronics (Geodimeter) kwam met het zogenaamde „autolock". Met behulp van deze uitbreiding, welke aan de 600-serie kan worden toegevoegd, is het mogelijk dat de tachymeter de reflector automatisch volgt. Eerst moet globaal op de spiegel worden gericht, daarna neemt de tachymeter de fijninstelling over. 530 Nikon liet vorig jaar al een MS-DOS tachymeter zien. Op dit moment is de bijbehorende programmatuur aanmer kelijk geoptimaliseerd. Ook Wild liet een bestaand type tachymeter zien, waarbij werd ingespeeld op communica tie tussen veldboek en instrument middels telemetrie (zgn. draadloze data-communicatie). Wild ontwikkelde eveneens een nieuwe „MS-DOS machine". Een andere opvallende trend was de standaardisatie van de opslagmedia voor metingen. Mijn indruk was dat veel leveranciers overgaan naar opslag van de ingewonnen metingen op zogenaamde PCMCIA-cards. Deze cards zijn gemakkelijk mee te nemen en, als de standaardisatie doorzet, in principe eenvoudig op alle instrumenten te gebruiken. Veel PC's worden tegenwoordig standaard met een PCMCIA-slot geleverd. Ook naar die kant is uitwisseling dan een voudig. Op het gebied van GPS geven enkele nieuwe ontwikke lingen optimalisaties te zien. Leveranciers van tachy meters nemen een GPS-ontvanger op in hun leverings programma. Hierdoor bestaat de mogelijkheid om detail meting en grondslagmeting te integreren. Geodimeter en Wild kunnen de beide meetactiviteiten dan ook echt inte greren, andere leveranciers, meestal ingenieursbureaus bij mijn weten niet in Nederland leveren alleen een mogelijkheid om op hetzelfde statief beide instrumenten op te stellen. Zij doen dit door bovenop de tachymeter de GPS-ontvanger te plaatsen. Verwerking Veel leveranciers toonden hun GIS/CAD-pakket om de metingen op kantoor te verwerken tot kaartinformatie. Door het grote aanbod is het ondoenlijk om tijdens de beurs een goede indruk te krijgen. Uiteraard waren be kende merken zoals Siemens, Intergraph en IBM aan wezig. Ook zien we veel kleinere ingenieursbureaus met elk een eigen programmapakket, veelal toegespitst op een specifieke applicatie. Intergraph was prominent aan wezig met het in Nederland ontwikkelde systeem Cyclo- Media, misschien beter bekend als het FRAN K-systeem. De grote hoeveelheid stands met PC's, met daarop GIS- en/of CAD-pakketten, gaf mij het gevoel door de bomen het bos niet meer te kunnen zien. Dan is het NGL- congres toch veel overzichtelijker. Diversen In Duitsland is ook nog steeds veel aandacht voor zaken, die tegenwoordig wat meer aan de periferie van de land meetkunde staan. Opvallend op Duitse beurzen is het aantal leveranciers van grensmarkeringsmaterialen. Van betonpalen tot plastic buisjes, en piketten en spijkers voor in het asfalt. Niet alles wordt digitaal gemeten gezien het grote aanbod van meetbanden in alle lengten en soor ten, maar ook uitgevers met boeken en bladen op het vakgebied. En wat te denken van de handelaar in antieke meetapparatuur. Randgebeuren Naast de beurs bestaat de mogelijkheid om deel te nemen aan vak-excursies. Persoonlijk vind ik het iedere keer weer boeiend om te zien hoe collega's in een ander land werken. Vaak is dat onthullend. Ik denk dat wij in Nederland in vergelijking zeker goed kunnen meekomen, dat we vaak beter doordacht bezig zijn met bijvoorbeeld automatisering. Zo wordt op het Landesvermessungsamt Rheinland-Pfalz aan digitale kaartvervaardiging gedaan, omdat klanten om digitale kaarten vragen. De topografi- NGT GEODESIA 94 - 12

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 26