personalia daag gebruikt voor een ons bekend kartografisch pro- dukt. Hoe dat zo gekomen is, wordt hier uit de doeken gedaan. F.J. Ormeling: Nieuwe vormen, concepten en structu ren voor nationale atlassen Vroeger zag men een nationale atlas als een visitekaartje van een land, met louter positieve en verantwoorde infor matie bedoeld voor wetenschappers, in een vorm die in druk moest maken. Op het ogenblik probeert men met na tionale atlassen een zo groot mogelijk publiek te berei ken, zijn ze bedoeld om er praktische problemen mee op te kunnen lossen, en probeert men de toegankelijkheid van de geboden informatie sterk te vergroten. De nieuwe trends op dit gebied in Europa worden hier beschreven. C.P.J.M. van Elzakker: Het gebruik van electronische atlassen In deze tijden van snelle technologische ontwikkelingen, èn van de brede acceptatie daarvan in de wereld van de kartografie (en in die van de kaartgebruikers), is het van groot belang dat er duidelijkheid bestaat over de verschil lende begrippen en concepten die er momenteel in ons vakgebied in omloop zijn. Vanuit het perspectief van de gebruiker wordt er daarom in dit artikel aandacht besteed aan het begrip electronische atlassen in relatie tot geo grafische informatiesystemen en kartografische software pakketten. Het is dit gebruiksperspectief, dat de komen de tijd zeker meer aandacht verdient. UIT DE INHOUD VAN HET KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1994.XX.4 A.J. Kerr: De Internationale Hydrografische Organisa tie - nieuwe trends in haar programma's Vanaf zijn begin bijna 75 jaar geleden kan de Internatio nale Hydrografische Organisatie (IHO) terugzien op een voortdurende groei, die beantwoordt aan de ontwikkeling van nieuwe technieken op het vakgebied. Op dit moment is de IHO zowel sterk betrokken bij zijn historische taak van het karteren van de oceanen als bij het verschaffen van standaarden voor nieuwe technologie. Een belangrijk deel van het werk wordt uitgevoerd door deskundigen uit lidstaten, waardoor het secretariaat, op het Internationaal Hydrografisch Bureau in Monaco, in staat is qua omvang en derhalve ook kosten een bescheiden organisatie te blijven. K.F. Witteveen: Bijzondere aspecten van nautische kartografie De nautische kartografie, zoals die wordt beoefend door de Dienst der Hydrografie, vormt wel een heel bijzonder specialisme binnen ons vakgebied. Bijzonder omdat de op de kaart weergegeven topografie van kusten, zeega ten en zeeën niet zichtbaar is en steeds verandert. Bij zonder ook vanwege de verantwoordelijkheid van de kar- tografen. Een zeeman is verplicht een bijgewerkte Zee kaart van het gebied waar hij vaart aan boord te hebben. Een watersporter die op open water vaart wordt geacht de Hydrografische Kaart, die hij aan boord heeft, bij te hou den. De Dienst der Hydrografie is verantwoordelijk voor het verschaffen van de benodigde informatie voor beide gebruikers, en kan bij een ongeval zelfs ter verantwoor ding worden geroepen als op de gebruikte kaart gege vens, die bekend hadden kunnen zijn, niet of niet juist ge karteerd zijn! In onderstaand artikel leest u er meer over. M.A. Damoiseaux Tj. van Heuvel: Van kaarten en at lassen naar GIS en multimedia voor kustbeheer De kustzone is niet alleen de ontmoetingsplaats tussen land en zee, maar ook een gebied waar veel gebruiks functies samenkomen zoals transport, recreatie, delfstof winning, visserij, natuur en waterkering; functies die el kaar soms versterken en soms tegenwerken. Daarom is een integraal en duurzaam beheer noodzakelijk. Beheer dat zonder ruimtelijke informatie - meestal in vorm van kaarten - niet mogelijk is. Door nieuwe inzichten is het kustbeheer aan verandering onderhevig, wat wordt ver taald in nieuw beleid en is vastgelegd in nieuwe wetten. Hierdoor en door technische ontwikkelingen als automati sering en GIS, neemt de behoefte aan ruimtelijke infor matie toe en verandert ook de wijze waarop deze wordt ingewonnen, opgeslagen en gepresenteerd. A.J. Lalesse: Automatisering bij de Dienst der Hydro grafie van de Koninklijke Marine Bij de Dienst de Hydrografie is men meer dan twee de cennia geleden voorzichtig begonnen met automatise ring. Dat was in eerste instantie niet voor de geautomati seerde produktie van de kaart, maar voor het bepalen van de diepten van de zeebodem, de hydrografie. Inmiddels is men op weg naar een volledig automatische vervaardi ging van de papieren kaart en andere publikaties. Daar naast wordt er in breder verband gewerkt aan een elektro nisch navigatiesysteem en het opzetten van een informa tiesysteem, waaruit meer digitale produkten kunnen wor den afgeleid. Hieronder volgen de feiten. Ir. M. J. Olierook, hoofdingenieur-directeur van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, is per 1 februari 1995 benoemd tot hoofdingenieur-directeur van de Bouwdienst van de Rijkswaterstaat. De opvolger bij de Meetkundige Dienst is nog onbekend. HOGESCHOOL UTRECHT De afstudeerscripties 1992 - 1993 van de HU, opleiding Geo desie, zijn schriftelijk op te vragen bij ing. H. Jongbloed, Vondel laan 2, 3521 GD Utrecht. Kosten: f 7,50 per scriptie. L. van der Poel S. Puister ANALYSE WATERPASNET GEMEENTE AMSTERDAM Bij de gemeente Amsterdam is gedurende de afgelopen anderhalf jaar een waterpasnet gemeten. De meting werd verricht met elektro nische waterpastoestellen. Bij de meetopzet is men uitgegaan van een enkelvoudige waterpassing, waardoor het noodzakelijk is om in kringen te meten. Met behulp van de kringen kunnen dan de fouten worden vereffend. Na afloop wilde de gemeente meer inzicht krijgen in de nauwkeurigheid van de metingen. Daarvoor zijn enkele onder werpen behandeld: meetopzet/theoretische achtergrond; analyse van een deelnet; testen van de instrumenten. Uitgegaan is van een tweede orde net, omdat dit theoretisch gezien haalbaar zou moeten zijn. Om te kunnen voldoen aan de toetscriteria van dit net, bleek het nodig om te corrigeren op systematische fou ten. Doordat er zelfs na de correctie nog twijfels bestonden omtrent de nauwkeurigheid en doordat de waterpastoestellen niet aan de gestelde normen konden voldoen, is het beter uit te gaan van een derde orde waterpasnet. Dit levert dan ook geen verwerpingen op. NGT GEODESIA 94 - 12 533

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 29