De vlucht van de foto door prof. dr. ir. M. G. Vosselman, hoogleraar fotogrammetrie en remote sensing aan de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. SUMMARY The flight of the photo In this inaugural lecture, held on November 4th 1994, the potentials of and developments in digital photo- grammetry are sketched. In particular digital ortho-images, fast updating of geographical information, 3-dimensional GIS in urban areas, and close range photogrammetry are considered. The lecture finishes with future research plans. They concern (1) semi-automatic information extraction aimed at regular up dating of geo information and construction of 3-D GIS data bases, and (2) close range photogrammetry. Keywords: photogrammetry, automation, survey. Trefwoordenfotogrammetrie, automatisering, overzicht. Curriculum vitae professor Vosselman Prof. dr. ir. M. G. Vosselman (geboren 20 december 1963 te Ommen) studeerde van 1982 tot 1986 aan de TU Delft, waar hij met lof afstudeerde op een onderzoek naar de precisie van metingen met een digitale camera. In 1987 was hij een aantal maanden medewerker aan het Forschungsinstitut für Luftbildtechnik GmbH te Stuttgart, waar hij werkte aan een systeem voor het automatisch meten van gesignaliseerde punten in gedigitaliseerde luchtfoto's. Van 1987 tot 1992 deed hij als wetenschappelijk medewerker van prof. F. Ackermann aan het Institut für Photogrammetrie aan de Universitat Stuttgart onder andere onderzoek naar het „matchen" van structurele beschrijvingen afgeleid uit digitale beelden. Hij promoveerde in 1991 met lof op het thema „Relational Matching" aan de universiteit van Bonn. Van juli 1992 tot mei 1993 verrichtte hij onderzoek bij prof. R. M. Haralick aan het Intelligent Systems Laboratory van de University of Washing ton, Seattle, naar de kwaliteit van tekstherkenning met metho den uit de digitale beeldverwerking. In 1993 ontving hij, samen met dipl. ing. N. Haala, de Hansa Luftbildprijs. Al in het prille begin van de fotografie stond de topo grafische opname in de belangstelling. Laussedat foto grafeerde rond 1850 een terrein vanuit verschillende standpunten en reconstrueerde daarmee de posities van de voor hem interessante landschapskenmerken. Hij noemde zijn methode om met behulp van metingen in foto's een kaart te maken de iconometrie en ook wel de metrofotografie. Pas enkele decennia later deed de term fotogrammetrie zijn intrede. Van groot belang voor de ontwikkeling van de foto grammetrie was ongetwijfeld de efficiëntie van de stereo scopische meting waarvoor aan het begin van deze eeuw ingenieuze instrumenten zijn geconstrueerd. Dit type in strument heeft zeer lange tijd dienst gedaan en wordt in een aangepaste versie zelfs vandaag de dag nog her en der gebruikt. Het verbluffende van deze instrumenten was, dat bijna de gehele kartering kon worden verrricht door het draaien aan knoppen en handwielen. De foto grammetrie werd daarom ook wel de methode ter voor koming van berekeningen genoemd. Ook al was de theorie voor een analytische benadering van de fotogrammetrie grotendeels bekend, de bereke ningen waren te omvangrijk voor de eenvoudige reken machines van die tijd. Dit veranderde natuurlijk na de introductie van computers. In een nieuwe generatie instrumenten, de analytische plotters, werden deze volle- Bewerkte versie van de intreerede uitgesproken op 4 november 1994 door ir. M. J. P. M. Lemmens en M. J. Scheele. dig geïntegreerd, zodat de metingen in de foto's direct aan een computer konden worden doorgegeven en op digitale wijze verwerkt. Met dit type instrument wordt in Nederland tegenwoordig het merendeel van de fotogram- metrische werkzaamheden verricht. Sinds enkele jaren zijn de nog steeds zeer snelle ontwik kelingen in de computertechnologie zo ver, dat niet alleen de metingen in de foto's, maar ook de foto's zelf in digi tale vorm kunnen worden opgeslagen en met computers verwerkt. Deze nieuwe vorm van fotogrammetrie met digitale beelden op werkstations wordt digitale foto grammetrie genoemd. In deze intreerede wil ik u een overzicht geven van de mogelijkheden die deze digitale fotogrammetrie biedt of zou kunnen bieden. Hiermee bedoel ik niet alleen de technische mogelijkheden, maar ook de implicaties die deze mogelijkheden voor het beroepsveld van de foto- grammeter zouden kunnen hebben. Aan het einde van deze beschouwing wil ik kort ingaan op het onderzoek dat wij aan de Faculteit der Geodesie willen verrichten op het gebied van de digitale fotogrammetrie. Mogelijkheden van digitale fotogrammetrie Technisch gezien is de digitale fotogrammetrie al enige tijd mogelijk. Alle metingen die nu met een meetmerk van een analytische plotter worden verricht, kan men ook doen met een cursor in digitale beelden op een computer beeldscherm. Of het ook verstandig is om in de praktijk nu al volledig om te schakelen van analytische naar digi tale fotogrammetrie is een andere vraag. Ik heb daar mijn twijfels over. Voor kleinere projecten of in combinatie met analytische fotogrammetrie kan een digitale aanpak wel interessant zijn. Grootschalige toepassingen van de digitale fotogram metrie zijn nog niet echt van de grond gekomen. Het probleem waarmee men nog te kampen heeft, is de grote gegevenshoeveelheid die digitale luchtfoto's met zich meebrengen. Een standaard luchtfoto, die met een pixel grootte van 10 pm is gescand, omvat ongeveer 500 Mbyte. Dergelijke gegevenshoeveelheden zijn nog wel hanteerbaar. Een middelgroot project met zo'n 200 foto's neemt echter 100 GByte in beslag en ook al zijn niet alle foto's tegelijk nodig en maakt men gebruik van beeld compressietechnieken, het wordt dan toch problema tisch. Het is zeker niet onmogelijk om volledig digitaal te werken. Het vergt alleen wel een organisatorische in- 506 NGT GEODESIA 94 - 12

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 2