Voordelen digitale fotogrammetrie Ten opzichte van de klassieke fotogrammetrie met foto's op film heeft de digitale fotogrammetrie een groot aantal voor delen men is niet langer gebonden aan de optische en mechani sche beperkingen van de uitwerkingsinstrumenten. Hier door wordt de flexibiliteit van de uitwerking verhoogd en wordt het ook mogelijk om nieuwe produkten te creëren, die met de oude instrumenten niet konden worden ge maakt. Fotorealistische perspectivische afbeeldingen zijn een goed voorbeeld hiervan; men verkrijgt door deze flexibiliteit een nog betere onder steuning van de metingen dan bij de analytische plotters al mogelijk was. Alleen al daardoor kan sneller worden ge werkt aan een digitaal fotogrammetrisch werkstation dan aan een analytische plotter; de fotogrammetrie wordt toegankelijker. Een aantal jaren geleden werd ieder produkt, hetzij een kaart, een ont- schrankte foto of een orthofoto, nog gemaakt op speciaal voor dat produkt ontworpen instrumenten, die alleen door daarvoor opgeleide mensen konden worden bediend. Dit instrumentele specialisme gaat verdwijnen. In de toekomst is er nog maar één soort uitwerkingsinstrument: de computer; - de combinatie van de fotogrammetrie met de digitale beeld verwerking opent mogelijkheden tot automatisering van verschillende soorten metingen. Hierdoor kunnen niet alleen bestaande produkten goedkoper worden, maar kun nen ook nieuwe diensten worden geleverd, die vroeger financieel niet haalbaar waren. Zo is men bij de aanleg van een vliegveld bij Hong Kong van plan de voortgang in het grondwerk door middel van digitale fotogrammetrie te con troleren. Hiervoor wil men een aantal malen per week een digitaal hoogtemodel meten en de verschillende hoogte modellen met elkaar vergelijken. De metingen zullen ge heel automatisch in gedigitaliseerde luchtfoto's worden verricht. Het handmatig uitvoeren van dergelijke omvang rijke metingen zou gezien de benodigde personele capa citeit praktisch onbetaalbaar zijn. spanning en gespecialiseerde apparatuur om efficiënt met deze grote gegevenshoeveelheden om te gaan. Tot nu toe worden digitale luchtfoto's verkregen door fotofilms te scannen. Luchtcamera's met CCD-sensoren, die direct een digitaal beeld kunnen opnemen, zijn nog niet op de markt. Voor het opnemen van digitale beelden met een resolutie zoals we die van analoge opnamen kennen, zouden zeer grote CCD-chips nodig zijn. Het fabriceren daarvan blijkt echter zeer moeilijk. Dit betekent dat we voor het inwinnen van digitale luchtfoto's voor lopig op klassieke luchtcamera's aangewezen zullen blij ven en scanners moeten gebruiken om de analoge foto's te digitaliseren. Wat de verwerking van de digitale luchtfoto's aangaat, zijn er al wel opmerkelijke ontwikkelingen geweest. Deze worden gekenmerkt door twee soorten operaties: geo metrische transformaties en matching-methoden. Geometrische transformaties komen we onder andere tegen bij ontschrankingen en orthofoto's. Het geome trisch transformeren van een digitaal beeld is bijzonder eenvoudig. Men hoeft alleen maar de wiskundige relaties tussen de verschillende coördinatenstelsels te speci ficeren om uit gedigitaliseerde luchtfoto's de gewenste digitale ontschrankte beelden of orthobeelden te kunnen berekenen. Matching-methoden zijn methoden waarmee automatisch de corresponderende punten in overlappende beelden kunnen worden opgespoord. Deze methoden hebben een grote invloed op de ontwikkeling van de digitale fotogram metrie, omdat het identificeren van corresponderende punten een essentieel onderdeel is van verschillende fotogrammetrische procedures, zoals relatieve oriënte ring, aerotriangulatie en meting van digitale hoogte modellen. De ontwikkeling van de matching-methoden heeft zich tot nu toe vooral gericht op de automatische meting van digi tale hoogtemodellen (DHM's). Voor deze automatische DHM-meting is inmiddels al een groot aantal commer ciële programmapakketten verkrijgbaar. De DHM-meting blijkt vooral in landelijke gebieden zonder bebossing goed te functioneren. Beboste of bebouwde gebieden leveren nog problemen. De kenmerken van de DHM-meting door een operateur en de automatische DHM-meting tonen een aantal inte ressante verschillen. Een operateur gaat intelligent te werk en probeert de vorm van het terrein met zo weinig mogelijk metingen zo goed mogelijk te beschrijven. Hiertoe meet hij een vrij grof raster van hoogtepunten en vult deze aan met metin gen langs lijnen waar de helling van het landschap plotse ling verandert. Dit zijn de zogenaamde breuklijnen. In totaal worden per stereopaar ongeveer 3000 tot 5000 me tingen verricht. Het daaruit afgeleide DHM, dat veelal zo'n 10 000 punten bevat, wordt door interpolatie bepaald. In tegenstelling tot een operateur meten matching- algoritmen zoveel mogelijk punten. Het aantal punten kan daarbij oplopen tot een miljoen per stereopaar. Dit is nodig om een goede betrouwbaarheid van het afgeleide DHM te garanderen, maar ook om de vorm van het terrein goed te kunnen beschrijven. Matching-algoritmen heb ben namelijk niet de mogelijkheid om breuklijnen te her kennen voordat de metingen hebben plaatsgevonden. Breuklijnen worden dus impliciet door de grote hoeveel heid gemeten punten geregistreerd. Aan het begin van de ontwikkeling van matching- algoritmen was men er nog niet zo zeker van of de snel heid van de automatische DHM-meting wel hoog genoeg zou zijn om met een handmatige meting te kunnen con curreren. Inmiddels is de computertechnologie zo ver voortgeschreden, dat de automatische DHM-meting zelfs sneller is, al moet daarbij worden gezegd dat de snel heidsmetingen vaak met de nieuwste en duurste werk stations worden verricht. Belangrijker is echter dat de precisie van de automati sche DHM-meting die van een handmatige meting kan evenaren. Voor DHM's wordt de standaardafwijking ge woonlijk uitgedrukt in een promillage van de vlieghoogte, waarbij 0,1 promille ongeveer als de norm geldt. Bij een vlieghoogte van 1000 m komt dit dus overeen met een standaardafwijking in de hoogtemetingen van 10 cm. Deze precisie is ook met de digitale fotogrammetrie haal baar. Niet alleen bij de DHM-meting, maar ook bij de aero triangulatie zullen de matching-technieken grote veran deringen teweegbrengen. Bij de aerotriangulatie gaat het erom de posities en rotaties van alle foto's die tijdens een vlucht zijn gemaakt, te reconstrueren (fig. 1). Voor deze berekening zijn wederom posities van corresponderende punten in overlappende foto's nodig. Het identificeren van deze verbindingspunten tijdens de zogenaamde puntsoverdracht kan met matching-technieken worden verricht. Eerste testberekeningen hebben uitgewezen dat een precisie van 3 a 4 ^m in het fotovlak kan worden be haald. Dit is duidelijk nauwkeuriger dan de conventionele puntsoverdracht en haalt zelfs het niveau van de aero triangulatie met gesignaliseerde verbindingspunten. Ken- NGT GEODESIA 94 - 12 507

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 3