Snelle actualisering van geografische informatie Een tweede ontwikkeling waarin de digitale fotogramme- trie een rol kan gaan spelen, is de snelle actualisering van geografische informatie. Veel kaarten en bestanden wor den slechts één keer in de drie a vier jaar geactualiseerd. Soms duurt dit zelfs langer. Zeker nu bestanden met geo grafische informatie dienen als invoergegevens voor toe passingen als distributieplanning en autonavigatiesyste men, maar ook voor analyse van grondgebruik en voor milieumonitoring, bestaat er een grote behoefte aan actu elere informatie. Een tendens die ik bij meerdere instan ties heb bespeurd, is dat aan de precisie van de geometri sche component van deze informatie minder hoge eisen worden gesteld dan voorheen. Daartegenover staat een toenemende interesse voor thematische informatie. Zeker voor wat betreft de inwinning van midden- en klein schalige informatie verwacht ik dat de fotogrammetrie en de remote sensing hieraan in de toekomst een belang rijke bijdrage kunnen blijven leveren. Foto's en digitale beelden zijn nu eenmaal een bijzonder rijke bron van in formatie. Nu kan men wel actuele informatie wensen, of men het zich ook financieel kan veroorloven is een tweede punt. Geografische informatie is duur. Op dit punt zie ik een rol weggelegd voor de digitale beeldverwerking. Tot op zekere hoogte kunnen beeldverwerkingsalgoritmen de informatie-inwinning ondersteunen en zodoende een effi ciëntere inwinning mogelijk maken. Hierop wil ik later terugkomen. 3D-GIS in stedelijke gebieden Ik heb de indruk dat de fotogrammeters in Nederland een vrij traditionele markt bedienen. Weliswaar wordt geëxpe rimenteerd met moderne technieken, zoals laserscan ners voor de vervaardiging van digitale hoogtemodellen, maar de diensten worden vooral geleverd aan de beken de afnemers bij de overheid en ontwikkelaars van grote civiele projecten. Toch zijn er nog vele andere instanties die ook gebruik kunnen maken van geo-informatie. In het bijzonder heeft 3D-informatie van stedelijke gebieden veel toepassings mogelijkheden die door geodeten nog nauwelijks verkend zijn. Eén van de mogelijkheden van deze 3D-stadsmodellen wil ik verduidelijken aan de hand van een aantal scènes die van een video afkomstig zijn. Het gaat hier om een project in de binnenstad van Regensburg, waar een plein opnieuw wordt ingericht. Voordat men heeft besloten op welke manier dit gaat gebeuren, is een video gemaakt met een fotorealistische visualisatie van het toekomstige heringerichte plein. Hiervoor zijn de vormen van de daken van de huizen ingewonnen met de klassieke analy tische luchtfotogrammetrie. Met deze gegevens heeft men 3D-huismodellen opgesteld. De textuur van de huis gevels is uit terrestrische foto's gehaald en op deze 3D- modellen geprojecteerd. Het geheel is aangevuld met foto's van voetgangers en computertekeningen van een nieuwe bestrating en ontwerpen van nieuw te bouwen huizen (fig. 2). Deze combinatie van luchtfotogrammetrie, terrestrische fotogrammetrie en „computer graphics" geeft een zeer realistische indruk van de toekomstige situatie. Door het bekijken van deze video kan men in ge dachten alvast een wandeling over het nieuwe plein maken. Dergelijke visualisaties zijn van groot belang in stede- bouwkundige projecten. Architectenbureaus besteden niet voor niets 20% van hun budget aan de presentatie van hun ontwerp. Deze presentatie zal in de toekomst steeds vaker op video's gebeuren, die dan ter beoor deling van het ontwerp aan publiek en gemeenteraden worden voorgelegd. Behalve voor visualisatie kunnen 3D-modellen van stede lijke gebieden worden gebruikt voor tal van andere toe passingen. Voorbeelden hiervan zijn de analyse van geluidshinder ten behoeve van de aanleg van nieuwe wegen of de plaatsing van geluidswallen, of de analyse van de manier waarop luchtverontreiniging zich kan ver spreiden door een stad. Nog een andere toepassing van de stadsmodellen vindt men in de telecommunicatie. Ten behoeve van het tele foonverkeer van en naar mobiele telefoons dienen in stedelijke gebieden zenders te worden geplaatst. Om het aantal zenders zo klein mogelijk te houden, is het van belang de reikwijdte van de zenders te maximaliseren. Hiervoor moet bij de plaatsing van de zenders rekening worden gehouden met de bebouwing. Voor een goede 509 Fig. 2. Fotorealistische visualisatie. NGT GEODESIA 94 - 12

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 5