Fig. 3. Object-georiënteerde inwinning van een huis uit luchtopnamen. planning van de zenderlocaties zijn 3D-stadsmodellen met een nauwkeurigheid van 1 a 3 m nodig. In opdracht van telecommunicatiefirma's wordt in Duitsland momen teel uitgezocht hoe deze informatie het beste kan worden ingewonnen. Misschien zou dergelijke informatie ook door geodeten kunnen worden gebruikt. Het is algemeen bekend dat het meten met GPS in stedelijke gebieden problemen op levert. Met een 3D-GIS van de bebouwing zou kunnen worden berekend welke plekken open genoeg zijn voor de ontvangst van voldoende satellietsignalen. 3D-geo- informatie heeft zeer veelzijdige toepassingen, vooral wanneer deze in digitale en gestructureerde vorm ter be schikking staat voor geavanceerde computeranalyses. De kwaliteitseisen die aan deze geo-informatie worden gesteld, zijn niet bijzonder hoog. Voor een realistische visualisatie hoeft bijvoorbeeld zeker niet iedere dakkapel en ieder schoorsteentje te worden gemodelleerd. Ook de precisie is van ondergeschikt belang. Graag neemt men genoegen met hogere standaardafwijkingen dan gebrui kelijk, vooral wanneer daardoor de prijs naar beneden kan. Wel van belang is de structurering van de gegevens. Een 3D-model van een huis is geen verzameling van X-, Y- en Z-coördinaten, maar een ruimtelijk object in een CAD- gegevensbank. Een goede gegevensstructuur is essen tieel voor iedere computeranalyse van ruimtelijke infor matie. Daarom ziet men nu al programmapakketten voor digitale fotogrammetrische werkstations, die een object georiënteerde inwinning van gegevens mogelijk maken. Fig. 3 laat een voorbeeld zien van een object-georiën teerde meting van een huis. In plaats van de hoekpunten van het dak aan te meten en deze met een code te classi ficeren, selecteert de operateur de vorm van het huis uit een bibliotheek met verschillende huismodellen. Ver volgens vervormt de operateur dit draadmodel, totdat de lijnen samenvallen met de dakranden. Op deze wijze wordt het huis als één geheel gemeten en worden de topologische relaties tussen de hoekpunten, dakranden en vlakken al tijdens de meting in een CAD-model vastge legd. Dergelijke objectmodellen zijn zeer waardevol en maken een bredere inzetbaarheid van geo-informatie mogelijk. De tendens naar een object-georiënteerde me ting en opslag van meetgegevens zal zeker aanhouden. Close-range fotogrammetrie Sinds enkele jaren prijst het Nederlands Genootschap voor Geodesie zijn vakgebied aan met de slogan .Geo desie is meer dan (land)meten". Dit wordt door geodeten 510 algemeen onderschreven en vaak verduidelijkt door te zeggen dat de geodeet niet alleen het land meet, maar ook nog eens in kaart brengt, herverkavelt, op waarde schat en de rechtstoestand van de percelen en opstallen beschrijft. De genoemde slogan kan echter ook worden geïnterpre teerd als „Geodesie is meer dan het meten van land". Ook dit is niet geheel nieuw: geodeten bepalen banen van satellieten, ontwerpen navigatiemethoden en ijken in strumenten, om maar een paar voorbeelden te noemen. Evenzo zijn de methoden en technieken uit de fotogram metrie niet alleen geschikt voor het uitwerken van lucht foto's, maar kunnen zij worden ingezet voor een zeer breed spectrum aan meetproblemen. Hiermee beland ik bij de close-range fotogrammetrie. Aan deze tak van de fotogrammetrie wordt in Nederland zeer weinig aandacht besteed. Het lijkt wel of in Neder land de fotogrammetrie een synoniem voor de luchtfoto- grammetrie is geworden. Deze gedachte kwam in ieder geval bij mij op, toen ik een bericht las over een nieuw systeem voor kartering met behulp van foto's die vanaf het dak van een auto worden genomen. Dit systeem werd aangeprezen als een alternatief voor de fotogrammetrie, terwijl men mijns inziens hier toch echt met close-range fotogrammetrie te maken heeft. Naast de topografische kartering heeft de close-range fotogrammetrie echter nog veel andere toepassingen. Voordelen digitale close-range fotogrammetrie Een aantal eigenschappen maakt de digitale close-range foto grammetrie tot een zeer aantrekkelijke meetmethode zoals alle fotogrammetrische methoden is het een non contact methode: het op te meten object behoeft niet te worden aangeraakt. Vooral in industriële omgevingen kan dit een groot voordeel zijn, omdat het produktieproces voor de meting niet of slechts kort behoeft te worden onder broken; de digitale fotogrammetrie opent mogelijkheden voor real time metingen, omdat het ontwikkelen van films overbodig is geworden. Direct na de opname met een CCD-camera staan de digitale beelden in de computer en kan met de verwerking worden begonnen; de verwerking kan vaak geheel automatisch plaatsvinden. In tegenstelling tot de luchtfotogrammetrie zijn de opname omstandigheden bij close-range toepassingen meestal te beïnvloeden. Men kan bijvoorbeeld gebruik maken van speciale belichting en van textuurprojectoren. Door deze maatregelen wordt het eenvoudiger methoden te ontwer pen, die de opgenomen beelden automatisch verwerken; in de close-range fotogrammetrie kan met minder beelden en met beduidend kleinere beelden worden gewerkt. De gegevenshoeveelheden zijn daardoor veel beter hanteer baar dan bij de digitale luchtfotogrammetrie. NGT GEODESIA 94-12

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 6