Op onderzoek uit Fig. 4. Constructie van een gezichtsmodel. Een groot deel daarvan heeft te maken met vormbepaling van oppervlakken, uiteenlopend van industriële objecten tot bijvoorbeeld gezichten. Op deze twee toepassingen wil ik kort ingaan. Industriële objecten worden vaak ontworpen met behulp van CAD-systemen. Voordat een object in produktie wordt genomen, wordt een prototype gemaakt. Om te controleren in hoeverre het prototype overeenkomt met het ontwerp, dient de vorm van het prototype nauwkeurig te worden bepaald en met het CAD-model te worden ver geleken. Voor deze vergelijking zijn gedetailleerde metin gen nodig. Deze kunnen zeer efficiënt worden verricht met matching-methoden in digitale beelden. Gezichtsmodellen (fig. 4) hebben vooral medische toe passingen. Voor een nauwkeurige meting is het nood zakelijk dat er in het gezicht voldoende textuur aanwezig is. Is dat niet het geval, dan kan de textuur met een dia projector op het gezicht worden geprojecteerd, zoals links in fig. 4 is te zien. Ook voor de metingen in dit soort beelden kunnen weer matching-methoden worden ge bruikt. In het midden en aan de rechterkant zijn twee ver schillende representaties van de 3D-gezichtsvorm te zien, die met deze methoden bepaald zijn. Door het gebruik van CCD-camera's zijn de toepassings mogelijkheden van de close-range fotogrammetrie sterk verbeterd. Ik denk dat hier voor geodeten een heel werk terrein braak ligt. De manier van werken zal evenwel sterk afwijken van die in de klassieke fotogrammetrie. Daar worden planning, opname, meting en verwerking nor maal gesproken uitgevoerd door geodetisch geschoold personeel. Bij toepassingen van de close-range foto grammetrie gaat het vaak om metingen die een groot aantal malen moeten worden verricht en grotendeels kun nen worden geautomatiseerd. Denk aan de vormbepaling van gezichten of aan inspectie van industriële objecten. Dit soort metingen zullen niet worden uitbesteed aan een ingenieursbureau, maar in eigen beheer worden verricht. De taak van de geodeet hierbij is de methode te ontwer pen, waarmee de metingen kunnen worden verricht, en op basis daarvan een fotogrammetrisch meetsysteem te ontwikkelen. Het ontwerpen van zo'n methode is geenszins een een malige aangelegenheid. Elke toepassing heeft zijn eigen bijzonderheden voor wat betreft de vorm, reflectie en textuur van de oppervlakken, de mogelijkheden tot signa- lisering en belichting en de ruimte en het tijdsbestek waarbinnen de metingen moeten plaatsvinden. Steeds weer zal een andere aanpak nodig zijn. Er moet dus maatwerk worden geleverd. NGT GEODESIA 94 - 12 Evenals bij de 3D-modellen van stedelijke gebieden geldt hier dat de structurering van de gegevens, en de visuali satie en analyse van de meetresultaten zeer belangrijk zijn. Het leveren van een bestand met coördinaten is niet voldoende. Vooral voor de analyse zal men zich ook hier moeten verdiepen in de vakgebieden ten behoeve waar van de metingen worden uitgevoerd. Hier is samenwer king met deskundigen uit deze disciplines een eerste vereiste. Door het gebruik van digitale beelden zijn de toepas singsmogelijkheden van de fotogrammetrie de afgelopen jaren sterk toegenomen. Ik hoop dat ik u met de vier ge presenteerde voorbeelden daarvan kon overtuigen en dat de geodetische praktijk actief zal inspelen op deze ont wikkelingen. Van de zijde van de universiteit zijn wij graag bereid tot samenwerking. In het laatste deel van deze beschouwing wil ik nader in gaan op het fotogrammetrische onderzoek dat wij aan de Faculteit der Geodesie van plan zijn. Het zal u niet ver wonderen dat dit in het verlengde ligt van de zoëven ge schetste mogelijke ontwikkelingen. Twee daarvan, het regelmatig actualiseren van geo- informatie en het opzetten van 3D GIS-bestanden, zijn tijdrovende en dure aangelegenheden. Nu we in de foto grammetrie gaan werken met digitale beelden, ligt de vraag natuurlijk voor de hand of methoden uit de digitale beeldverwerking kunnen worden gebruikt voor deze informatie-inwinning uit luchtfoto's. Het zou toch handig zijn wanneer we een gescande luchtfoto aan een compu- Fig. 5. Hoe leg je de computer uit dat dit paspunt is verstoord 511

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 7