Voorkeursrecht bij grond aankopen in stadsuitbreidingsgebieden Inleiding Ontwikkelingen op de grondmarkt door ir. H. W. de Wolff, universitair docent bij de Faculteit der Geodesie van de Tech nische Universiteit Delft. SUMMARY Preemption right in future urban areas In the Netherlands the land market in future urban areas used to be strongly determined by the local government. Recently private investors are trying to gain a better position. Because of this, plan realization both financially and qua management is getting more difficult for the local government. A preemption right might improve the position of the local government. The existing Preemption Act however only supports establishing a preemption right in the field of urban renewal. Therefore the Preemption Act needs to be changed. Keywords: land management, real estate law. Trefwoorden: grondbeleid, onroerend-goedrecht. Bestaande eigendoms- en gebruiksrechten spelen een belangrijke rol bij realisatie van plannen voor de inrichting van landelijk of stedelijk gebied. Deze kunnen een door de overheid (of beter: vanuit het „algemeen belang") gewenste wijze van planrealisatie in de weg staan. In het landelijk gebied beschikt de overheid met de Land inrichtingswet over een toegespitst instrumentarium om te kunnen ingrijpen in de eigendoms- en gebruikssituatie. Door middel van de herverkaveling mede in combina tie met de aankoopmogelijkheden van het Bureau Beheer Landbouwgronden de subsidiemogelijkheden voor be- drijfsverplaatsing, de korting en de onteigeningsmogelijk heid hoeft de eigendoms- en gebruikssituatie in beginsel geen belemmering te zijn bij de realisatie van een landin richtingsplan. Anders is het indien een gemeente een uitbreidingsloca tie voor woningen of bedrijfsbebouwing wil realiseren. Het probleem kan daarbij zijn dat er in deze gebieden in toenemende mate sprake is van niet-agrarische partijen die grond aankopen om te kunnen profiteren van de plan nen voor stadsuitbreiding. In dit artikel wordt ingegaan op de mogelijkheid en de wenselijkheid dat de overheid ook hier kan ingrijpen in de eigendoms- en gebruikssituatie. Daarbij zal de nadruk liggen op de mogelijkheden die het vestigen van een gemeentelijk voorkeursrecht op het terrein van de verwerving van onroerende zaken zou kun nen bieden [1], Op de agrarische grondmarkt in potentiële uitbreidings gebieden vinden de laatste jaren veel onroerend goed- transacties plaats, waarbij niet-agrariërs een belangrijke plaats innemen. Sommigen van deze kopers hopen speculerend op een verwachte waardestijging door de functiewijziging de gronden later met winst te kunnen verkopen. Anderen kopen grond om de eigen rol bij de ontwikkeling van de nieuwe bouwlocaties veilig te kunnen stellen. In dit laatste geval betreffen het bouwbedrijven, projectontwikkelaars, alsook woningbouwcorporaties. De ontwikkelingen worden mede ingegeven door een ver anderende aanpak van stadsuitbreiding in Nederland (zie kader). Verder zal het grootste deel van de woningnieuw- bouw in de marktsector moeten plaatsvinden. De grond waarde op de nieuwe uitbreidingslocaties stijgt daardoor. Nieuwe uitbreidingslocaties In de Vierde Nota op de Ruimtelijke Ordening Extra (VINEX) is het uitgangspunt dat de nieuwe verstedelijking zich beperkt tot 26 aangewezen stadsgewesten. De concrete locaties die in aanmerking komen voor verstede lijking, moeten voldoen aan de zogenaamde locatiecriteria. Uitgangspunten zijn dat deze locaties zoveel mogelijk in of grenzend aan het bestaande stedelijke gebied worden gereali seerd en dat ze goed bereikbaar zijn met openbaar vervoer. Met de betrokken stadsgewesten worden in het kader van VINEX door het Rijk en de Provincie afspraken gemaakt over onder andere ligging van de locaties, taakstelling en financiële steun. Voorbeelden van VINEX-locaties zijn Ypenburg, Haarlemmer meer-West en Utrecht Vleuten-De Meern. De ontwikkelingen op de grondmarkt kunnen worden geïl lustreerd aan de hand van een vorig jaar verricht onder zoek [2] naar de agrarische grondmarkt in de Haarlem mermeer. In dit gebied zullen diverse niet-agrarische functies worden gerealiseerd (onder andere woningbouw, randstadgroenstructuur, infrastructuur). In het onderzoek zijn zowel de juridische als de economische eigendoms overdrachten geanalyseerd. Juridische eigendomsover drachten zijn via het Kadaster eenvoudig te achterhalen, economische eigendomsoverdrachten vinden plaats in de contractuele sfeer en worden niet in de openbare registers ingeschreven. Ter zekerheid van de koper vindt vaak echter wel een hypothecaire inschrijving plaats, zo dat de transacties op die manier zijn te traceren. Een derde categorie transacties, het vestigen van een optie, is in het genoemde onderzoek niet bekeken. Deze zijn zeer moeilijk te detecteren. Niet-agrarische transacties blijken in de Haarlemmer meer in toenemende mate een rol te spelen. Vanaf 1989 betreft 60% van de juridische eigendomsoverdrachten in het gebied niet-agrarische kopers. Van toenemend be lang blijkt ook de economische eigendomsoverdracht te NGT GEODESIA 94-12 513

(NGT) Geodesia | 1994 | | pagina 9