Onderzoek naar de haalbaarheid van het Kernbestand '995-1 NGT GEODESIA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Gezien de inspanningen die reeds gesignaleerd zijn bij waterschappen, grote gemeenten, provincies en enkele ministeries, wordt geschat dat in Nederland bij tijdig leve ren van het Kernbestand minimaal 40 miljoen gulden aan opbouwkosten en 6 miljoen per jaar aan bijhoudings- kosten kan worden bespaard aan dubbel werk. Hierbij is van de veronderstelling uitgegaan dat bij het niet tijdig beschikbaar komen van het Kernbestand door meerdere partijen een vergelijkbaar bestand wordt opgebouwd en onderhouden. Een minimale schatting is dat per saldo Nederland tweemaal landsdekkend wordt gedigitaliseerd en wordt bijgehouden. Vele partijen (bijvoorbeeld Digtop i.i/lnv, NLNETio/Tele Atlas, vln/rws, Bodemstatistiek/ cbs, TOPiovector/TDN) hebben reeds miljoenen uitge geven. Als reden hiervoor wordt opgegeven dat er onvol doende digitaal basismateriaal verkrijgbaar was. Technologie. Het gebruik van een Kernbestand brengt geo-informatie in Nederland op een hoger technologisch niveau. Een ,,spin-ofF' zal zijn, dat op basis van het Kern bestand informatieprodukten worden aangeboden aan de marktsector. Daarnaast zal de marktsector informatiedien sten op basis van het Kernbestand kunnen ontwikkelen. Een dergelijk bestand komt dan binnen het bereik van burgers en bedrijven. Bij een adequate commerciële opzet zal het nut zich vertalen in winstgevende informatievers trekking voor de leverancier van het Kernbestand en voor bedrijven die hierop applicaties ontwikkelen. Om de totstandkoming van een Kernbestand te bewerk stelligen, is door de ravi een werkgroep Kernbestand ge formeerd met vertegenwoordigingen vanuit de RAVi-leden. Deze werkgroep kreeg de opdracht om de bedrijfsecono mische haalbaarheid van de produktie en bijhouding van het Kernbestand te onderzoeken en hierover te rapporteren aan de ravi. In de werkgroep hadden leden zitting namens Kadaster, Gemeenten, Overlegorgaan Nutsvoorzieningen, Unie van Waterschappen, Interprovinciaal Overleg, Cen traal Bureau voor de Statistiek, Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (Staring Centrum), Ministerie van vrom (Rijksplanologische Dienst) en het Ministerie van Verkeer Waterstaat (Meetkundige Dienst rws). Aan vankelijk deed de werkgroep zijn werk onafhankelijk van eventuele aanbieders van het Kernbestand. Pas nadat was vastgesteld dat de afnemers de tdn als meest voor de hand liggende producent van het Kernbestand zien, werden het Ministerie van Defensie en de tdn als aanbieder in de werkgroep opgenomen. Bij het uitvoeren van het haalbaar heidsonderzoek is de werkgroep Kernbestand ondersteund door k+v organisatie adviesbureau bv. De eerste vraag was hoe de produktie en de bijhouding van het bestand kunnen worden ingevuld, welke levertijd kan worden gehanteerd en welke kosten en voorwaarden daaraan verbonden zijn. Met betrekking tot de gebruikers diende te worden vastgesteld wie de potentiële afnemers zijn binnen en buiten de overheid, welke eisen zij stellen en welke prijs acceptabel is. Het haalbaarheidsonderzoek moest nagaan of vraag naar en aanbod van het Kernbestand met elkaar in evenwicht kunnen worden gebracht. RAVI-notitie Kernbestand oktober 1993 Uitgangspunt voor een bedrijfseconomisch verantwoorde produktie van het Kernbestand is het vormen van de opti- Voor het haalbaarheids onderzoek werd het volgende doel geformu leerd: Het haalbaar heidsonderzoek is erop gericht te onderzoeken in hoeverre een 110 000 Kern bestand finan cieel, technisch en organisato risch haalbaar is. male produkt/markt-combinatie. Met name de eisen en wensen van de poten tiële gebruikers/afnemers spelen een belangrijke rol. Gestart is dan ook met een inventarisatie van eisen en wensen bij alle leden van de ravi en relevante afnemers daarbuiten. Voorafgaand aan het haalbaarheidsonderzoek had de werkgroep de globale inhoud van het Kernbestand vastgesteld. In de ravi- notitie „Kernbestand" van 11 oktober 1993 was reeds een aanzet gegeven tot de inhoud van een Kernbestand. Het bestand dient te omvatten wegen, water, spoorwegen en terreinen. Optio neel zijn gebouwen, gemeente- en pro vinciegrenzen en bebouwingsgrenzen. Ter toelichting: aaneengesloten bebou wing wordt als terrein in het bestand opgenomen. Vrijstaande gebouwen worden afzonderlijk opgenomen, con form de definitie van het TOPiovector- bestand van tdn. Tevens was in de notitie vastgesteld dat sommige gebrui kers van het Kernbestand zouden wil len doorgroeien naar de TOPiovector van tdn. Interviewronde met prijsindicatie Met de beschrijving van de globale in houd van het Kernbestand en een daar aan gekoppelde prijsindicatie is door het onderzoeksbureau een interview ronde uitgevoerd. Het noemen van een prijsindicatie is nodig om voor poten tiële gebruikers een heldere afweging te verkrijgen over het al of niet afnemen van een Kernbestand. Met mogelijke producenten (commerciële bedrijven MARKT PRODUKT inventarisatie eisen en wensen produkt-markt combinatie markt analyse produkt- analyse business plan Fig. 1. Proces vaststelling produktspecificaties. communicatie model

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 10