Netwerk voor verkeers ongevallenregistratie (VLN) ■995-' 1 Hoofdverbindingswegen (kern 50 000 inwoners); 3 Hoofdverbindingswegen (kern 25 000 inwoners); 5 Wijkontsluitingswegen (kern 10 000 inwoners); 7 Wijkontsluitingswegen (kern 5 000 inwoners); 9 Buurtontsluitingswegen (kern 2 000 inwoners); 11 Buurtontsluitingswegen (kern 1 000 inwoners); 12 Lopen/auto 13 Lopen/fiets 14 Fiets 15 Lopen NGTGEODESIA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Tabel. 2. Codering en classificatie van wegen in BASNET (RWS-AW). versie van het netwerk - bestaande uit alleen rijkswegen - beschikbaar voor gebruikers. Vanaf 1984 is het totale geambieerde net beschikbaar, basnet werd gedigitaliseerd van de Topografische Kaarten met de schalen 1 50 000 (landelijk gebied) en 1 10 000 (stedelijk gebied) en bevat 30% van het totale Nederlandse wegennetwerk. Gezien het verkeerskundig doel zijn ook routes via nabuurlanden opge nomen. Om precies te zijn bevat basnet alle wegen tot en met de buurtontsluitingswegen en alle straten die in gebruik zijn bij het openbaar wegvervoer. In basnet zijn autosnel wegen verdeeld in twee (altijd evenwijdige) rijbanen. In de huidige vorm bestaat het basnet uit ongeveer 80 000 lijn- stukken en 50 000 knooppunten. Afstanden van lijnstukken zijn als attribuut opgenomen, omdat tussenpunten (vorm- punten) ontbreken. De classificatie van de wegen wijkt af van het topografische bronmateriaal. Het bestand TOP50- vector van de Topografische Dienst kent zestien selectie- Fig. 1. Gebruik van BASNET voor een routekeuze in Amsterdam (RWS-AW). Route keuze Beginpunt Eindpunt Kortste route Snelste route niveaus naar de fysieke verschijnings vorm [4] (tabel 1). basnet kent tien ver keerskundige selectieniveaus (tabel 2). Voor het (wijzigend) Rijkswegennet zijn ook selecties van historisch en toe komstig netwerk mogelijk. De wegsituatie en de wegkenmerken worden door medewerkers van de aw (voorheen dvk) geïnventariseerd, op kaart ingetekend en vervolgens gedigi taliseerd. Jaarlijks worden het hoofd wegennet en de aansluitende wegen ge muteerd. Voor de overige wegen geldt een vierjaarlijkse bijhoudingsfrequen- tie. Zoveel mogelijk in overleg met de wegbeheerders op gemeentelijk en pro vinciaal niveau vindt een verificatie van de gegevens plaats. basnet werd een belangrijk hulp middel bij verkeerskundige modellen, ruimtelijk onderzoek en analyse en als drager van informatie (fig. 1). Sinds 1992 wordt basnet onderhouden en beheerd in een nieuwe omgeving: de BASGis-applicatie in het Gis-pakket arc/info. Bij verstrekkingen wordt onderscheid gemaakt tussen het Minis terie van v& w en derden. Voor derden gelden prijzen op aanvraag. Als richtlijn geldt een bedrag van 20 000,- voor het complete basnet [3] [5]. In 1974 werd te Heerlen de vor op gericht, ressorterend onder de toen malige Directie voor Verkeersveiligheid (dw), een onderdeel van het Ministerie van v w. Later werd de vor een onderdeel van de rws. In 1980 werd het informatiesysteem van de vor herzien. Daarbij werd een nieuw „plaats bepalingssysteem'' ontwikkeld, be staande uit een volledig gedigitaliseerd bestand van wegen van geheel Neder land met beschrijvende locatie referentie: het vor Lokatie Netwerk (vln) (fig. 2). Bestandsopbouw volgde in de jaren 1981 - 1983. Primaire bron was de (tot 1 7000 vergrote) Topografische Kaart i 10 000. Autosnelwegen werden als enkelvoudige rechte lijnen opgenomen en dus niet in rijbanen verdeeld. Deze opzet had alles te maken met de oor spronkelijke „eilanddoelstelling" van het netwerk: alleen het tussen krui singen lokaliseren van door de politie met een beschrijvende locatiereferentie (meest op het bureau!) geregistreerde verkeersongevallen. De beschrijvende locatiereferentie bestaat onder andere uit straatnamen en huisnummerreek- 22

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 24